reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Vademecum: ubezpieczenie OC samochodu

Vademecum: ubezpieczenie OC samochodu

Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu OC?

Ubezpieczenie OC

Pojazd mechaniczny (samochód, motocykl itp.) wprowadzony w ruch jest w stanie spowodować ogromne szkody zarówno majątkowe, jak i na osobach. Mało który kierowca jest w stanie samodzielnie je pokryć. Stąd też przepisy prawa ustalają obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC od każdego posiadacza pojazdu mechanicznego.

W ramach ubezpieczenia OC ubezpieczyciel bierze na siebie wszelkie roszczenia cywilnoprawne związane ze szkodami wyrządzonymi przez ubezpieczony pojazd.

Zobacz: Czym jest ubezpieczenie OC?

Co do zasady ubezpieczenie OC wykupuje się na okres roku. Istnieją jednak sytuacje, w których można je wykupić na krótszy okres.

Zobacz: Czy można kupić ubezpieczenie na krócej, niż rok?

Z obowiązkiem ubezpieczenia pojazdu wiąże się również kara dla posiadaczy pojazdu, którzy nie dopełnili tego obowiązku i samochodu nie ubezpieczyli.

Zobacz: Jaka kara grozi za brak ubezpieczenia?

Kradzież samochodu

Kupno ubezpieczenia jest związane z posiadaniem pojazdu mechanicznego. Co się jednak dzieje z ubezpieczenie w przypadku jego kradzieży? Czy po utracie samochodu nadal będziemy zobowiązani do uiszczania składek? Czy można wcześniej wypowiedzieć umowę ubezpieczenia, jeżeli samochód zostanie skradziony?

Zobacz: Co z ubezpieczeniem po kradzieży pojazdu?

Kolizja z nieznanym sprawcą

Ubezpieczenie OC chroni przede wszystkim poszkodowanych w wypadku. Dzięki obowiązkowi ubezpieczenia nie będą oni musieli martwić się o to, czy ich roszczenia będą pokryte z majątku sprawcy. Mogą oni od razu zwrócić się do jego ubezpieczyciela.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy po kolizji sprawca ucieknie, tak że nie będzie możliwości jego identyfikacji? Co wtedy, gdy okaże się że sprawca kolizji, pomimo obowiązku, nie miał wykupionego ubezpieczenia?

Zobacz: Co zrobić gdy sprawca wypadku był nieubezpieczony?

Zobacz: Jak dochodzić roszczeń od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?

Jak zmienić ubezpieczyciela?

Decydując się na zmianę ubezpieczyciela, należy pamiętać o tym, że umowa ubezpieczenia obowiązkowego OC w odniesieniu do samochodów jest przedłużana automatycznie, jeżeli ubezpieczony jej nie wypowie.

Zobacz: Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia samochodu

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama