| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Co z ubezpieczeniem po kradzieży pojazdu?

Co z ubezpieczeniem po kradzieży pojazdu?

Kradzież samochodu nie zwalnia nas bynajmniej z obowiązku uiszczenia składek na ubezpieczenie OC. Aby nie płacić ubezpieczenia konieczne będzie wyrejestrowanie samochodu.

Zgodnie z art. 79 Prawa o ruchu drogowym można wyrejestrować samochód w przypadku jego kradzieży. Konieczne będzie przy tym złożenie stosownego oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Wyrejestrowanie pojazdu ma jednak znaczenie nie tylko z punktu widzenia biurokracji. Może być również odczuwalne przez naszą kieszeń. Należy bowiem wiedzieć, że sam fakt utraty pojazdu wskutek kradzieży nie zwalnia nikogo z obowiązku opłaty składek na ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Zatem, jeżeli pomimo kradzieży, samochód nie zostanie wyrejestrowany, wtedy też nadal będzie trzeba opłacać składki.

Aby tak się nie stało, konieczne jest wyrejestrowanie pojazdu. Jak stanowi art. 33 ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach z chwilą dokonania wyrejestrowania rozwiązaniu ulega również umowa ubezpieczenia.

Sam fakt kradzieży pojazdu nie zwalnia nas z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie OC. Konieczne jest bowiem wyrejestrowanie pojazdu, a z chwilą jego dokonania rozwiązaniu ulega umowa ubezpieczenia.

Do tego jednak czasu pozostaje ona ważna, a ubezpieczony jest zobowiązany do uiszczenia składki za ten okres.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie pojazdu

Jeżeli zaś chodzi o wyrejestrowanie pojazdu skradzionego oprócz dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu, trzeba będzie dołączyć stosowne oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań a także zaświadczenie wydane przez właściwy organ Policji potwierdzające zgłoszenie kradzieży pojazdu albo postanowienie o umorzeniu dochodzenia w sprawie kradzieży pojazdu wystawione przez właściwy organ.

Zobacz: Wycofanie samochodu z eksploatacji

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »