reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Jak dochodzić roszczeń od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?

Jak dochodzić roszczeń od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?

Roszczenia wobec Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego są kierowane za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeń. Termin wypłaty odszkodowania jest przy tym dłuższy niż w przypadku zakładu ubezpieczeń.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zaspokaja roszczenia poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, których sprawcy nie są znani z tożsamości lub nie posiadali ważnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Jak wygląda dochodzenie roszczeń?

Zgodnie z art. 108 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych poszkodowany, chcąc otrzymać odszkodowanie, zgłasza roszczenie do Funduszu za pośrednictwem zakładu ubezpieczeniowego. Nie jest przy tym istotne, czy skorzysta z tego, w którym jest ubezpieczony. Zgłoszenie do UFG może być dokonane za pośrednictwem dowolnego ubezpieczyciela zajmującego się działalnością w zakresie ubezpieczeń OC posiadaczy pojazdów.

Poszkodowany w wypadku, w którym tożsamości sprawcy nie udało się ustalić lub którego sprawca nie posiadał ważnego ubezpieczenia OC, może dochodzić roszczeń od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Musi jednak dokonać zgłoszenia szkody w dowolnym zakładzie ubezpieczeniowym.

W sytuacji zawiadomienia przez poszkodowanego zakład zobowiązany zostaje do przyjęcia zgłoszenia szkody. Ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić.

W jego wyniku następuje wszczęcie procedury przez danego ubezpieczyciela, która ma na celu ustalenie zasadności i wysokości roszczeń poszkodowanego. Kończąc postępowanie, zakład ubezpieczeniowy przesyła całą dokumentację do Funduszu, powiadamiając jednocześnie osobę zgłaszającą.

Postępowanie zakładu ubezpieczeń nie powinno być dłuższe aniżeli w przypadku wypłaty odszkodowań z tytułu odpowiedzialności ubezpieczonego. Czas takiego postępowania powinien zamknąć się w terminie 30 dni. W zależności od skomplikowania sprawy może on jednak ulec wydłużeniu.

Zobacz również: Kolizja z nieznanym sprawcą

W jakim czasie są wypłacane odszkodowania?

Po przekazaniu przez ubezpieczyciela całej dokumentacji dotyczącej roszczenia poszkodowanego sprawą zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Fundusz jest zobowiązany zaspokoić roszczenia w terminie do 30 dni od dnia otrzymania akt szkody od zakładu ubezpieczeń (art. 109).

Zależy to jednak od stopnia skomplikowania sprawy. Jeżeli wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności Funduszu albo wysokości świadczenia nie jest możliwe w terminie 30 dni, wtedy też UFG powinien spełnić świadczenie w terminie 14 dni od dnia ich wyjaśnienia. Nie dotyczy to jednak tej części świadczeń, które są bezsporne. Ich spełnienie musi mieć miejsce w ustawowym terminie.

Zobacz również: Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. 2003, nr 124 poz. 1152 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Roszczenia wobec Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego są kierowane za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeń. Termin wypłaty odszkodowania jest przy tym dłuższy niż w przypadku zakładu ubezpieczeń. Fot. Fotolia
Roszczenia wobec Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego są kierowane za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeń. Termin wypłaty odszkodowania jest przy tym dłuższy niż w przypadku zakładu ubezpieczeń. Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama