| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Jaki jest zakres ubezpieczenia AC?

Jaki jest zakres ubezpieczenia AC?

Ubezpieczenie autocasco (AC) chroni właścicieli pojazdów mechanicznych przed majątkowymi skutkami ich zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży. W ramach ubezpieczenia AC ubezpieczyciel zwróci także koszty zapobieżenia szkodzie.

Ochroną ubezpieczeniową w ramach AC są obejmowane zdarzenia, które dotykają bezpośrednio ubezpieczonego. W ramach ubezpieczenia AC rekompensacie będą przede wszystkim podlegać koszty naprawy pojazdu, które są związane z uszkodzeniem częściowym lub całkowitym samochodu. Będzie to dotyczyć przede wszystkim kolizji w ruchu drogowym.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie pojazdu

Ubezpieczenie AC może również obejmować ochronę z tytułu kradzieży pojazdu, co jednak nie jest zawsze normą. Zakres ochrony zależy od ubezpieczonego i będzie wiązał się z odpowiednią kalkulacją składki.

Ubezpieczyciel, w ramach ubezpieczenia AC, ma również obowiązek zwrotu kosztów ratowania pojazdu, zapobieżenia szkodzie oraz zmniejszenia jej rozmiarów. Jedynie dodatkowo może obejmować koszty powstałe w związku z holowaniem pojazdu, wynajmem pojazdu zastępczego lub inny usług assistance.

Należy pamiętać o tym, że zakres usług w ramach ubezpieczenia AC będzie wpływał na wysokość składki.

Wykupienie ubezpieczenie AC nie będzie jednak gwarantowało nas całkowitego bezpieczeństwa. Ubezpieczyciel nie weźmie na siebie obowiązku wypłaty odszkodowania za szkody, które popełnimy z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa.

Pomimo wykupienia polisy AC od kradzieży auta ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania, jeżeli stwierdzi, że kradzież nastąpił wskutek rażącego niedbalstwa (np. pozostawienia kluczyków w samochodzie).

Podobnie będzie w sytuacji, w której do szkody nastąpiło po użyciu alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających.

Innym przykładem wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela będzie szkoda powstała podczas kierowania pojazdem przez ubezpieczonego lub upoważnionego kierowcę, który nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem.

Zobacz: Co z ubezpieczeniem po kradzieży pojazdu?

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK