REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziura w drodze przyczyną uszkodzenia auta

Adrian Prusik
Adrian Prusik

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z topniejącym śniegiem naszym oczom ukazują się nie tylko zielone trawniki, ale także dziesiątki dziur w drodze, które jak grzyby po deszczu powstają każdej zimy. Co zrobić w przypadku gdy nasz samochód ulegnie uszkodzeniu z powodu dziury w drodze? Należy wiedzieć, że za uszkodzony pojazd z powodu dziury w drodze możemy dochodzić odszkodowania.

Uszkodzenie auta

REKLAMA

Każde zawieszenie w skutek eksploatowania auta prędzej czy później będzie wymagało remontu. Duże znaczenie ma jakość dróg po których porusza się nasz samochód. Niestety polskie drogi bez wątpienia do najlepszych nie należą.

Uszkodzenia za które możemy dochodzić odszkodowania

Jeżeli nasz samochód zostanie uszkodzony na skutek jego eksploatacji nie będziemy mogli uzyskać odszkodowania. Jeżeli natomiast uszkodzenie nastąpiło w skutek wjechania w dziurę, wówczas do uzyskania odszkodowania mamy pełne prawo. Najczęstsze uszkodzenia, które występują po wjechaniu w dziurę to zepsucie felgi, przebicie opony bądź też uszkodzenie zawieszenia.

Zobacz również serwis: Odszkodowania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętaj o zebraniu dowodów

Jeżeli uszkodziłeś swój samochód wpadając w dziurę, aby uzyskać odszkodowanie musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Niezbędne będą dowody. Musisz udowodnić, że to przez konkretną dziurę twój samochód uległ awarii. Najlepiej zrobić zdjęcia. Nie tylko uszkodzonej części pojazdu, ale także samej dziury. Aparat fotograficzny wbudowany w nasz telefon komórkowy z powodzeniem wystarczy. Następnie wezwij policję lub straż miejską. Jeśli przy zgłoszeniu powiadomisz, że dziura stanowi zagrożenie, na pewno nie odmówią przyjazdu. Ze swojej interwencji powinni zrobić notatkę. Będzie to drugi bardzo ważny dowód, który pozwoli dochodzić odszkodowania. Jeżeli wypadek obserwowały osoby, warto aby uzyskać od nich krótkie oświadczenie. Żaden dowód na to, że dziura była powodem uszkodzeń z pewnością nie zaszkodzi, a czym większa ilość materiału dowodowego, tym łatwiej będzie uzyskać odszkodowanie.

Jeżeli naprawiamy auto na własny koszt, przed uzyskaniem odszkodowania pamiętajmy o wszystkich dokumentach potwierdzających zakup i montaż nowych części.

Kto odpowiada za stan dróg

Odpowiedzialność za drogę ponosi jej zarządca. Ustalenie, kto zarządza konkretną drogą pomoże nam przy uzyskaniu odszkodowania ponieważ to właśnie do zarządcy musimy się zwrócić w sprawie odszkodowania. Każdy zarządca posiada ubezpieczenie, więc to firma ubezpieczeniowa de facto poniesie koszty naprawy naszego auta.

Gdzie się zwrócić

  • Drogi krajowe, drogi ekspresowe oraz autostrady – GDDKiA.
  • Drogi powiatowe - urząd powiatu (organ zarządzający drogami w jego imieniu).
  • Drogi gminne - urząd gminy (np. Zarząd Dróg Ulic i Mostów).

Problem w odzyskaniu odszkodowania

Jeżeli do awarii doszło na drodze, która oznaczona była znakiem, ostrzegającym przed złymi warunkami jazdy w określonym miejscu, uzyskanie odszkodowania może być trudniejsze. Zarządca może się bronić tym, że kierowca nie zachował należytej ostrożności bądź też jechał za szybko. Pomocna w tej sprawie okażę się notatka sporządzona przez policję.

Czy warto dochodzić swoich praw

Bez wątpienia tak. Mimo że sprawa dla niektórych może okazać się błaha to jednak należy dochodzić swoich praw. Z pewnością poprawi to bezpieczeństwo na drogach, a zarządcy dowiedzą się, w których miejscach nawierzchnia drogi wymaga natychmiastowej naprawy. Mimo że droga do uzyskania odszkodowania może okazać się żmudna to mając dowody, o których wspomniano wyżej, odzyskanie odszkodowania z pewnością okaże się realne.

Zobacz również serwis: Prawo na drodze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA