reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Dziura w drodze przyczyną uszkodzenia auta

Dziura w drodze przyczyną uszkodzenia auta

Wraz z topniejącym śniegiem naszym oczom ukazują się nie tylko zielone trawniki, ale także dziesiątki dziur w drodze, które jak grzyby po deszczu powstają każdej zimy. Co zrobić w przypadku gdy nasz samochód ulegnie uszkodzeniu z powodu dziury w drodze? Należy wiedzieć, że za uszkodzony pojazd z powodu dziury w drodze możemy dochodzić odszkodowania.

Każde zawieszenie w skutek eksploatowania auta prędzej czy później będzie wymagało remontu. Duże znaczenie ma jakość dróg po których porusza się nasz samochód. Niestety polskie drogi bez wątpienia do najlepszych nie należą.

Jeżeli nasz samochód zostanie uszkodzony na skutek jego eksploatacji nie będziemy mogli uzyskać odszkodowania. Jeżeli natomiast uszkodzenie nastąpiło w skutek wjechania w dziurę, wówczas do uzyskania odszkodowania mamy pełne prawo. Najczęstsze uszkodzenia, które występują po wjechaniu w dziurę to zepsucie felgi, przebicie opony bądź też uszkodzenie zawieszenia.

Zobacz również serwis: Odszkodowania

Jeżeli uszkodziłeś swój samochód wpadając w dziurę, aby uzyskać odszkodowanie musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Niezbędne będą dowody. Musisz udowodnić, że to przez konkretną dziurę twój samochód uległ awarii. Najlepiej zrobić zdjęcia. Nie tylko uszkodzonej części pojazdu, ale także samej dziury. Aparat fotograficzny wbudowany w nasz telefon komórkowy z powodzeniem wystarczy. Następnie wezwij policję lub straż miejską. Jeśli przy zgłoszeniu powiadomisz, że dziura stanowi zagrożenie, na pewno nie odmówią przyjazdu. Ze swojej interwencji powinni zrobić notatkę. Będzie to drugi bardzo ważny dowód, który pozwoli dochodzić odszkodowania. Jeżeli wypadek obserwowały osoby, warto aby uzyskać od nich krótkie oświadczenie. Żaden dowód na to, że dziura była powodem uszkodzeń z pewnością nie zaszkodzi, a czym większa ilość materiału dowodowego, tym łatwiej będzie uzyskać odszkodowanie.

Jeżeli naprawiamy auto na własny koszt, przed uzyskaniem odszkodowania pamiętajmy o wszystkich dokumentach potwierdzających zakup i montaż nowych części.

Odpowiedzialność za drogę ponosi jej zarządca. Ustalenie, kto zarządza konkretną drogą pomoże nam przy uzyskaniu odszkodowania ponieważ to właśnie do zarządcy musimy się zwrócić w sprawie odszkodowania. Każdy zarządca posiada ubezpieczenie, więc to firma ubezpieczeniowa de facto poniesie koszty naprawy naszego auta.

  • Drogi krajowe, drogi ekspresowe oraz autostrady – GDDKiA.
  • Drogi powiatowe - urząd powiatu (organ zarządzający drogami w jego imieniu).
  • Drogi gminne - urząd gminy (np. Zarząd Dróg Ulic i Mostów).

Jeżeli do awarii doszło na drodze, która oznaczona była znakiem, ostrzegającym przed złymi warunkami jazdy w określonym miejscu, uzyskanie odszkodowania może być trudniejsze. Zarządca może się bronić tym, że kierowca nie zachował należytej ostrożności bądź też jechał za szybko. Pomocna w tej sprawie okażę się notatka sporządzona przez policję.

Bez wątpienia tak. Mimo że sprawa dla niektórych może okazać się błaha to jednak należy dochodzić swoich praw. Z pewnością poprawi to bezpieczeństwo na drogach, a zarządcy dowiedzą się, w których miejscach nawierzchnia drogi wymaga natychmiastowej naprawy. Mimo że droga do uzyskania odszkodowania może okazać się żmudna to mając dowody, o których wspomniano wyżej, odzyskanie odszkodowania z pewnością okaże się realne.

Zobacz również serwis: Prawo na drodze

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Pakla

doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, ekspert ds. Regulacji Nadzorczych i ALM w Alior Bank SA.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama