| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Nowe zasady odliczania podatku VAT od aut: jakich pojazdów i wydatków one dotyczą?

Nowe zasady odliczania podatku VAT od aut: jakich pojazdów i wydatków one dotyczą?

W myśl przepisów obowiązujących od 1 kwietnia zmianie uległy zasady odliczania podatku VAT od samochodów służbowych oraz kosztów ich utrzymania. Jakich dokładnie pojazdów oraz rodzajów wydatków z nimi związanych dotyczą nowe regulacje prawne?

Nowe zasady odliczania podatku VAT od pojazdów służbowych

Od dnia 1 kwietnia 2014 r. weszły w życie nowe zasady odliczania i rozlicza­nia na gruncie podatku VAT wszystkich wydatków dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie cał­kowitej do 3,5 tony.

Wprowadzane zmiany wynikają z:

  1. ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 312), zwanej dalej „ustawą noweli­zującą", która wprowadza zmiany do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podat­ku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT",
  2. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 marca 2014 r. w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (Dz.U. poz. 407), zwanego dalej „rozporządzeniem w sprawie katalogu pojazdów",
  3. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 marca 2014 r. zmieniającego roz­porządzenie w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warun­ków stosowania tych zwolnień (Dz.U. poz. 369),
  4. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 marca 2014 r. w sprawie wzoru in­formacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do dzia­łalności gospodarczej (Dz.U. poz. 371).

Podstawą wprowadzonych zmian jest przede wszystkim decyzja wykonawcza Rady z dnia 17 grudnia 2013 r. upoważniająca Rzeczpospolitą Polską do stoso­wania środków stanowiących odstępstwo od art. 26 ust. 1 lit. a) i art. 168 dyrek­tywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 353 z 28.12.2013, str. 51).

Zobacz też: Jak informować urząd skarbowy o zmianie sposobu wykorzystywania pojazdu?

Wprowadzane zmiany wynikają również z konieczności dostosowania przepi­sów o podatku od towarów i usług do tez wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 19 lipca 2012 r. w sprawie C-160/11 Bawaria Motors.

POJAZDY, KTÓRYCH DOTYCZĄ NOWE ZASADY ODLICZANIA

Nowe zasady dotyczą pojazdów samochodowych w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Pojazdami samochodowymi są pojazdy silnikowe, których konstrukcja umoż­liwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, czyli m.in.:

Za pojazdy samochodowe nie uznaje się zatem m.in.:

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »