Kategorie

Jak informować urząd skarbowy o zmianie sposobu wykorzystywania pojazdu?

Jak informować urząd skarbowy o zmianie sposobu wykorzystywania pojazdu? Fot. Fotolia
Jak informować urząd skarbowy o zmianie sposobu wykorzystywania pojazdu? Fot. Fotolia
Zdarza się, że firmy zmieniają przeznaczenie samochodów ze stricte służbowego na użytek mieszany, w tym cele na potrzeby prywatne. W jaki sposób należy zgłosić urzędowi skarbowemu fakt zmiany sposobu wykorzystywania pojazdu?

Zmiana przeznaczenia samochodu firmowego: jak poinformować o tym Urząd Skarbowy?

Reklama

Na początku kwietnia 2014 r. spółka zgłosiła część posiadanych samochodów naczelnikowi urzę­du skarbowego, składając informację VAT-26. W czerwcu spółka zmieniła przeznaczenie części zgłoszonych samochodów na użytek „mieszany" i zaktualizować złożoną informację VAT-26. We wrześniu część samochodów przeznaczonych do użytku mieszanego spółka najprawdopodobniej będzie chciała ponownie zgłosić jako wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej. Czy we wrześniu spółka powinna po raz kolejny zaktualizować złożoną informację VAT-26, czy złożyć nową informację?

Ponowne zgłoszenie pojazdów samochodowych jako wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej powinno się odbywać w drodze składania nowych informacji VAT-26 (a nie ich aktualizacji). VAT-26 należy złożyć w terminie 7 dni od dnia, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami po zmianie sposobu ich wykorzystywania.

Zobacz też: Czy przysługuje prawo do zwolnienia z VAT przy sprzedaży motocykla

Reklama

Na podstawie art. 86a ust. 14 ustawy o VAT, w przypadku zmiany wykorzystywania pojazdu samocho­dowego podatnik jest obowiązany do aktualizacji informacji VAT-26 (najpóźniej przed dniem, w którym dokonuje tej zmiany). Nie ulega wątpliwości, że przepis ten ma zastosowanie w przypadkach, gdy podat­nik zmienia sposób wykorzystywania pojazdu samochodowego dotychczas używanego wyłącznie do działalności gospodarczej (czyli zgłoszonego informacją VAT-26).

Pojawia się natomiast pytanie, czy również ponownego zgłoszenia wykorzystywania pojazdów samochodowych wyłącznie do działalności gospodarczej należy dokonywać poprzez aktualizację informacji VAT-26. Należy przyjąć, że nie. Wynikający z art. 86a ust. 14 ustawy o VAT obowiązek aktualizacji informacji VAT-26 może bowiem dotyczyć wyłącznie tych pojazdów samochodowych, które w tej informacji są ujęte. Z chwilą zaś zgłoszenia w aktualizacji informacji VAT-26 pojazdy samochodowe, których sposób wykorzystywania zmienił się na „mieszany", przestają być ujęte w informacji VAT-26. Należy zatem uznać, że ponowne zgłoszenie pojazdów samochodowych jako wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej powinno się odbywać w drodze składa­nia nowych informacji VAT-26 (w określonym w art. 86a ust. 12 ustawy o VAT terminie 7 dni od dnia, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami po zmianie sposobu ich wykorzystywania).

Potwierdza to ogłoszony przez Ministra Finansów wzór informacji VAT-26. Jak bowiem stanowi punkt 3 objaśnień do tej informacji, aktualizację informacji składa się w przypadku zmiany wykorzystywa­nia pojazdu samochodowego (z wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej na wykorzy­stywanie do celów działalności gospodarczej i do celów innych niż działalność gospodarcza) najpóźniej przed dniem, w którym podatnik dokonuje tej zmiany.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 12 i 14 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost zm. Dz.U.

z 2014 r. poz. 312

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: 500 pytań o VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  2 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.