| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Najem samochodu > Gdy najemca nie płaci czynszu?

Gdy najemca nie płaci czynszu?

Opłata czynszu jest jednym z podstawowych obowiązków najemcy. Jakie uprawnienia przysługują wynajmującemu, gdy najemca zalega z czynszem za najem samochodu?

Umowa najmu jest zawsze umową odpłatną. Znaczy to tyle, że najemca obowiązany jest do zapłaty czynszu, przewidzianego w umowie. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju (świadczenie dóbr lub usług).

Czynsz musi być płatny zgodnie z postanowieniami umowy. Jeżeli jednak strony nie zapisały w umowie jak będzie płacone wynagrodzenie wtedy czynsz powinien być płacony z góry. Czas płacenia czynszu zależy wtedy od okresu na jaki została zawarta umowa. Gdy najem ma trwać nie dłużej niż miesiąc wtedy trzeba zapłacić czynsz za cały czas najmu z góry. Gdy najem ma trwać dłużej niż miesiąc wtedy czynsz trzeba płacić miesięcznie (do dziesiątego każdego miesiąca) też z góry.

Zobacz serwis: Auto i prawo

W przypadku, gdy najemca zwleka z zapłatą wynagrodzenia za najem samochodu, wynajmującemu będą przysługiwały odpowiednie uprawnienia. Zgodnie z art. 672 Kodeksu cywilnego jeżeli najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, wynajmujący może najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia.

O ile rozwiązanie umowy z zachowaniem terminów wypowiedzenia jest możliwe w każdej sytuacji, o tyle rozwiązanie natychmiastowej należy do wyjątków i jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach. Jedną z nich jest brak uiszczenia czynszu przez najemcę.

Zobacz: Co zrobić, gdy najemca używa samochodu w sposób niezgodny z umową?

W odróżnieniu od najmu lokalu mieszkalnego w przypadku zaległości nie ma potrzeby wcześniejszego uprzedzania najemcy o takiej możliwości i wyznaczania mu dodatkowego terminu na uregulowanie zaległości.

Trzeba przy tym zauważyć, że zwłoka w zapłacie, która uprawnia do wypowiedzenia natychmiastowego powstaje zarówno wtedy, gdy najemca nie opłaci dwóch czynszów, jak też gdy suma zaległego czynszu powstała przez dłuższy okres jest równa wartości dwóch czynszów.

Kwestia wypowiedzenia wskutek nieuregulowania czynszu może być inaczej określona przez strony w ramach samej umowy. W niej strony mogą ustalić inne zasady.

Strony mogą ustalić w umowie, że wypowiedzenie będzie możliwe już w przypadku zwłoki z jednym czynszem lub też większą liczbą. Mogą również umówić się, że wypowiedzenie będzie możliwe dopiero po pisemnym upomnieniu.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, wynajmujący może najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia.
Jeżeli najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, wynajmujący może najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Company-logos.co

Katalog firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »