| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Najem samochodu > Co zrobić, gdy najemca używa samochodu niezgodnie z umową?

Co zrobić, gdy najemca używa samochodu niezgodnie z umową?

Treść umowy najmu może określać sposób w jaki najemca powinien używać najętego samochodu. Co może zrobić wynajmujący, gdy najemca samochodu używa w sposób niewłaściwy.

Zgodnie z art. 666 Kodeksu cywilnego najemca powinien przez czas trwania najmu używać rzeczy najętej w sposób w umowie określony. Gdy umowa nie określa sposobu używania, najemca powinien samochodu używać w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy.

Co jednak zrobić, gdy najemca używa samochodu w sposób niezgodny z umową albo w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem? Mówiąc przykładowo co może zrobić wynajmujący w przypadku, gdy najemca używa samochodu osobowego jako samochodu do przewozu towarów?

Zgodnie z art. 667 ust. 2 Kodeksu cywilnego jeżeli najemca używa samochodu w sposób sprzeczny z umową lub z przeznaczeniem rzeczy i mimo upomnienia nie przestaje jej używać w taki sposób albo gdy rzecz zaniedbuje do tego stopnia, że zostaje ona narażona na utratę lub uszkodzenie, wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Zobacz serwis: Auto i prawo

Inaczej będzie wyglądać sytuacja, jeżeli skutkiem niewłaściwego używania będzie powstanie szkody w majątku wynajmującego.

Najemca A samochodem osobowym najętym od B przewoził materiały budowlane przez co zniszczeniu uległa tapicerka.

W takiej sytuacji wynajmujący będzie mógł dochodzić odszkodowania od najemcy, którego wysokość będzie uzależniona od wielkości szkody.

W związku ze zniszczeniami wynajmujący B dokonał naprawy u mechanika. Koszt napraw wyniósł 3 tys. zł. Na takie odszkodowanie będzie mógł liczyć od najemcy.

Zobacz serwis: Odszkodowania

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Knopp

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »