Kategorie

Nowe urzędy skarbowe właściwe dla branży spedycyjnej?

Nowe urzędy skarbowe właściwe dla wyspecjalizowanych grup podatników
Nowe urzędy skarbowe właściwe dla wyspecjalizowanych grup podatników
ShutterStock
Podatnicy osiągający przychody powyżej 50 mln euro objęci właściwością nowego wyspecjalizowanego urzędu skarbowego.

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie określenia kategorii podatników i płatników obsługiwanych przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwego miejscowo, z 15.09.2015 r. (zwany dalej Rozporządzeniem), wprowadza nowe urzędy skarbowe właściwe  dla wyspecjalizowanych grup podatników. Stosownie do § 6 pkt 1 projektu tego Rozporządzenia, właściwym do obsługi podatników i płatników, o których mowa w § 2 pkt 9 (osoby fizyczne, z wyłączeniem podatników podatku od spadków i darowizn, oraz osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej), którzy w ostatnim roku podatkowym osiągnęli przychód netto (ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług)  o równowartości w walucie polskiej co najmniej 50 mln euro będzie Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie (tzw. Krajowy Wyspecjalizowany Urząd Skarbowy). Powyższe Rozporządzenie prawdopodobnie wejdzie w życie z dniem 1.01.2016 r. Należy zaznaczyć, iż zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego nastąpi w tym samym terminie – jednak co istotne - na podstawie danych za 2014 r., a w przypadku gdy rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym na podstawie danych za rok podatkowy, który zakończył się w 2014 r. (§ 12 Rozporządzenia).

Zobacz też: Czy limit 50% odliczenia VAT dotyczy usługi oklejenia samochodów firmowych?

Ponadto warto wskazać, iż odnośnie podatników, którzy przekroczą limit 50 mln euro w następnych latach, zastosowanie znajdzie § 9 Rozporządzenia, w myśl którego, zmiana właściwości z dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego na Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, następuje z dniem 1 stycznia drugiego roku następującego po zakończeniu roku podatkowego, w którym osiągnięto przychód netto o równowartości w walucie polskiej co najmniej 50 mln euro. W takim przypadku, podatnicy będą zobowiązani zawiadomić o zmianie właściwości dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia 15 października roku poprzedzającego rok, od którego nastąpi zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego (§ 10 Rozporządzenia).

Zobacz też: Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla klientów?

Przepis § 13 zawiera natomiast regulację w zakresie obowiązku zgłoszenia w przypadku zmian następujących z dniem 1.01.2016 r. Zgodnie z tym przepisem, zmiana naczelnika urzędu skarbowego powstała w wyniku zmiany warunków zaliczania podmiotów do odpowiedniej kategorii podatników i płatników obsługiwanych przez innego niż właściwy miejscowo naczelnik urzędu skarbowego nie będzie wymagała dokonania przez podatnika zgłoszenia aktualizacyjnego, o którym mowa w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Z powyższego przepisu nie wynika jednak jednoznacznie, czy podatnik, który dotychczas podlegał pod wyspecjalizowany urząd skarbowy, przechodząc pod właściwość Krajowego Wyspecjalizowanego Urzędu Skarbowego będzie miał obowiązek zgłoszenia tego faktu. Jednakże jak wskazuje uzasadnienie do projektu Rozporządzenia,
ww. przepis odnosi się do zmian związanych z wejściem w życie Rozporządzenia
w zakresie § 6 i § 12 (tj. obejmie wprowadzenie Krajowego Wyspecjalizowanego Urzędu Skarbowego). Nadto w uzasadnieniu wskazano, iż zmiany związane z aktualizacją nastąpią bez udziału podatników i płatników.

Należy wskazać, iż projekt Rozporządzenia znajduje się obecnie na etapie konsultacji.


W związku z zastrzeżeniami zgłaszanymi do treści § 13 - dotyczącego obowiązków zgłoszeniowych (m.in. przez Konfederację Lewiatan), przepis ten może otrzymać ostatecznie odmienne brzmienie. Podsumowując, projekt Rozporządzenia w obecnym brzmieniu nie przewiduje obowiązku zgłoszenia zmiany naczelnika urzędu skarbowego od dnia 1.01.2016 r. w związku z wprowadzeniem z tym dniem tzw. Krajowego Wyspecjalizowanego Urzędu Skarbowego, jednakże należy mieć na uwadze, iż wskazane regulacje stanowią jedynie projekt, który może ulec zmianom.

Tekst: Tomasz Pastuszka, Konsultant Podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  23 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?

  Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

  Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.