| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Umowa z firmą CFM - zanim podpiszesz

Umowa z firmą CFM - zanim podpiszesz

Na co warto zwrócić uwagę zanim podpiszesz umowę z firmą CFM? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym tekście.

Dostawa auta docelowego, przedkontraktowego
Umowa najmu najczęściej zawiera informację, że miejsce odbioru samochodu wskazuje firma CFM. Zwykle jest to parking dealera przygotowującego pojazd. Jednak również tutaj warto ponegocjować. Jeśli zapiszemy w umowie, że dostawa ma nastąpić do lokalizacji wskazanej przez nas, najpewniej koszty tej operacji firma wynajmu przerzuci na dealera. Wrócę tutaj ponownie do kwestii „zaprzyjaźnionego dealera” – dzięki dobrym kontaktom łatwiej będzie przeprowadzić logistykę wydań samochodów. 

III Ubezpieczenie

Ubezpieczenie stałe/zmienne

Wbrew informacjom podawanym przez część firm wynajmu długoterminowego, istnieją na rynku ubezpieczeniowym stałe ubezpieczenia wieloletnie, zapewniające taką samą składkę bez względu na szkodowość pojazdu lub floty. Znając naszą dotychczasową szkodowość, możemy zakładać przyszłą liczbę kolizji i wypadków, a więc określić czy na rynku ubezpieczeń jesteśmy postrzegani jako obiekt przynoszący ubezpieczycielowi zysk czy stratę. Jaki rodzaj ubezpieczenia wybrać – to już należy do menedżera floty.

Zobacz też: System Inteligentnego Zarządzania Flotą: oszczędność i bezpieczeństwo

Ubezpieczenie własne/proponowane przez firmy wynajmu

W umowie najmu samochodów musimy dokładnie opisać sposób ich ubezpieczenia. Możemy to uczynić sami lub przyjąć warunki proponowane przez firmę wynajmu. Własne ubezpieczenie bywa korzystniejsze jeśli nasza firma posiada znaczny majątek (np. fabryki, centra logistyczne itp.) i flotę pojazdów włączymy do tych chronionych zasobów (wartość floty to niewielki procent lub nawet promil sumy ubezpieczenia pełnego majątku). W takim przypadku mamy szansę uzyskać naprawdę ciekawą ofertę, najczęściej niemożliwą do uzyskania dla parku maszyn, gdyby tylko opierać się na analizie jej szkodowości.
Możemy również znaleźć własnego ubezpieczyciela tylko do floty samochodowej - wtedy nasza szkodowość będzie wyznaczała wzrost lub spadek składki ubezpieczeniowej. W tym przypadku również polityka flotowa ma wpływ na wysokość opłat np. udział użytkowników w szkodach AC, sposób korzystania z pojazdów do celów prywatnych, szkolenia dla pracowników, itp.
W przypadku przyjęcia ubezpieczenia oferowanego przez firmę wynajmu, jeśli jest to ubezpieczenie zmienne, należy zapisać w umowie od czego zależy wzrost/spadek składki ubezpieczeniowej. Gdybyśmy pozostawili to wyłącznie do uznania firmy wynajmu, opłata za ochronę w następnych latach wzrośnie niewspółmiernie do naszej szkodowości, a znalezienie jakiejkolwiek zależności pomiędzy wysokością składki a szkodowością, wartością floty, będzie wręcz niemożliwe.
Przyjmując ubezpieczenie firmy wynajmu stawka ubezpieczeniowa jest włączona do stawki serwisowej (co umożliwia pełne odliczenie VAT), rzadziej do stawki finansowej (co uniemożliwia pełne odliczenie VAT).

Czytaj także

Czytaj także

Ekspert:

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

flota, parking
flota, parking

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK