REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Danii?

Kajetan Puszek
Kierowcy pod wpływem alkoholu grozi w Danii do 20 dni aresztu.
Kierowcy pod wpływem alkoholu grozi w Danii do 20 dni aresztu.
Czy.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

W ojczyźnie najsławniejszego twórcy baśni, Hansa Christiana Andersena, warto znać przepisy drogowe, które są respektowane przez tamtejsze władze. Przedstawiamy najważniejsze przepisy skandynawskiego królestwa.

Przepisy drogowe

Do przekroczenia granicy z Danią wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport - będziemy mogli przebywać w Królestwie Danii do 90 dni. Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Jeżeli przepływamy Bałtyk promem, to numery rejestracyjne muszą mieć znak kraju pochodzenia oraz numer rejestracyjny.

REKLAMA

Zobacz też: Dekalog podróżnika

REKLAMA

Pobyt stały wymaga od kierowcy zarejestrowania auta w ciągu 14 dni oraz opłacenia podatku rejestracyjnego o wysokości około 2/3 wartości rynkowej pojazdu. Wysokość podatku uzależniona jest od stażu i klasy wozu. Duńczycy wymagają wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Pobyt tymczasowy, czyli krótszy niż rok, stwarza możliwość złożenia wniosku o jazdę na zagranicznych numerach rejestracyjnych.

Na autostradach obowiązuje ograniczenie do 110 km/h, w terenie niezabudowanym do 80 km/h, a w miastach 50 km/h. Podróż samochodem z dzieckiem zobowiązuje nas do przewozu dzieci w specjalnych fotelikach, jeśli nie przekroczyły 3. roku życia.

Podobnie jak w większości krajów UE, zarówno pasażerów, jak i kierowcę, obowiązuje nakaz jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o jazdę po spożyciu alkoholu, można posiadać 0,05 promila alkoholu we krwi. W przypadku przekroczenia dopuszczalnego progu, władze kierują się polityką „zero tolerancji”. Jeśli kierowca posiada 0,12 promila alkoholu, mandat równa się średniej miesięcznej pensji, ponadto dodatkowo kierowcy grozi do 20 dni aresztu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Grecji?

Osobliwym przepisem jest konieczność umieszczenia zegara parkingowego za szybą. Można go nabyć na określonych stacjach benzynowych. Ten przepis dotyczy tylko niektórych miejsc parkingowych. Ponadto szczególną ostrożność należy zachować w stosunku do rowerzystów nadjeżdżających z tyłu, gdyż mają oni bezwzględne pierwszeństwo. Wymagane wyposażenie pojazdu to apteczka, gaśnica i zabezpieczenie antywłamaniowe.

Mandaty i opłaty

Przejazd na czerwonym świetle to koszt od 1000 do 1500 DDK (796 złotych), niezatrzymanie się przed przejściem dla pieszych – 900 DKK. Brak zapiętych pasów możemy przypłacić mandatem w wysokości 500 DKK (265 zł).

Przejazd autostradami jest bezpłatny. Przedstawiamy najważniejsze autostrady w kraju :

- E45 z Frederikshavn (Jutlandia) do Froslev (na granicy z Niemcami)
- E20 z Koldingu do Koge poprzez wyspę Fiona
- E47/55 łączy Sjaelland z północy na południe

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mołdawii?

Opłaty wnosimy natomiast za przejazd mostami. Most Storebealt, łączący Zelandię (Korsor) z Fioną (Nyborg) będzie kosztował kierowcę w samochodzie osobowym (do 3 metrów długości) - 115 DDK, kamper do 6 metrów to wydatek już o 100 DDK większy. Jeżeli wybierzemy się samochodem osobowym z przyczepą powyżej 6 metrów, to przejazd wyniesie nas już 330 DDK.

Co warto zwiedzić ?

W stolicy (Kopenhaga) warto zobaczyć ogrody Tivoli oraz Zamek Kronborg, w którym rozgrywał się dramat Szekspira, „Hamlet”. Na uwagę zasługuje również pałac Rosenborg, który został wzniesiony przez Christiana IV w XVII wieku. Godne odwiedzenia jest miasto Aarhus oraz oddalony od półwyspu Jutlandzkiego o 150 km – Bornholm.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowenii?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA