reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowenii?

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowenii?

Podróżowanie po krajach Unii Europejskiej niesie ze sobą dużo udogodnień w postaci mniejszej ilości formalności podczas przejeżdżania przez granicę czy też bardziej przyjaznego kierowcom kodeksu drogowego. Jednym z tych krajów jest właśnie Słowenia.

 Aby przekroczyć granicę ze Słowenią należy wylegitymować się paszportem bądź dowodem osobistym. Okazywane dokumenty (starego typu) muszą być w odpowiednim stanie technicznym, tak aby można było bez problemów zweryfikować tożsamość. Turyści przebywający na terytorium tego kraju powyżej 3 dni są zobowiązani do dokonania tymczasowego meldunku na najbliższej komendzie policji. Jedynym wymaganym ubezpieczeniem jest krajowe OC. Poza honorowanym ubezpieczeniem z tytułu NFZ zalecamy wykupienie dodatkowej polisy obejmującej koszty leczenia na terenie Słowenii. W przeciwnym razie za każdą wizytę u lekarza czy pobyt w szpitalu będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.

Zobacz również: Kraje, w których używa się euro

Wymagane wyposażenie pojazdu

Obligatoryjnie w swoim samochodzie musimy posiadać: trójkąt ostrzegawczy (w przypadku samochodów z przyczepą – dwa trójkąty) , apteczkę, komplet żarówek zapasowych , gaśnicę – w przypadku autokarów i samochodów ciężarowych. Minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm dla samochodu osobowego, natomiast dla autokarów i samochodów ciężarowych – 2 mm. Istnieje nakaz jazdy z zapiętymi pasami na wszystkich siedzeniach, o ile samochód jest w nie wyposażony. Podobnie, jak w innych krajach zakazuje się rozmawiania przez telefon komórkowy podczas jazdy. Wyjątkiem jest używanie zestawu głośnomówiącego.

Zimą zakazuje się natomiast używania opon okolcowanych. Od 15 listopada do 15 marca pojazdy mają nakaz jazdy w oponach zimowych.

W terenie niezabudowanym obligatoryjne jest używanie świateł mijania przez całą dobę. Światła przeciwmgielne muszą być włączone przy widoczności ograniczonej do 50 m. Podczas opuszczania pojazdu nocą powinniśmy to robić w kamizelce odblaskowej. Ważne jest, że w kamizelki muszą być zaopatrzeni także pasażerowie samochodu. Nieprzestrzeganie tego przepisu grozi grzywną w wysokości 40 Euro. Polskie prawo jazdy jest honorowane i uprawnia do prowadzenia pojazdów do 3,5 tony oraz przyczepy campingowej do 750 kg. Na autostradach możemy poruszać się maksymalnie z prędkością 130 km/h, na drogach szybkiego ruchu maksymalna prędkość to 100 km/h, a w przypadku innych dróg ograniczenie spada do 90 km/h.

Zobacz również: Jakie leczenie pokrywa Europejska Karta Ubezpieczania Zdrowotnego?

Dzieci do lat 12 nie mogą być przewożone na przednich siedzeniach. Dzieci powyżej tego wieku i o wzroście większym niż 150 cm powinny jeździć z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. W Słowenii stosowany jest system parkometrów. Biała linia oznacza, iż możemy tam postawić samochód maksymalnie na czas 1 godziny. W przypadku linii niebieskich pierwsze 30 minut parkowania jest bezpłatne. W pozostałych strefach od 7-19 należy wykupić bilet za cenę 0,60 Euro/h. Na parkingach strzeżonych i w garażach za bilet zapłacimy 1,70 Euro/h.

Zobacz również: Ile alkoholu i tytoniu możesz przewieźć bez cła?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jeśli przebywamy na terenie Słowenii ponad trzy dni, to musimy zameldować się na posterunku policji.
Jeśli przebywamy na terenie Słowenii ponad trzy dni, to musimy zameldować się na posterunku policji.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama