reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Kraje, w których używa się euro

Kraje, w których używa się euro

Euro jest prawnym środkiem płatniczym dla ponad 325 milionów Europejczyków, żyjących w 16 krajach UE. Symbolem euro jest znak €.

Banknoty euro są takie same we wszystkich krajach, przy czym każde państwo emituje własne monety o wspólnym awersie, a odmiennym w zależności od kraju rewersie, na którym widnieje symbol narodowy. Wszystkie banknoty i monety mogą być używane we wszystkich krajach UE, które przyjęły euro, włączając wiele z ich terytoriów zamorskich, takich jak Azory, Wyspy Kanaryjskie, Ceuta i Melilla, Gujana Francuska, Gwadelupa, Madera, Martynika, Majotta, Reunion oraz Saint Pierre i Miquelon.

Zobacz też: Wyjazd samochodem kempingowym w podróż

Monako, San Marino oraz Watykan przyjęły euro jako walutę krajową, co także daje im prawo do emisji określonej liczby monet euro z ich własnymi narodowymi rewersami. Niektóre kraje i terytoria, takie jak Andora, Czarnogóra i Kosowo, używają euro jako faktycznej waluty (przyjęły ją jednostronnie).
Dania, Szwecja i Wielka Brytania na razie nie przyjęły euro. W styczniu 2009 r. do strefy euro dołączyła Słowacja, a osiem pozostałych krajów, które przystąpiły do UE w okresie od 2004 r., zobowiązało się do przyjęcia euro, gdy będą na to gotowe.

Austria, Belgia, Cypr, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Luksemburg, Malta, Holandia, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia i Włochy.

W krajach europejskich znajdujących się poza strefą euro wiele hoteli, sklepów i restauracji, zwłaszcza w regionach turystycznych, przyjmuje płatności zarówno w euro, jak i w walucie krajowej, chociaż prawo wcale tego nie wymaga.

Przy wkraczaniu na terytorium Unii lub przy opuszczaniu go, można posiadać kwotę do 10 tys. euro bez konieczności deklarowania przewożonej gotówki. Większą ilość gotówki należy zgłosić władzom celnym. Kontrole przewożonej gotówki mają na celu zwalczanie prania brudnych pieniędzy i innych form przestępczości. Niektóre z państw członkowskich kontrolują również podróżujących między krajami Unii pod kątem posiadanej gotówki.

Zobacz też: Samochodem na narty: Włochy - poradnik

Źródło: MSZ

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR
CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama