reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Jakie leczenie pokrywa Europejska Karta Ubezpieczania Zdrowotnego - EKUZ?

Jakie leczenie pokrywa Europejska Karta Ubezpieczania Zdrowotnego - EKUZ?

Przebywasz za granicą i potrzebujesz pomocy lekarza? Jeśli posiadasz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, możesz leczyć się w dowolnym kraju Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, na jakich zasadach i jakie leczenie pokrywane jest z EKUZ.

Kartę wystawia Narodowy Fundusz Zdrowia. W nagłych przypadkach uprawnia ona do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej na takich samych zasadach co obywatele danego kraju. Wówczas koszty leczenia pokrywa za polskich pacjentów NFZ. EKUZ nie pokrywa jednak kosztów każdego leczenia.

Prywatna służba zdrowia

Jeśli korzysta się z usług prywatnej służby zdrowia, wówczas leczenie nie jest refundowane. Dlatego aby mieć pewność, że za udzielone świadczenie w konkretnej placówce nie zapłacimy, warto przed skorzystaniem z usługi sprawdzić, czy ma ona podpisaną umowę z publicznym ubezpieczycielem. W wielu krajach Unii jest bowiem tak, że świadczeniodawcy, którzy mają podpisane umowy z publicznym płatnikiem, udzielają świadczeń również prywatnie. W takiej sytuacji dokładnie trzeba sprawdzić, jakie świadczenia zdrowotne są udzielane bezpłatnie, a za jakie przyjdzie nam płacić.

Zobacz też: Samochodem po Europie i świecie

Jak rozliczane są usługi medyczne

Przed wyjazdem należy także sprawdzić, jak poszczególne kraje regulują przepisy odpłatności za usługi medyczne. W Hiszpanii korzystanie z opieki medycznej w ramach publicznej służby zdrowia jest niepłatne. Trzeba jednak zgłosić się w odpowiednich godzinach, bo inaczej zostaniemy potraktowani jak pacjenci prywatni. W Holandii za część transportu medycznego- nawet tego, który wyjeżdża do nagłego przypadku - trzeba zapłacić z własnej kieszeni. W Niemczech opłata za pierwszą wizytę wynosi 10 EUR. Różnie przedstawia się także sprawa odpłatności za samo leczenie. W niektórych krajach po przedstawieniu EKUZ nie płacimy nic, w innych zaś za państwową pomoc medyczną musimy zapłacić i dopiero potem koszty zwraca NFZ. Refundacja zależy od przepisów przyjętych w danym kraju.

Zobacz też: Couchsurfing - sposób na tanie podróżowanie

Zapomnij o refundacji

Trzeba także pamiętać, że za transport do Polski pacjent musi wyłożyć z własnej kieszeni. Podobnie rzecz ma się z transportem medycznym w miejscowościach turystycznych. Tam też trzeba będzie zapłacić, ponieważ służba zdrowia w wielu z nich jest całkowicie prywatna. A lekarze, którzy przyjmują tylko prywatnie nie honorują Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Przed wyjazdem do danego kraju, watro więc dokładnie zapoznać się z przepisami, które w nim obowiązują. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej NFZ: www.nfz.gov.pl

EKUZ obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jak widać nie na jednakowych zasadach. Dlatego specjaliści od ubezpieczeń radzą wykupić również dobre ubezpieczenie turystyczne.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama