reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mołdawii?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mołdawii?

Podróżując po Mołdawii powinniśmy zapoznać się z podstawowymi regulacjami prawnymi i przepisami drogowymi obowiązującymi na terenie tej republiki. Pamiętajmy , że na terytorium separatystycznej Republiki Naddniestrzańskiej istnieje inne ustawodawstwo i panują zupełne inne regulacje prawne.

Najważniejsze regulacje prawne

Obywatele polscy mogą przebywać w Mołdawii bez potrzeby posiadania wizy, jeśli ich pobyt nie przekracza 90 dni. Obligatoryjne jest posiadanie paszportu z dłuższą ważnością od planowanego pobytu. Przepisy wymagają posiadania minimum 30 USD na każdy dzień przebywania w tym kraju. Jeśli będziemy przebywać na terenie Mołdawii powyżej 3 miesięcy to musimy koniecznie uzyskać pozwolenie na pobyt czasowy. Nie na wszystkich przejściach granicznych w Mołdawii jest przeprowadzana kontrola paszportowa. Kontroli paszportowej możemy spodziewać się na pewno na terytorium separatystycznego regionu tzw. Republiki Naddniestrzańskiej.

Jest to terytorium podlegające władzy prezydenta Mołdawii oraz rządu, parlamentu, sił zbrojnych i policji tego kraju. Posiada on własną walutę, flagę, hymn i godło. Mimo to nie jest uznawany przez władze mołdawskie. Na tym terenie obowiązują inne przepisy prawne. Nie sięga tam również władza Ambasady RP w Kiszyniowie.

Zobacz również: Jak zmniejszyć koszty wakacyjnego wyjazdu?

W Mołdawii nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Przy przekraczaniu granicy samochodem pobierane są specjalne opłaty. Jakość dróg i nawierzchni jest w opłakanym stanie. Ponadto tak jak to bywa w niektórych krajach bałkańskich np. w Serbii czy Czarnogórze po drogach poruszają się nieoświetlone pojazdy np. furmanki lub przechadzają się zwierzęta. Należy, więc starać się unikać jazdy nocą po terytorium Mołdawii. Ograniczenia prędkości to 60 km/h w terenie zabudowanym i 90 km/h w terenie niezabudowanym. Obowiązuje nakaz jazdy z zapiętymi pasami. Paliwo jest generalnie dobrej jakości, lecz najlepiej tankować na dużych i sprawdzonych stacjach typu: Petrom, Lukoil, Tirex. Czasami przy stacjach można zjeść coś w restauracjach i barach szybkiej obsługi. Toalety znajdują się w osobnych budynkach i są to pomieszczenia z umiejscowionymi otworami w podłodze.

Obcokrajowcy muszą być przygotowani na częste kontrole policji.

Jeśli poruszamy się pożyczonym samochodem to musimy mieć pisemne oświadczenie właściciela, które jest poświadczone notarialnie i przetłumaczone na język mołdawski lub rosyjski. Oświadczenie musi zawierać dane dot. pojazdu, specyfikacje trasy oraz dane właściciela pojazdu oraz kierowcy – imię, nazwisko, seria i nr dokumentu tożsamości, seria i nr paszportu, adres zamieszkania. Po terytorium Mołdawii możemy podróżować bez ograniczeń, jednak musimy liczyć się z brawurowo jeżdżącymi kierowcami oraz ze złym stanem dróg. Jeśli wwozimy sumę oscylującą między 10 000 euro a 50 000 euro lub równowartość tej sumy w innej walucie, wypełnienie deklaracji jest obowiązkowe. Wówczas musimy przedstawić dokumenty potwierdzające wwiezienie środków płatniczych lub autoryzację na wywóz środków pieniężnych z Mołdawii wydaną przez Narodowy Bank Mołdawii.

Zobacz również: Czym lepiej w podróż, przyczepą kempingową czy camperem?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W Mołdawii drogówka ma zwyczaj często zatrzymywać obcokrajowców do kontroli.
W Mołdawii drogówka ma zwyczaj często zatrzymywać obcokrajowców do kontroli.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Bławicka

Konsultant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama