Kategorie

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mołdawii?

Kajetan Puszek
W Mołdawii drogówka ma zwyczaj często zatrzymywać obcokrajowców do kontroli.
W Mołdawii drogówka ma zwyczaj często zatrzymywać obcokrajowców do kontroli.
Podróżując po Mołdawii powinniśmy zapoznać się z podstawowymi regulacjami prawnymi i przepisami drogowymi obowiązującymi na terenie tej republiki. Pamiętajmy , że na terytorium separatystycznej Republiki Naddniestrzańskiej istnieje inne ustawodawstwo i panują zupełne inne regulacje prawne.

Najważniejsze regulacje prawne

Reklama

Obywatele polscy mogą przebywać w Mołdawii bez potrzeby posiadania wizy, jeśli ich pobyt nie przekracza 90 dni. Obligatoryjne jest posiadanie paszportu z dłuższą ważnością od planowanego pobytu. Przepisy wymagają posiadania minimum 30 USD na każdy dzień przebywania w tym kraju. Jeśli będziemy przebywać na terenie Mołdawii powyżej 3 miesięcy to musimy koniecznie uzyskać pozwolenie na pobyt czasowy. Nie na wszystkich przejściach granicznych w Mołdawii jest przeprowadzana kontrola paszportowa. Kontroli paszportowej możemy spodziewać się na pewno na terytorium separatystycznego regionu tzw. Republiki Naddniestrzańskiej.

Jest to terytorium podlegające władzy prezydenta Mołdawii oraz rządu, parlamentu, sił zbrojnych i policji tego kraju. Posiada on własną walutę, flagę, hymn i godło. Mimo to nie jest uznawany przez władze mołdawskie. Na tym terenie obowiązują inne przepisy prawne. Nie sięga tam również władza Ambasady RP w Kiszyniowie.

Zobacz również: Jak zmniejszyć koszty wakacyjnego wyjazdu?

W Mołdawii nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Przy przekraczaniu granicy samochodem pobierane są specjalne opłaty. Jakość dróg i nawierzchni jest w opłakanym stanie. Ponadto tak jak to bywa w niektórych krajach bałkańskich np. w Serbii czy Czarnogórze po drogach poruszają się nieoświetlone pojazdy np. furmanki lub przechadzają się zwierzęta. Należy, więc starać się unikać jazdy nocą po terytorium Mołdawii. Ograniczenia prędkości to 60 km/h w terenie zabudowanym i 90 km/h w terenie niezabudowanym. Obowiązuje nakaz jazdy z zapiętymi pasami. Paliwo jest generalnie dobrej jakości, lecz najlepiej tankować na dużych i sprawdzonych stacjach typu: Petrom, Lukoil, Tirex. Czasami przy stacjach można zjeść coś w restauracjach i barach szybkiej obsługi. Toalety znajdują się w osobnych budynkach i są to pomieszczenia z umiejscowionymi otworami w podłodze.

Obcokrajowcy muszą być przygotowani na częste kontrole policji.

Jeśli poruszamy się pożyczonym samochodem to musimy mieć pisemne oświadczenie właściciela, które jest poświadczone notarialnie i przetłumaczone na język mołdawski lub rosyjski. Oświadczenie musi zawierać dane dot. pojazdu, specyfikacje trasy oraz dane właściciela pojazdu oraz kierowcy – imię, nazwisko, seria i nr dokumentu tożsamości, seria i nr paszportu, adres zamieszkania. Po terytorium Mołdawii możemy podróżować bez ograniczeń, jednak musimy liczyć się z brawurowo jeżdżącymi kierowcami oraz ze złym stanem dróg. Jeśli wwozimy sumę oscylującą między 10 000 euro a 50 000 euro lub równowartość tej sumy w innej walucie, wypełnienie deklaracji jest obowiązkowe. Wówczas musimy przedstawić dokumenty potwierdzające wwiezienie środków płatniczych lub autoryzację na wywóz środków pieniężnych z Mołdawii wydaną przez Narodowy Bank Mołdawii.

Zobacz również: Czym lepiej w podróż, przyczepą kempingową czy camperem?

Poszerzaj swoją wiedzę czytając naszą publikację
Kodeks kierowcy. Zmiany 2021
Kodeks kierowcy. Zmiany 2021
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  25 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?

  Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

  Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.