Kategorie

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Serbii?

Kajetan Puszek
Podczas parkowania w serbskich miastach, pamiętajmy o opłacie, które musimy uiścić. fot. Mateusz Szymański
Podczas parkowania w serbskich miastach, pamiętajmy o opłacie, które musimy uiścić. fot. Mateusz Szymański
Mateusz Szymański
Podróżując po Bałkanach na pewno odwiedzimy Serbię – państwo, które nie tak dawno zostało odłączone od Czarnogóry i dziś jest już niezależnym organizmem politycznym. Warto znać obowiązujące tam przepisy drogowe zanim przekroczymy granicę tego kraju.

Serbskie prawo egzekwuje od kierowców posiadanie zapiętych pasów bezpieczeństwa na przednich siedzeniach samochodu oraz o ile to możliwe - na tylnych. Obowiązkowo musimy posiadać trójkąt ostrzegawczy, apteczkę wraz z gumowymi rękawicami, komplet zapasowych żarówek oraz gaśnicę.

Reklama

Wymagana jest szerokość bieżnika opon o wartości 1 mm w przypadku samochodów osobowych. Autokary muszą posiadać 2 mm bieżni opon. Podczas zimy nasze opony muszą być wyposażone w 4 milimetrowe bieżniki. Obowiązuje zakaz jeżdżenia na oponach okolcowanych oraz nakaz posiadania łańcuchów przeciwślizgowych w wyposażeniu samochodu. Światła mijania są obowiązkowe podczas nocnej jazdy. W dzień muszą być włączone tylko przy widoczności ograniczonej do 200 m w terenie niezabudowanym oraz do 100 m w terenie zabudowanym.

Serbia określa dozwolone wymiary pojazdów. Wysokość nie może być większa niż 4 metry, szerokość zaś - 2,5 metra. Dzieci do 12 roku życia nie mogą podróżować na przednim siedzeniu samochodu.

W terenie zabudowanym możemy poruszać się pojazdem z maksymalną prędkością 60 km/h, zaś na autostradach ograniczenie wynosi 120 km/h. Od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.00 do 19.00 za parkowanie musimy uiścić opłatę za pośrednictwem parkometru. W niedzielę parkowanie jest bezpłatne.

Zobacz również: Serbia

Reklama

W kwestii jazdy po spożyciu alkoholu Serbia zachowuje małą tolerancję - dozwolona zawartość tej używki to 0,05 %. Złamanie tego prawa grozi grzywną w wysokości od 1800 do 9000 RSD i w niektórych przypadkach wiąże się z trafieniem do aresztu. Kara za przekroczenie prędkości oscyluje pomiędzy 600 a 1500 RSD. Za niebezpieczne wyprzedzanie bądź przejazd na czerwonym świetle zapłacimy od 1800 do 9000 RSD. Za nieużywanie pasów bezpieczeństwa można otrzymać mandat za maksymalnie 1000 RSD.

Przykładowa wysokość mandatów pobieranych na miejscu:
- przekroczenie prędkości - od 600 do 1500 RSD,
- niebezpieczne wyprzedzanie, nierespektowanie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu lub przejazd na czerwonym świetle - od 1800 do 9000 RSD,
- nieużywanie pasów bezpieczeństwa lub przewóz dzieci na przednim siedzeniu, nieprawidłowe parkowanie - od 600 do 1000 RSD.

Zobacz również: Bezpieczeństwo podczas podróży

Jeżeli kierowca stanowi zagrożenie dla innych użytkowników drogi lub spowoduje wypadek, wysokość mandatu zostaje podwyższona, może być zastosowana kara aresztu i zatrzymanie prawa jazdy na okres od 30 dni do 6 miesięcy.Podróżowanie autostradami może pozostawiać wiele do życzenia. Dziury w nawierzchni na zwykłych drogach, brak siatek wzdłuż drogi na autostradzie to stałe elementy serbskiego krajobrazu. Autostrady są płatne w euro bądź w miejscowej walucie. Na przejściach granicznych między Serbią a Kosowem często prowadzone są kontrolne celne i paszportowe. Ważne jest, że przy przekraczaniu granicy należy zgłosić wwiezienie pieniędzy powyżej 10000 euro. W przeciwnym razie może nastąpić konfiskata pieniędzy. W tym państwie jest wiele banków oraz kantorów. W większości hoteli oraz restauracji można płacić kartą kredytową.

Poszerzaj swoją wiedzę czytając naszą publikację
Kodeks kierowcy. Zmiany 2021
Kodeks kierowcy. Zmiany 2021
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  24 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?

  Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

  Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.