reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Serbii?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Serbii?

Podróżując po Bałkanach na pewno odwiedzimy Serbię – państwo, które nie tak dawno zostało odłączone od Czarnogóry i dziś jest już niezależnym organizmem politycznym. Warto znać obowiązujące tam przepisy drogowe zanim przekroczymy granicę tego kraju.

Serbskie prawo egzekwuje od kierowców posiadanie zapiętych pasów bezpieczeństwa na przednich siedzeniach samochodu oraz o ile to możliwe - na tylnych. Obowiązkowo musimy posiadać trójkąt ostrzegawczy, apteczkę wraz z gumowymi rękawicami, komplet zapasowych żarówek oraz gaśnicę.

Wymagana jest szerokość bieżnika opon o wartości 1 mm w przypadku samochodów osobowych. Autokary muszą posiadać 2 mm bieżni opon. Podczas zimy nasze opony muszą być wyposażone w 4 milimetrowe bieżniki. Obowiązuje zakaz jeżdżenia na oponach okolcowanych oraz nakaz posiadania łańcuchów przeciwślizgowych w wyposażeniu samochodu. Światła mijania są obowiązkowe podczas nocnej jazdy. W dzień muszą być włączone tylko przy widoczności ograniczonej do 200 m w terenie niezabudowanym oraz do 100 m w terenie zabudowanym.

Serbia określa dozwolone wymiary pojazdów. Wysokość nie może być większa niż 4 metry, szerokość zaś - 2,5 metra. Dzieci do 12 roku życia nie mogą podróżować na przednim siedzeniu samochodu.

W terenie zabudowanym możemy poruszać się pojazdem z maksymalną prędkością 60 km/h, zaś na autostradach ograniczenie wynosi 120 km/h. Od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.00 do 19.00 za parkowanie musimy uiścić opłatę za pośrednictwem parkometru. W niedzielę parkowanie jest bezpłatne.

Zobacz również: Serbia

W kwestii jazdy po spożyciu alkoholu Serbia zachowuje małą tolerancję - dozwolona zawartość tej używki to 0,05 %. Złamanie tego prawa grozi grzywną w wysokości od 1800 do 9000 RSD i w niektórych przypadkach wiąże się z trafieniem do aresztu. Kara za przekroczenie prędkości oscyluje pomiędzy 600 a 1500 RSD. Za niebezpieczne wyprzedzanie bądź przejazd na czerwonym świetle zapłacimy od 1800 do 9000 RSD. Za nieużywanie pasów bezpieczeństwa można otrzymać mandat za maksymalnie 1000 RSD.

Przykładowa wysokość mandatów pobieranych na miejscu:
- przekroczenie prędkości - od 600 do 1500 RSD,
- niebezpieczne wyprzedzanie, nierespektowanie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu lub przejazd na czerwonym świetle - od 1800 do 9000 RSD,
- nieużywanie pasów bezpieczeństwa lub przewóz dzieci na przednim siedzeniu, nieprawidłowe parkowanie - od 600 do 1000 RSD.

Zobacz również: Bezpieczeństwo podczas podróży

Jeżeli kierowca stanowi zagrożenie dla innych użytkowników drogi lub spowoduje wypadek, wysokość mandatu zostaje podwyższona, może być zastosowana kara aresztu i zatrzymanie prawa jazdy na okres od 30 dni do 6 miesięcy.Podróżowanie autostradami może pozostawiać wiele do życzenia. Dziury w nawierzchni na zwykłych drogach, brak siatek wzdłuż drogi na autostradzie to stałe elementy serbskiego krajobrazu. Autostrady są płatne w euro bądź w miejscowej walucie. Na przejściach granicznych między Serbią a Kosowem często prowadzone są kontrolne celne i paszportowe. Ważne jest, że przy przekraczaniu granicy należy zgłosić wwiezienie pieniędzy powyżej 10000 euro. W przeciwnym razie może nastąpić konfiskata pieniędzy. W tym państwie jest wiele banków oraz kantorów. W większości hoteli oraz restauracji można płacić kartą kredytową.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Podczas parkowania w serbskich miastach, pamiętajmy o opłacie, które musimy uiścić. fot. Mateusz Szymański
Podczas parkowania w serbskich miastach, pamiętajmy o opłacie, które musimy uiścić. fot. Mateusz Szymański

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rułkowska

Prawnik, specjalista do spraw kadr i płac, redaktor naczelna internetowego czasopisma Prawo Mamy, autorka artykułów prawniczych na temat działalności nierejestrowanej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama