| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

W 2003 r. rząd Serbii zniósł jednostronnie obowiązek wizowy dla obywateli RP w przypadku pobytów do 90 dni.

Przy wjeździe do Serbii należy zgłosić (bez wezwania służby celnej) przewożone środki płatnicze powyżej 5000 EUR. Jeśli nie dokona się pisemnego potwierdzenia wwozu pieniędzy, przy wyjeździe mogą one zostać zatrzymane. Postępowanie odwoławcze jest długotrwałe, a szanse na odzyskanie pieniędzy – niewielkie.

Cudzoziemcy są objęci obowiązkiem meldunkowym (w ciągu 12 godzin od przekroczenia granicy), co bywa niekiedy skrupulatnie egzekwowane. W przypadku przyjazdu do osób prywatnych należy dopilnować, by gospodarz dopełnił tego obowiązku, gdyż na nim ten obowiązek spoczywa (musi również wymeldować gościa przy wyjeździe). W hotelu meldunku dokonuje administracja.

Od kierowców nie wymaga się wykupienia na granicy specjalnego ubezpieczenia OC – obowiązuje jedynie zielona karta. Nie dotyczy to Kosowa, gdzie należy wykupić oddzielne ubezpieczenie komunikacyjne (20–50 EUR za samochód osobowy).

W Serbii nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się świadectw szczepień ochronnych. Państwowa opieka medyczna jest bezpłatna, ale jest ona na dość niskim poziomie. Turystom udziela się świadczeń medycznych (w tym zabiegów) w nagłych przypadkach – za opłatą (nieco niższą niż u lekarzy prywatnych). Opłata za prywatną wizytę u lekarza wynosi od 50 do 100 EUR. Apteki są nieźle zaopatrzone, ale zaleca się, by podróżni wzięli ze sobą niezbędne leki.

Na szosach Serbii obowiązuje maksymalna prędkość do 90 km/godz. Zaleca się przestrzeganie przepisów drogowych z uwagi na bardzo częste kontrole policji drogowej. Autostrady, nie zawsze odpowiadające standardom europejskim, są płatne wyłącznie w miejscowej walucie (należy o nią zadbać przed wjazdem na autostrady). Cudzoziemcy płacą ok. 5 EUR za odcinek 100 km. Za wszystkie odcinki łącznie, przy przejeździe tranzytem np. do Bułgarii, Grecji czy Turcji (od granicy z Węgrami do granicy z Bułgarią – odległość ok. 550 km), płacą ok. 30 EUR. Przejazd samochodu ciężarowego (bez przyczepy) tą samą trasą kosztuje ok. 82 EUR (dane z końca listopada 2006 r.). Cena 1 l benzyny wynosi ok. 1 EUR.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

- przygotuj się na coś innego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »