reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Bezpieczeństwo > Czy zawsze należy zapinać pasy bezpieczeństwa?

Czy zawsze należy zapinać pasy bezpieczeństwa?

Czy dozwolona jest jazda bez pasów bezpieczeństwa? Jaki mandat możemy dostać za jazdę bez pasów?

Używanie pasów bezpieczeństwa w znacznym stopniu wpływa na poprawę bezpieczeństwa użytkowników pojazdu. Według danych zebranych przez Komisję Europejską do najczęstszych przyczyn śmierci w wypadkach drogowych zalicza się jazdę pod wpływem alkoholu, nadmierną prędkość i niestosowanie pasów bezpieczeństwa. Jako przykład zasadności wprowadzenia obowiązku warto wskazać, iż przy zderzeniu z prędkością 50 km/h ,ciało człowieka wyrzucane jest z fotela z siłą ok. 1 tony. W związku z tym łatwo sobie wyobrazić, że skutki uderzenia w dowolny twardy element wnętrza samochodu mogą być tragiczne. Z tego też powodu we wszystkich krajach Unii Europejskiej wprowadzony został obowiązek ich używania przez wszystkich podróżujących pojazdem, o ile jest on w pasy wyposażony.

Zobacz też: Jak prawidłowo zapiąć pas bezpieczeństwa?

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa przez wszystkich pasażerów pojazdu został wprowadzony wspólnotową dyrektywą 2003/20/EC. Zgodnie z jej zapisami kierowca i wszyscy pasażerowie mają obowiązek stosowania pasów. Dotyczy to również pasażerów autobusów, których fotele są w nie wyposażone. W przypadku niestosowania się do obowiązku zarówno na pasażera jak i na kierowcę może być nałożony mandat karny w wysokości 100 zł.

W polskim prawodawstwie obowiązek ten wynika wprost z ustawy Prawo o ruchu drogowym. W art. 39 ust. 1 wskazanego aktu napisane jest, że: „kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem ust. 3”.

Zobacz też: Pasażerowie a pasy bezpieczeństwa

Jednak w ust. 2 powyższego artykułu wymienione są również wyjątki od ogólnej zasady. Osoba, której owe przypadki dotyczą jest zwolniona z obowiązku stosowania się do nakazu używania pasów bezpieczeństwa. Do przypadków tych zalicza się:
1) osoby posiadające orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów;
2) kobiety w widocznej ciąży;
3) kierującego taksówką osobową podczas przewożenia pasażera;
4) instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;
5) policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Inspektora Kontroli Skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;
6) funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych;
7) zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;
8) konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;
9) osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.

Zobacz również: Jak rozpoznać kulturalnego kierowcę?

Wszystkie wskazane powyżej przypadki są jedynymi sytuacjami, w których zgodnie z prawem można poruszać się pojazdem mechanicznym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa bez konieczności ich używania.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama