reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Jak prawidłowo zapiąć pas bezpieczeństwa?

Jak prawidłowo zapiąć pas bezpieczeństwa?

Konstruktorzy samochodów dążą do zapobiegania negatywnym skutkom wypadków. Samochody wyposażane są w elementy minimalizujące obrażenia, jakich można doznać podczas wypadku, konstruowane są przede wszystkim z uwzględnieniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

W momencie zderzenia pasy bezpieczeństwa przejmują energię kinetyczną ciała kierowcy (pasażera) i przekazują ją w punktach mocowania do konstrukcji samochodu. Amortyzują więc silne uderzenia i powstrzymują kierowcę (pasażera) od uderzenia o przód kabiny.

Rodzaje pasów bezpieczeństwa

Mamy trzy rodzaje pasów bezpieczeństwa. Najbardziej rozpowszechnione są pasy trzypunktowe ramieniowo (piersiowo) – biodrowe. Stosowane są one na przednich i tylnych siedzeniach. Drugim rodzajem pasów jest dwupunktowe kotwiczenie pasów biodrowych. Stosuje się je najczęściej dla środkowego pasażera tylnego siedzenia. 

Ponadto stosowane są napinacze pasów bezpieczeństwa poprawiające skuteczność ich działania. Zadaniem napinacza jest zlikwidowanie wydłużenia się taśmy pasa, występującego na skutek naporu siły bezwładności ciała i niedopuszczenie do zetknięcia się osoby jadącej z elementami wnętrza nadwozia.

Zobacz też: Jak jeździć, by nie uszkodzić podwozia?

Do niedawna powszechnie stosowane były tzw. statyczne pasy bezpieczeństwa. Podtrzymywały one ciało, ale ograniczały swobodę ruchów. Obecnie stosuje się wyłącznie pasy bezwładnościowe. Wyposażone są one w zwijacza taśmy, który umożliwia swobodne ruchy, dopiero po wystąpieniu dużej siły bezwładności, w wyniku gwałtownego napięcia pasa, następuje blokada rolki zwijacza.

Dlaczego jeździmy bez pasów?

Wielu kierowców nie spodziewa się, że może ulec wypadkowi, pozbawieni są wyobraźni i nie widzą sensu w zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Wydaje się, że np. na drodze osiedlowej nie może zdarzyć się wypadek, niestety takie sytuacje się zdarzają i kierowca nie zapięty pasami bezpieczeństwa może ponieść obrażenia jadąc nawet z niewielką prędkością.

Dlaczego warto zapinać pasy?

Pasy bezpieczeństwa są jednym z podstawowych elementów wyposażenia samochodów. Zapięcie ich trwa tylko sekundę, a może okazać się nieocenione podczas kolizji lub wypadku. Zapinanie pasów jest szczególnie ważne w samochodach wyposażonych w poduszki powietrzne. Nawet podczas małej stłuczki , gdy nie zapniemy pasów, możemy być narażeni na obrażenia głowy ze strony poduszki.

Zobacz też: Jak wymienić przednie pasy bezpieczeństwa?

Jak prawidłowo zapiąć pas bezpieczeństwa?

Po ustawieniu fotela do odpowiedniej pozycji należy zapiąć pas bezpieczeństwa. Jeżeli są to pasy bezwładnościowe, należy włożyć klamrę i sprawdzić, czy zaskoczyła, a następnie naciągnąć pas tak, aby trzymał się dość mocno. Należy pamiętać, aby dolną część pasa ustawić jak najniżej kości miednicy. Takie ustawienie pasa zabezpieczy przed uszkodzeniami wewnętrznymi podczas wypadku.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W momencie zderzenia pasy bezpieczeństwa przejmują energię kinetyczną ciała kierowcy (pasażera) i przekazują ją w punktach mocowania do konstrukcji samochodu. Fot. Fotolia
W momencie zderzenia pasy bezpieczeństwa przejmują energię kinetyczną ciała kierowcy (pasażera) i przekazują ją w punktach mocowania do konstrukcji samochodu. Fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama