| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe na świecie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Czadzie?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Czadzie?

Przyjrzyjmy się przepisom drogowym tego osobliwego, afrykańskiego kraju, który nie jest najczęstszym obiektem wycieczek turystycznych. Znajdujące się w nim liczne zabytki i zapierające dech w piersiach wytwory krajobrazu, sprawią, że pobyt w Czadzie stanie się dla nas niezapomnianym przeżyciem.

Podstawowe przepisy

Aby przekroczyć granicę Czadu, potrzebna jest wiza, którą możemy wyrobić w dowolnej placówce dyplomatycznej poza granicami naszego kraju. W Polsce nie ma ambasady Czadu. Paszport musi mieć dłuższą ważność od okresu ważności wizy.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Arabii Saudyjskiej?

Przepisy drogowe

W Czadzie... nie obowiązują właściwie żadne przepisy ruchu drogowego. Sieć drogowa na terytorium Czadu jest bardzo słabo rozwinięta. Drogi są nieutwardzone, o bardzo ciężkiej nawierzchni. Szczególnie niedogodne warunki panują podczas pory deszczowej – czyli od lipca do października. Rekomendujemy poruszanie się po Czadzie autem terenowym. Stacje benzynowe występują rzadko, więc należy dokonywać większych zapasów paliwa w kanistrach.

Poza stolicą w kraju panuje niestabilna sytuacja polityczna, która objawia się walkami pomiędzy rządem a rebeliantami, a więc wszelkie podnóże po tych terenach mogą skończyć się napadem. Obligatoryjne jest posiadanie ze sobą paszportu lub jego kopii, która została potwierdzona. Pamiętajmy, iż fotografowanie czy filmowanie obiektów wojskowych czy budynków rządowych jest zabronione. Jeżeli podróżujemy po Czadzie, zaleca się robić to w konwoju, który jest bardziej bezpieczny. Jeżeli zdarzy nam się wypadek to musimy od razu udać się na posterunek, ponieważ stojąc przy
samochodzie .

Podczas podróży po kraju trzeba zachować szczególną ostrożność również z uwagi na pospolitą przestępczość. Zaleca się podróż w konwoju, w kilka samochodów. Odradza się zdecydowanie podróż nocą, gdyż zdarzają się napady uzbrojonych band. W razie wypadku samochodowe¬go należy natychmiast opuścić miejsce zdarzenia (zagrożenie linczem) i zgłosić się na najbliższy posterunek policji. Ze względów bezpieczeństwa odradza się podróżowanie do prefektur Borkou, Ennedi i Tibesti (często dochodzi tam do walk między wojskami rządowymi a ugrupowaniami rebeliantów), a także wszelkie podróże w strefy przygraniczne, zwłaszcza z Libią, Sudanem i Republiką Środkowoafrykańską. W północnej części kraju (prefektura Tibesti) znajdują się pola minowe.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w RPA?

Atrakcje

Będąc w Czadzie najpewniej udamy się na wycieczkę po sawannie, ponieważ stanowi ona najbardziej zaludniony obszar tego kraju. Ponadto w stolicy Ndżamenie będziemy podziwiać małe, gliniane domki. Generalnie jest to nieduże miasto, w którym przeważają przedstawicielstwa firm oraz instytucje państwowe. Warto przyjrzeć się bliżej rytom naskalnym z regionu Tibesti. Ponadto zwiedźmy Abeche, w którym przeważają meczety i bazary. W Ouare zasługuje na uwagę pałac oraz liczne groby sułtanów.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W Czadzie... nie obowiązują właściwie żadne przepisy ruchu drogowego. Sieć drogowa na terytorium Czadu jest bardzo słabo rozwinięta. Fot. Fotolia
W Czadzie... nie obowiązują właściwie żadne przepisy ruchu drogowego. Sieć drogowa na terytorium Czadu jest bardzo słabo rozwinięta. Fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »