reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe na świecie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w RPA?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w RPA?

Drogami Johannesburga, Kapsztadu czy Pretorii można poruszać się autobusem oraz wynajętym samochodem. Najlepiej wypożyczyć go nie przy lotnisku, lecz w centrum miasta – ceny będą duże niższe. Poruszając się po drogach RPA musimy liczyć się z dość wysoką przestępczością – dlatego wycieczki krajoznawcze najlepiej zaplanować na dzień.

Przepisy drogowe

Przekroczenie granicy w celach turystycznych odbywa się na podstawie paszportu, który musi być ważny minimum sześć miesięcy. Wówczas jesteśmy uprawnieni do pobytu na terenie RPA do 30 dni, dłuższy pobyt warunkowany jest posiadaniem wizy, którą można wyrobić w dowolnym z przedstawicielstw konsularnych na świecie. Podczas przekroczenia granicy należy okazać bilet powrotny. Pozwolenie na pobyt jest umieszczane w paszporcie w postaci naklejki przez władze imigracyjne.

W RPA obowiązuje ruch lewostronny. Dozwolona prędkość na drogach dla samochodów osobowych wynosi: 

- teren zabudowany: 60 km/h
- teren niezabudowany: 100 km/h
- autostrady: 120 km/h (chyba że znaki stanowią inaczej).

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Urugwaju?

Obowiązkowa jest jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach. Dopuszczalną zawartością alkoholu we krwi, jaką może wykazać się kierowca jest 0,5 promila. Obligatoryjne jest wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego – honorowane są tylko międzynarodowe firmy. Większość autostrad jest utrzymana w dobrym stanie i bezpłatna.

Możliwość ominięcia płatnych autostrad wiąże się z jazdą po drogach niższej kategorii, które nadają się najlepiej do jazdy jeepem. Należy zachować szczególną ostrożność na drodze, bowiem stan techniczny pojazdów poruszających się po kraju jest w opłakanym stanie.

Szczególne niebezpieczeństwo stanowią napady rabunkowe przy zjazdach z autostrad czy nawet na skrzyżowaniach. Często dochodzi do nich z użyciem broni palnej, dlatego zalecamy jazdę z zamkniętymi drzwiami oraz unikanie jazdy po zmroku. Cena jednego litra benzyny to ok. 3,5 - 4,2 ZAR.

Atrakcje

Republika Południowej Afryki to najbardziej wysunięte na południe państwo afrykańskie. Zalewane jest przez wody oceanu Atlantyckiego od północnego zachodu oraz Oceanu Indyjskiego od północnego wschodu. Na terenie RPA umiejscowiony jest przylądek Dobrej Nadziei. Najważniejsze miasta to Kapsztad, Johannesburg i Durban – w tych trzech miastach znajdują się porty lotnicze. W Kapsztadzie, konstytucyjnej stolicy RPA, należy zobaczyć imponujący widok z Gór Stołowych, na które dostaniemy się kolejka linową. W Kapsztadzie mieści się również najładniejsza plaża - Campus Bay, w której tłoczno od turystów i surferów.

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Mongolii?

W światowej stolicy złota – Johannesburgu, roi się od złotników oraz szlifierni kamieni szlachetnych. Jest to kosmopolityczne miasto ze względu na dużą ilość sklepów odzieżowych i butików oraz obfite w teatry, galerie artystyczne i muzea – np. poświęcone Nelsonowi Mandeli. W mieście znajduje się masa restauracji serwujących kuchnie nie tylko z Afryki, ale także z innych rejonów świata.

W Pretorii – stolicy administracyjnej, mieszczą się siedziby najwyższych władz państwowych. W mieście założonym przez Martinusa Pretoriusa, pierwszego prezydenta RPA, nie dostrzeżemy wielkomiejskiego charakteru Kapsztadu czy Johannesburga.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Zając

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama