REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochodem do Liechtensteinu

Piotr Czerniakowski
Liechtenstein to ciekawe państwo, które jak na powierzchnie nie przekraczającą 1/3 powierzchni Warszawy, ma dużo do zaoferowania.
Liechtenstein to ciekawe państwo, które jak na powierzchnie nie przekraczającą 1/3 powierzchni Warszawy, ma dużo do zaoferowania.

REKLAMA

REKLAMA

Liechtenstein jak bardzo małym, górskim państwem, które zamieszkuję zaledwie 35 tys. obywateli. Powierzchnia Księstwa jest ponad 3 razy mniejsza od Warszawy! Nie znaczy to jednak, że Liechtenstein nie ma nic do zaoferowania. W krótkim przewodniku przedstawimy o czym należy pamiętać wybierając się w podróż do tego kraju i co warto zwiedzić.

Jak dojechać z Polski?

Z Polski do Liechtensteinu możemy dojechać dwiema drogami. Jedna przez Niemcy – jest dłuższa ale wygodniejsza. Druga droga prowadzi przez Czechy i Austrię (tutaj uważajmy na konieczność wykupienia dodatkowych winiet).

REKLAMA

Jak dojechać ze Szwajcarii?

Kierowcy mają ze Szwajcarii kilka możliwości dojazdu do Liechtensteinu. Jedną z nich jest przejazd autostradą A13 z St. Gallen. Czas podróży wynosi zaledwie 45 minut. Drugą z możliwości jest przejazd autostradą A3 do Sargans, a następnie udanie się na miejsce autostradą A13. Z Innsbrucku możemy przedostać się na miejsce autostradą A12, S16 a potem na A14. Dojazd zajmuje ok. dwie i pół godziny.

Zobacz też: Samochodem do Irlandii

Jazda po Liechtensteinie

Aby poruszać się po drogach w Liechtensteinie nie trzeba mieć międzynarodowego prawa jazdy. Jeśli ktoś planuje pozostać tam dłużej, niż rok to należy wówczas wyrobić sobie szwajcarskiej prawo jazdy. Jeśli chodzi o znaki drogowe to są one analogiczne do znaków w innych krajach. Większość dróg jest krętych i wąskich, więc poruszając się nimi należy zachować szczególna ostrożność. Kraj pokryty jest dużą siatka tuneli, umiejscowionych pod przełęczami. Można przez nie przejeżdżać za uiszczeniem opłaty. Inną możliwością jest skorzystanie z platformy kolejowej. Zimą bezwzględnie wymaga się jazdy na oponach zimowych.

Podstawowe przepisy

- w kwestii pierwszeństwa, zasada „prawej ręki”
- wyprzedzanie z prawej strony surowo zabronione (włączając w to autostrady)
- obowiązkowe zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich pasażerów
- dzieci poniżej 7 roku życia muszą być przewożone w specjalnym foteliku
- dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila
- rozmawianie przez telefon komórkowy w czasie jazdy surowo zabronione (dozwolone, gdy posiadamy zestaw głośnomówiący, o ile rozmowa nie ma wpływu na uwagę kierowcy)
- korzystanie z antyradarów surowo wzbronione
- Pojazdy silnikowe nie mogą przekraczać 12 m długości, 2,55 m szerokości i 4 m wysokości. Pojazd z przyczepą nie może przekraczać 18,75 m długości, a pojazd z naczepą – 16,50 m.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Samochodem do Anglii

Ograniczenia prędkości, o ile znaki nie pokazują inaczej

•    autostrady – 120 km/h,
•    drogi szybkiego ruchu – 100 km/h,
•    drogi krajowe – 80 km/h,
•    teren zabudowany – 50 km/h.

Przepisy wjazdowe

Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Księstwa Liechtensteinu do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Paszport musi być ważny minimum 3 miesiące dłużej niż planowany czas pobytu. Nie ma formalnego obowiązku posiadania określonej sumy pieniędzy na każdy dzień pobytu, należy jednak liczyć się z dość wysokimi cenami towarów i usług.

Zobacz też: Samochodem do Belgii

Ceny paliwa

Benzyna bezołowiowa 95 oktanów: 6.35

Olej napędowy: 6.98

Co warto zwiedzić?

Vaduz

Gdy dojedziemy do stolicy Liechtensteinu, zwiedzanie powinniśmy zacząć od wizyty w zamku księcia. Rodzina książęca mieszka w zamku od 1938 roku, od momentu przeniesienia rezydencji przez księcia Franza Josefa. Wprawdzie nie ma możliwości zwiedzenia samego zamku, lecz pod nim znajdują książęce piwnice z winem Hofkellerei, które są udostępnione dla turystów od poniedziałku do soboty. W czasie zwiedzania mamy możliwość zapoznania się z dwunastoma tablicami opisującymi jak wygląda winnica w kolejnych miesiącach roku. Ze wzgórza, na którym usytuowany jest zamek, rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na stolice.

Zobacz też: Samochodem na Litwę

Wina oczywiście cieszą się dużą popularnością, lecz ciekawą pamiątką są również..stemple w paszporcie. Wprawdzie nie dostajemy ich na przejściach granicznych (z jednej prostej przyczyny – nie ma w Liechtensteinie przejść granicznych), ale w centrum turystycznym w Vaduz. Jeśli nie mamy przy sobie paszportu, możemy ostemplować widokówkę.
Jeśli do Liechtensteinu wybieramy się w okresie letnim, postarajmy się odwiedzić stolicę 15 sierpnia. Jest to święto narodowe Liechtensteinu, kiedy książę zaprasza gości na zamek, zaś w całym kraju odbywają się liczne imprezy. Na zakończenie fety, o godzinie 22 zaczyna się pokaz fajerwerków.

Malbun

W Malbun znajduje się centrum sokolnictwa „Galina”. Od wtorku do niedzieli o godzinie 15 ma tu miejsce pokaz z udziałem orłów, sokołów i jastrzębi. Główną atrakcją są tutaj inscenizacje polowań, w których uczestniczą ptaki potrafiące podczas pikowania osiągnąć prędkość od stu kilkudziesięciu, do nawet trzystu kilometrów na godzinę.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Liechtensteinie?

W Malbun znajduje się także Ośrodek narciarski i snowboardowy o powierzchni 3,600 metrów kwadratowych, położony na wysokości 1600-2000 metrów n.p.m. Turystów na górę wywozi 4-osobowy wyciąg krzesełkowy, które jest czynny również latem.  Ośrodek posiada trasy zjazdowe odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA