Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochodem do Belgii

Piotr Czerniakowski
W 2008 roku prawie doszło do rozpadu Belgi - państwo funkcjonowało bez rządu federalnego. fot. Mateusz Szymański
W 2008 roku prawie doszło do rozpadu Belgi - państwo funkcjonowało bez rządu federalnego. fot. Mateusz Szymański
Mateusz Szymański
Belgia kojarzy nam się głównie z czekoladą i frytkami. Tam też znajduje się siedziba Parlamentu Europejskiego. Zanim zdecydujemy się na podróż do Belgii, (chociażby po to by skosztować jeden z 1000 gatunków belgijskiego piwa) warto zapoznać się z tym, co może spotkać nas w na drodze w Belgii.

Jak dojechać?

Dojazd samochodem zajmie ok. 14 godzin. Drogi są dobre i zapewniają komfort jazdy. Autostrady w większości są bezpłatne (płatne tylko np. za przejazd tunelem do Antwerpii - ok. 25 euro). Najkrótsza trasa prowadzi międzynarodową drogą przez Berlin i Hanower, następnie przez Dortmund, Zagłębie Ruhry, Eindhoven i Antwerpię. Jej zaletą jest dobra jakość dróg w Niemczech Wschodnich oraz mała ilość wzniesień, natomiast wadą tłok w okolicach Berlina i na odcinku do Hanoweru, szczególnie w czasie weekendów. Można też pojechać nieco bardziej na południe: międzynarodową trasą przez Drezno, Erfurt, Giesen, Kolonię i Akwizgran do Liège.
Kolejna trasa, odpowiednia szczególnie dla mieszkańców południowej Polski, wiedzie przez Pragę, Norymbergę, Mannheim i Luksemburg. Trzeba jednak pamiętać, że przejazd przez Czechy wymaga wykupienia winietki.

Zobacz też: Przepisy drogowe w Belgii

Podstawowe przepisy:

- obowiązkowe zapięte pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych – o ile są zamontowane

- trójkąt ostrzegawczy

- profil rzeźby bieżnika opon min.1,6 mm – zalecane jest posiadanie apteczki i gaśnicy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- kask ochronny dla kierowcy i pasażera motocykla oraz motoroweru

- Kierowców pojazdów 2- i więcej osiowych obowiązuje posiadanie kamizelki bezpieczeństwa (odblaskowej). Kamizelka powinna być używana podczas wychodzenia z pojazdu na terenie niezabudowanym, na autostradach i drogach szybkiego ruchu.

- Światła mijana muszą być używane na terenie zabudowanym, obowiązkowe podczas jazdy nocą; w dzień – tylko w przypadku widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi.

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Belgii?

- Przewóz dzieci poniżej 3 lat na przednim siedzeniu pojazdu jest dozwolony. Fotelik dziecka musi jednak posiadać homologację zezwalającą na jego zamocowanie na przednim siedzeniu. Na tylnym siedzeniu wymagany jest fotelik przystosowany do wymiarów i wagi dziecka.

Wymagane dokumenty: Paszport ważny minimum 3 miesiące ponad planowany okres pobytu, lub dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy, uprawniają na bezwizowy wjazd i pobyt do 90 dni. Ważne prawo jazdy.

Turyści planujący pobyt dłuższy niż 8 dni, podróżujący indywidualnie muszą zameldować się w urzędzie gminnym w miejscu zamieszkania (jeżeli nie jest to hotel) w ciągu pierwszych 3 dni pobytu na terenie kraju.

Ubezpieczenia: Krajowe ubezpieczenie komunikacyjne OC – oprócz posiadania karty NFZ zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczenia kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków.

Zobacz też: Samochodem do Szwecji

Ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na posiadanie w paszporcie pieczątki świadczącej o przekroczeniu granicy polsko-niemieckiej. Konsekwencją braku owej pieczątki może być problem z zameldowaniem w urzędzie gminy tudzież wydalenie z terytorium kraju. Wówczas możemy dostać zakaz wjazdu do Belgii i do strefy Schengen na okres od trzech do ośmiu lat.

Ograniczenia prędkości:

- strefa zamieszkania – 20 km/h

- teren zabudowany – 50 km/h,

- autostrady i drogi szybkiego ruchu – 120 km/h

- inne drogi – 90 km/h

Zobacz też: Samochodem do Finlandii

Dozwolone wymiary pojazdu

- wysokość – 4,0 m

- szerokość – 2,55 m

- długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) – 18,0 m

Zobacz też: Samochodem do Luksemburga

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi0,05%

- od 0,5 do 0,8 prmila – zakaz prowadzenia pojazdu przez 3 godz.+ mandat, płatny na miejscu, w wysokości 137,5 Euro lub złożenie depozytu w wysokości 247,5 Euro. W przypadku dochodzenia sądowego grzywna może wynosić do 2.750 Euro.

- powyżej 0,08% – zakaz prowadzenia pojazdu przez 6 godz. + możliwość zatrzymania prawa jazdy na 1 miesiąc + mandat, płatny na miejscu, w wysokości do 550 Euro. W przypadku dochodzenia sądowego grzywna waha się w granicach od 1100 do 11.000 Euro i/lub orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdu na okres 8 dni do 5 lat.

Waluta: 1 Euro = 100 centów.

Zobacz też: Samochodem do Monako

Ceny paliwa:

E95: 7.05

ON: 6.76

LPG: 2.92

Zobacz też: Samochodem na Islandię

Przykładowa wysokość mandatów:

- Niezapięte pasy bezpieczeństwa, nieprawidłowe parkowanie, jazda bus pasem – 55 do 1375 Euro.

- Niestosowanie się do pierwszeństwa przejazdu, używanie telefonu bez urządzenia głośnomówiącego – 110 do 1375 Euro.

- Niestosowanie się do zakazu wyprzedzania, przejazd na czerwonym świetle – 165 do 2750 Euro.

- zawracanie lub cofanie na autostradzie, przejazd przez przejście dla pieszych na czerwonym świetle – 220 do 2750 Euro

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wymiana opon na letnie 2023. Kiedy, jak i za ile? Sprawdźmy

    Wymiana opon na letnie 2023, czyli dziś przygotujemy dla kierowców tabletkę wiedzy na ten temat. Kiedy zmienić opony, o czym pamiętać i ile to kosztuje w 2023 roku?

    Czy można dostać mandat z kamery? I to na kilka sposobów

    Czy można dostać mandat z kamery? Oczywiście że tak. Co więcej, sposobów zdobywania nagrań służby mają co najmniej kilka. Poznajmy je.

    Mitsubishi L200 2024. Tak będzie wyglądać nowe wcielenie pick-up`a

    Mitsubishi L200 2024, czyli kolejna generacja modelu ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku lub na początku kolejnego. Co wiadomo o modelu?

    Volkswagen ID.2all. Tak będzie wyglądać elektryczne Polo?

    Volkswagen ID.2all zapowiada koncepcję dostępnej, elektrycznej mobilności dla Europejczyków. Jest rozmiarów modelu Polo. Trafi zatem do segmentu B.

    Przewoźniku - dopilnuj nowego obowiązku, jeśli nie chcesz stracić zezwolenia

    Pakiet mobilności ponownie o sobie przypomina. Zgodnie ze zmianami w ustawie o transporcie drogowym, przewoźnicy są zobowiązani do spełnienia kolejnego obowiązku. Chodzi o przepis, wprowadzający konieczność zgłoszenia ilości zatrudnionych kierowców. W tym roku oświadczenie należy zgłosić już do 31 marca, a brak wypełnienia formalności może wiązać się poważnymi konsekwencjami dla przewoźników.

    SCT Warszawa. Warszawscy rodzice chcą ostrzejszych restrykcji

    SCT w Warszawie powstanie. Siedem postulatów wobec władz Warszawy wystosowała wspólna inicjatywa rodziców i ruchów społecznych. O co wnoszą?

    Mercedes GLB 2023. Lifting mocno delikatny. Zmian zbyt wiele nie ma

    Mercedes GLB 2023, czyli SUV niemieckiej marki przeszedł właśnie lifting. Co zmieniło się w modelu? Zmian prawie nie widać. To dobrze czy źle?

    Samochód do strefy czystego transportu. O czym pamiętać kupując auto używane?

    Samochód do strefy czystego transportu to pojęcie, którym Polacy interesują się coraz mocniej. O czym powinien pamiętać podczas zakupu mieszkaniec SCT?

    Kolizji mniej, ale likwidacja szkód coraz droższa...

    Kolizji mniej, ale likwidacja szkód coraz droższa? To zdanie idealnie opisuje zeszłoroczną sytuację na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych.

    Mitsubishi Eclipse Cross Ralliart. PHEV z rajdowym sznytem. Tylko sznytem

    Mitsubishi Eclipse Cross Ralliart to nowa wersja japońskiego coupe SUV-a napędzanego hybrydą plug-in. Zmiany? Te dotyczą tylko stylizacji. Szkoda...

    Mercedes GLA 2023. Mały SUV z Niemiec przeszedł drobny zabieg

    Mercedes GLA 2023, czyli mniejszy z niemieckich SUV-ów przeszedł lifting. W jego ramach nieznacznie zmienił się design, ale i paleta silników.

    Toyota Hilux powstała w 1968 roku. Kończy właśnie 55 lat!

    Toyota Hilux zadebiutowała na rynku w roku 1968. A więc jak nietrudno policzyć, powoli zbliża się do wieku emerytalnego. Tyle że pick-up ani myśli się zatrzymywać!

    Abarth 695 Tributo 131 Rally. Pięćsetka z duszą Ferrari

    Abarth 695 Tributo 131 Rally waży nieco ponad 1,1 tony, a ma 180 koni. Jest sportowy, agresywny i oferuje rasowy dźwięk wydechu. To nie samochód, to spełnienie marzeń kierowcy.

    Test: Abarth 695 Tributo 131 Rally. Ta miłość jest toksyczna. I dobrze mi z tym!

    Test: Abarth 695 Tributo 131 Rally jest cudowny, ale nie idealny. Wad mu nie brakuje. Tak samo jak charakteru zresztą. Tym mógłby obdzielić auta w połowie dzielnicy.

    Land Rover Classic Defender 90 z Lego. Tańszy, ale nie tani sposób na marzenia

    Land Rover Classic Defender 90 z Lego trafi do sprzedaży 1 kwietnia 2023 roku. Auto po złożeniu wygląda po prostu cudownie! Niestety model będzie kosztować 1149,99 zł.

    Polskie drogi są dziurawe. Nawet 40 proc. wymaga remontu!

    Polskie drogi są dziurawe. Jak duża jest skala zjawiska? Potężna! Nawet 9000 km jezdni w naszym kraju pilnie wymaga remontu.

    BMW serii 5 G60. Wersja M5 będzie... elektryczna! Piekło zamarzło?

    BMW serii 5 G60 szykuje się do rynkowego debiutu. Marka przekazuje zatem pierwsze informacje o modelu. A te brzmią dość rewolucyjnie.

    Elektryczne ciężarówki w Polsce? DHL kupiło właśnie pięć Volvo FM Electric

    Elektryczne ciężarówki w Polsce? Powoli stają się elementem drogowego krajobrazu. A zakupy DHL nie ograniczają się do pięciu Volvo FM Electric.

    Kręci nas recykling. Oponeo i druga odsłona jego akcji

    Kręci nas recykling? Oponeo ma zamiar dokładnie dziś odpalić drugą edycję swojej akcji. W jej ramach będzie sprzątać odpady i sadzić drzewa.

    Pechowy kolor samochodu, czyli kolory o największej szkodowości

    Pechowy kolor samochodu? Dziś mamy listę kolorów aut z największym ryzykiem szkody. Zestawienie jest naprawdę ciekawe.

    Continental PremiumContact 7. Nowość letnia z Niemiec

    Continental PremiumContact 7 dopracowuje kwestią trakcji na mokrej nawierzchni. Ale nie tylko! Nowy model ogumienia można zamawiać już dziś.

    Goodyear Urbanmax Commuter, czyli opona dla autobusów

    Goodyear Urbanmax Commuter to opona przeznaczona do autobusów z napędem konwencjonalnym, hybrydowym, jak i elektrycznym.

    Zakup samochodu przez internet? Trochę tak. Od sieci zaczynają się poszukiwania

    Zakup samochodu przez internet? 80 proc. nabywców nowych aut i prawie 100 proc nabywców używanych poszukiwania zaczyna w internecie.

    Zdał egzamin na prawo jazdy za brata. Obydwaj mają problem

    Zdał egzamin na prawo jazdy za brata. Teraz konsekwencje poniosą obydwaj. Grozić im może kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

    Postęp na rynku opon. Przed jakimi wyzwaniami stoją producenci?

    Postęp na rynku opon. Bo na przestrzeni ostatnich dwóch trzech dekad zmieniły się nie tylko oczekiwania kierowców, ale i samochody.