| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Holowanie > Jak holować przyczepę? O czym trzeba pamiętać montując hak, ile kosztuje wypożyczenie przyczepy bagażowej?

Jak holować przyczepę? O czym trzeba pamiętać montując hak, ile kosztuje wypożyczenie przyczepy bagażowej?

Co zrobić, jeśli mamy do przewiezienia naprawdę dużą ilość bagażu i nieduży samochód do dyspozycji? Najrozsądniejszym rozwiązaniem dla przewozu dużej ilości bagażu jest wykorzystanie przyczepki bagażowej.

Auto ciągnące niewielką przyczepkę będzie więcej palić - to niestety wada przyczepy. Faktem jest jednak też, że kilkuprocentowy wzrost zużycia paliwa to niewielka cena za podwojenie możliwości przewozowych.

Przyczepki bywają bardzo różne. Od bardzo małych, przystosowanych do ciągnięcia przez najmniejsze auta, do takich mogących udźwignąć 400 kg albo i jeszcze więcej.

Jeśli nie mamy własnej przyczepki, bez trudu możemy ją wypożyczyć. Żeby jednak móc wykorzystać różne przyczepy do własnych celów, trzeba mieć auto wyposażone w holowniczy hak. Ile to urządzenie kosztuje, co wiąże się z jego montażem i o czym warto wiedzieć holując przyczepy?

Kategoria B wystarczy, ale...

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, z wyjątkiem autobusu lub motocykla, lub takim pojazdem z przyczepą o masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu.

Warunek - łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu - przyczepa/samochód nie może przekraczać 3,5 tony.

Zobacz też: Jak wjeżdżać na krawężniki?

Jeśli podczas holowania przyczepy powyższe warunki nie są spełnione, trzeba mieć prawo jazdy minimum kategorii B+E.

Ile kosztuje hak?

Wszystkie nowo zakładane haki mają już zgodnie z obowiązującymi od kilku lat międzynarodowymi wymogami zdejmowany zaczep holowniczy. Najczęściej uchwyt holowniczy z kulą jest przykręcany na dwie śruby. Istnieją też rozwiązania z automatycznym mocowaniem zaczepu holowniczego. Cena haka w standardowym wykonaniu (z zaczepem kulowym przykręcanym w zależności od marki i modelu auta) wynosi od ok. 200 do 800 złotych.

Haki z zaczepem mocowanym automatycznie są droższe i kosztują ok. 600-1000 złotych. W niektórych samochodach montaż haka wymaga jeszcze specjalnego modułu elektronicznego, aby komputer pokładowy nie wykrywał podłączenia przyczepy jako nieprawidłowości w instalacji elektrycznej. Moduł po podłączeniu zgodnie z instrukcją obsługi jest całkowicie bezpieczny dla samochodowej instalacji.

Zobacz też: Jak prawidłowo wykonać manewr cofania?

UWAGA: Po montażu haka trzeba jechać na stację kontroli pojazdów. Tam sprawdzają poprawność montażu i podłączeń elektrycznych. Jeśli wszystko jest w porządku otrzymujemy zaświadczenie, na podstawie którego Wydział Komunikacji w dowodzie rejestracyjnym umieszcza odpowiednią adnotację, że pojazd jest przystosowany do holowania przyczep.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stobiecka

Radca prawny, Partner zarządzający kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »