Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochodem do Finlandii

Mateusz Szymański
Podróż samochodem do Finlandii to duża przyjemność. Niewielkie natężenie ruchu i doskonale utrzymane drogi stanowią ułatwienie dla kierowców chcących odpocząć od zgiełku reszty Europy, zobaczyć zorzę polarną czy odwiedzić krainę świętego Mikołaja - Laponię. Przed wyjazdem należy jednak zapoznać się z przepisami obowiązującymi w Finlandii i być przygotowanym na spotkanie... z reniferem.

Jak dojechać do Finlandii, polecane trasy:

Warszawa-Helsinki (1010 km w tym 83 km na autostradzie):

Warszawa-Białystok-Suwałki-Szypliszki(przejście z Litwą)-Kaunas-Vandžiogala-Pumpėnai(przejście z Łotwą)-Bauska-Iecava-Ryga-E67(A1)(przejście z Estonią)-Arumetsa-Tallin-wjedź na prom(przejście z Finlandią)-Hietasaarenkuja-Tullaajankuja-Helsinki

Podstawowe przepisy w Finlandii:

Do podróżowania po drogach Finlandii wystarczy jedynie dowód osobisty lub paszport, nie ma konieczności meldunku. Do poruszania się samochodem niezbędne jest krajowe OC i Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (wydawana przez NFZ). Ze względu na bardzo wysokie koszty usług warto jednak wykupić dodatkowy pakiet ubezpieczeniowy (AC, kosztów leczenia i NNW).

Zobacz też: Jak pokonywać długie i bardzo długie trasy?

Przez cały rok, 24 godziny na dobę obowiązuje jazda na światłach mijania. Dzieci poniżej 135 cm wzrostu mają obowiązek podróżowania w foteliku. Obowiązujący limit alkoholu we krwi wynosi w Finlandii 0,5 promila. Za jego przekroczenie grożą wysokie mandaty i areszt. Powyżej 1,2 promila wymierzana jest nawet kara więzienia do 2 lat i odebranie prawa jazdy na 5.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ograniczenia prędkości w Finlandii:

teren zabudowany: 50 km/h
autostrady: 120 km/h
pozostałe drogi: 100 km/h

Stan dróg w Finlandii jest bardzo dobry, jedynie na północy mogą pojawić się łaty w asfalcie, nie wpływa to jednak na komfort podróżowania. Natężenie ruchu jest niewielkie ale w miastach należy zwrócić uwagę na to, że wiele skrzyżowań jest równorzędnych. Wszystkie drogi w Finlandii są bezpłatne, płatne jest natomiast parkowanie: od 1 do 2,70 EUR za jeden z czterech wybranych okresów czasu (od 30 minut do 2 godzin). Niepoprawne zaparkowanie auta może skończyć się odholowaniem. Koszt takiej czynności jest bardzo wysoki i wynosi łącznie nawet kilkaset euro.

Zobacz też: Samochodem na Łotwę

Na co zwrócić uwagę?

Dużą ostrożność należy zachować w okolicach fińskich lasów, na północy kraju przed maską możemy ujrzeć stado reniferów. Jest ich naprawdę sporo i niespecjalnie boją się samochodów więc zalecamy rozważną jazdę. W Finlandii jest wiele bezobsługowych stacji benzynowych, które w przypadku płatności kartą przyjmują jedynie te, wydane przez fińskie banki. W takim miejscu pozostaje nam jedynie płatność gotówką. Czym dalej na północ tym odległości między stacjami są większe. Należy rozsądnie zaplanować podróż ponieważ może zdarzyć się, że przejedziemy 200 km i nie spotkamy żadnego dystrybutora.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Finlandii*:

obowiązkowe: trójkąt ostrzegawczy, stan bieżnika opon powyżej 1,6 mm
zalecane: gaśnica, apteczka, zapasowe żarówki

Zobacz też: Jak długo możemy jechać na rezerwie?

*Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej są sygnatariuszami Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym, która jasno mówi, że policja nie ma prawa karać zagranicznych kierowców za brak wyposażenia wynikającego z Prawa o Ruchu Drogowym obowiązującym w danym kraju, jeśli pojazd wyposażony jest zgodnie z wymogami państwa, w którym został zarejestrowany

Ceny paliw w Finlandii:

95: 1,63 EUR
98: 1,65 EUR
ON: 1,37 EUR
LPG: brak, paliwo niedostępne dla samochodów prywatnych

Przykładowa wysokość mandatów:

nieprawidłowe parkowanie: 10-40 EUR
przekroczenie prędkości do 20km/h: od 70 do 115 EUR
przekroczenie prędkości powyżej 20 km/h: mandat dzienny od 8 do 28 EUR/dzień*
* wysokość mandatu zależy od zarobków i waha się od 1 do 120 dni

Zobacz też: Samochodem do Szwecji

Telefony i adresy, które powinieneś zanotować:

numer zunifikowany: 112
pomoc drogowa: +35 820 080 80

Polska placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP
Armas Lindgrenin tie 21 00570 Helsinki
tel: +35 896 182 80
www.helsinki.polemb.net

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    To nie primaaprilisowy żart. Te historie z rynku moto są prawdziwe!

    Prima Aprilis? 3-letni okres oczekiwania na dostawę auta, szyby „na korbki”, 24 tysiące złotych (MIESIĘCZNIE) za samochód, papierowa umowa leasingu w dobie rewolucji technologicznej  – to niektóre historie „z życia” rynku moto, jakie wytypowali analitycy Carsmile w okazjonalnym raporcie na 1 kwietnia. Choć do złudzenia przypominają one prima-aprilisowe żarty, w rzeczywistości są … prawdziwe. 

    Włączony silnik w garażu to potężne zagrożenie

    Włączony silnik w garażu jest zdecydowanie jednym z tych błędów, których należy się wystrzegać. Szczególnie jeżeli garaż nie ma wentylacji.

    Czy zakup nowego samochodu należy zgłosić do urzędu skarbowego?

    Czy zakup nowego samochodu należy zgłosić do urzędu skarbowego? To pytanie, które zadawać sobie mogą nabywcy. Poszukajmy odpowiedzi.

    Wymiana opon na letnie. Za wcześnie gorzej niż za późno!

    Wymiana opon na letnie. Za wcześnie umówiona wizyta u wulkanizatora może wyłączyć auto z użytkowania. Powód? Tym jest zmienność pogody.

    Kiedy koniec diesla w Polsce? Nie tylko diesla zresztą. To dziś ważne pytanie.

    Kiedy koniec diesla w Polsce? Spada udział diesli wśród pojazdów osobowych. A przecież dużymi krokami zbliża się zakaz sprzedaży aut spalinowych.

    Rodzinny sedan Nissana. Odpowiedź na współczesny styl życia

    Rodzinny sedan Nissana to nic innego jak koncept Contemporary Lifestyle Vehicle. Auto bazuje na kultowym modelu Skyline.

    Kia EV9. Premiera 7-miejscowego, elektrycznego SUV-a z Korei

    Kia EV9. Premiera zdradziła wiele szczegółów dotyczących nowego elektrycznego SUV-a. Niektóre z funkcji pojazdu brzmią naprawdę imponująco.

    Ile Toyota sprzedała C-HR-ów? Będziecie zaskoczeni!

    Ile Toyota sprzedała C-HR-ów? Japończycy mają się czym pochwalić. Szczególnie że mówimy tylko o jednej generacji auta i 7 latach obecności na rynku.

    Ładowarki dla elektrycznych ciężarówek przy autostradach. Nowy pomysł UE

    Ładowarki dla elektrycznych ciężarówek przy autostradach i znowelizowane rozporządzenie AFIR toruje drogę dla elektrycznych napędów.

    Mitsubishi zaprezentuje 16 nowych modeli. Nowy plan rozwoju marki

    Mitsubishi zaprezentuje 16 nowych modeli. To efekt ogłoszenia trzyletniego średniookresowego planu na lata fiskalne 2023-2025 "Challenge 2025".

    Czemu wymiana opon na letnie jest tak ważna?

    Czemu wymiana opon na letnie jest tak ważna? Dostosowanie typu opon do sezonu to kwestia bezpieczeństwa. Więcej na ten temat w naszym tekście.

    Niebezpieczny kierowca, czyli jaki? Oto opinia Polaków

    Niebezpieczny kierowca? Dziś przedstawimy opinie Polaków na ten temat i dane wynikające ze statystyk policyjnych.

    Toyota Prius 2023. Rezerwacje na nową hybrydę ruszyły

    Toyota Prius 2023 to nowa hybryda plug-in z Japonii. Właśnie wystartowały w Polsce rezerwacje na model. Na razie to jedynie rezerwacje online.

    Czy samochód elektryczny ma akumulator rozruchowy?

    Czy samochód elektryczny ma akumulator rozruchowy? Kierowcy często zastanawiają się nad tym czy elektryk ma akumulator rozruchowy 12V.

    Toyota Proace Verso kamper. Oto nowa zabudowa Tanuki

    Toyota Proace Verso kamper zyskała nową wersję. Auto otrzymuje wyposażenie kempingowe skonfigurowane przez doświadczonych podróżników.

    Auta elektryczne we flocie. AstraZeneca kupiła 190 Volkswagenów

    Auta elektryczne we flocie? Tak, mogą się sprawdzić. AstraZeneca kupiła właśnie 190 e-Volkswagenów z rodziny ID. Choć raczej nie kupiła, a wynajęła.

    Jak wybrać nowe opony? Wybór sercem czy rozumem?

    Jak wybrać nowe opony? Właściwie dobrane opony skrócą drogę hamowania pojazdu nawet o kilkanaście metrów. Warto pamiętać też o zasadzie 3P.

    Łapki na kierownicę. Nowa akcja policji. O co w niej chodzi?

    Łapki na kierownicę to akcja policji, która ma uświadomić jakie zagrożenia niesie za sobą używanie telefonu komórkowego w czasie prowadzenia pojazdu.

    Amarok 2023. Cena modelu startuje od 229 000 zł netto

    Amarok 2023. Cena nowego pick-up`a Volkswagena przestała być tajemnicą. Co więcej, zamówienia na model można już składać u dealerów marki.

    Odcinkowy pomiar prędkości. Tunel pod Świną kolejnym punktem na mapie

    Odcinkowy pomiar prędkości. Tunel pod Świną zostanie włączony do sieci pomiarowej GITD. W Świnoujściu na odcinku drogi DK93 rusza budowa OPP.

    Wymiana opon na letnie 2023. Kiedy, jak i za ile? Sprawdźmy

    Wymiana opon na letnie 2023, czyli dziś przygotujemy dla kierowców tabletkę wiedzy na ten temat. Kiedy zmienić opony, o czym pamiętać i ile to kosztuje w 2023 roku?

    Czy można dostać mandat z kamery? I to na kilka sposobów

    Czy można dostać mandat z kamery? Oczywiście że tak. Co więcej, sposobów zdobywania nagrań służby mają co najmniej kilka. Poznajmy je.

    Mitsubishi L200 2024. Tak będzie wyglądać nowe wcielenie pick-up`a

    Mitsubishi L200 2024, czyli kolejna generacja modelu ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku lub na początku kolejnego. Co wiadomo o modelu?

    Volkswagen ID.2all. Tak będzie wyglądać elektryczne Polo?

    Volkswagen ID.2all zapowiada koncepcję dostępnej, elektrycznej mobilności dla Europejczyków. Jest rozmiarów modelu Polo. Trafi zatem do segmentu B.

    Przewoźniku - dopilnuj nowego obowiązku, jeśli nie chcesz stracić zezwolenia

    Pakiet mobilności ponownie o sobie przypomina. Zgodnie ze zmianami w ustawie o transporcie drogowym, przewoźnicy są zobowiązani do spełnienia kolejnego obowiązku. Chodzi o przepis, wprowadzający konieczność zgłoszenia ilości zatrudnionych kierowców. W tym roku oświadczenie należy zgłosić już do 31 marca, a brak wypełnienia formalności może wiązać się poważnymi konsekwencjami dla przewoźników.