REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Poradnik jak wybrać dla dziecka?

fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Fotelik samochodowy jest kluczowym elementem mającym wpływ na bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy samochodem. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni fotelik, aby zapewnić naszemu dziecku optymalne zabezpieczenie.

Rodzice maluchów często zastanawiają się, który z wielu dostępnych na rynku fotelików samochodowych będzie najlepszy. Prawda jest taka, że fotelik powinien dobrze pasować do naszego samochodu, mieścić się w budżecie przeznaczonym na jego zakup i być wygodny dla dziecka.

REKLAMA

Zobacz również: ISOFIX: co to jest?

Fotelik musi być wygodny dla dziecka

Aby poprawnie dobrać fotelik, musimy zmierzyć naszą pociechę. Potrzebny nam będzie wzrost i masa ciała maluszka, a także jego wiek. Do pierwszego roku życia dzieci powinny podróżować w otwartym foteliku, będącym czymś w rodzaju połączenia łóżeczka ze spacerówką. W takim foteliku dziecko jedzie tyłem do kierunku jazdy. Pamiętajmy, aby rozmiar fotelika odpowiadał wymiarom naszej latorośli – w przeciwnym razie będziemy obciążać kręgosłup dziecka w najbardziej podatnym na uszkodzenia okresie rozwoju. Każdy fotelik opatrzony jest parametrami wymiarów i informacją, czy będzie odpowiedni dla dziecka o danym wzroście i masie.

Polecamy: Jak zająć dwulatka podczas podróży samochodem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łatwa instalacja fotelika

Przed zakupem poprośmy sprzedawcę o demonstrację instalacji fotelika lub instrukcję obsługi. W ten sposób możemy sprawdzić, czy jesteśmy w stanie w łatwy sposób poradzić sobie z poprawnym umieszczeniem go w naszym samochodzie.

Dopasowanie fotelika do samochodu

W samochodach producenci zapewniają nam duży wybór nie tylko stylistyki zewnętrznej, ale również wnętrza. To powoduje, że fotele i kanapy w aucie mogą mieć różne kształty. Oznacza to, że nie każdy fotelik samochodowy będzie odpowiednio dopasowany. Warto więc przed kupnem wypróbować go, po prostu montując w samochodzie. Poprawnie zainstalowany fotelik powinien przylegać ciasno, ewentualne szpary pomiędzy jego elementami a kanapą samochodu nie powinny być większe niż 2 centymetry. Jeśli sprzedający nie pozwoli nam na wypróbowanie fotelika przed kupnem, sprawdźmy możliwość zwrotu, na wypadek gdyby nie pasował.

Homologacja fotelika dla dziecka

Dużo słyszy się, że producenci fotelików przemycają na rynek towar bez homologacji drogowej lub nawet niespełniający jej wymogów. Ten aspekt jest bardzo ważny. Fotelik powinien być wykonany z odpowiednich materiałów (np. niepalnych), a wszystkie elementy łączeń i pasy bezpieczeństwa muszą być bardzo solidne, aby wytrzymywać duże przeciążenia w momencie ewentualnego wypadku. Foteliki słabej jakości nie zapewniają naszemu dziecku nawet minimum bezpieczeństwa. W momencie zderzenia pasy zrywają się z mocowań, a sztywne elementy mogą się połamać. W efekcie nasze dziecko może poważnie ucierpieć nawet przy z pozoru niegroźnej stłuczce. Upewnijmy się więc, że fotelik ma homologację drogową i certyfikat jakości.

Zobacz również: Jak podróżować z kilkorgiem dzieci?

Foteliki używane

REKLAMA

Decydując się na kupno używanego fotelika, upewnijmy się, że nie uczestniczył on w żadnym wypadku drogowym ani stłuczce. Takie wydarzenie mogło poważnie nadwyrężyć stan pasów i innych elementów, i nie będzie on poprawnie chronił naszego dziecka. Zwróćmy też uwagę na pasy bezpieczeństwa – poszukajmy ewentualnych uszkodzeń i jeśli jakieś znajdziemy, w żadnym wypadku nie decydujmy się na kupno.

Fotelik samochodowy to podstawa bezpieczeństwa naszego dziecka. Koszt nowego, dobrego fotelika wynosi od około 400 do 700 złotych. Może wydawać się to wysoką ceną, ale zastanówmy się też, czy warto w tym wypadku oszczędzać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA