| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Liechtensteinie?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Liechtensteinie?

Kiedy odwiedzamy Szwajcarię możemy wybrać się samochodem do księstwa Liechtenstein, który dzieli od niektórych miast szwajcarskich zaledwie kilkadziesiąt minut drogi. Warto poznać przed tym panujące tam zwyczaje i przepisy drogowe, aby uniknąć trudności w podróżowaniu.

Aby poruszać się po drogach w Liechtensteinie nie trzeba mieć międzynarodowego prawa jazdy. Jeśli ktoś planuje pozostać tam dłużej, niż rok to należy wówczas wyrobić sobie szwajcarskiej prawo jazdy. Jeśli chodzi o znaki drogowe to są one analogiczne do znaków w innych krajach. Większość dróg jest krętych i wąskich, więc poruszając się nimi należy zachować szczególna ostrożność. Kraj pokryty jest dużą siatka tuneli, umiejscowionych pod przełęczami. Można przez nie przejeżdżać za uiszczeniem opłaty. Inną możliwością jest skorzystanie z platformy kolejowej. Zimą bezwzględnie wymaga się jazdy na oponach zimowych.

Jak dojechać do Liechtensteinu

Kierowcy mają ze Szwajcarii kilka możliwości dojazdu do Liechtensteinu. Jedną z nich jest przejazd autostradą A13 z St. Gallen. Czas podróży wynosi zaledwie 45 minut. Drugą z możliwości jest przejazd autostradą A3 do Sargans, a następnie udanie się na miejsce autostradą A13. Z Innsbrucku możemy przedostać się na miejsce autostradą A12, S16 a potem na A14. Dojazd zajmuje ok. dwie i pół godziny.

Zobacz również: Co to jest zasada LKM i jak ją stosować?

Podstawowe przepisy

Na autostradach możemy jechać z dozwoloną prędkością 120 km/ h, na drogach szybkiego ruchu natomiast ograniczenie jest do 100 km/h, na drogach krajowych maksymalna prędkość to 80 km/h, zaś w terenie zabudowanym ograniczenie to wynosi natomiast 50 km/h. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promili. Rozmawianie przez telefon komórkowy podczas jazdy jest zabronione. Wyjątek stanowi zestaw głośnomówiący. Autostrady w tym kraju są oznakowane zielonymi znakami.

Korzystanie z autostrad w Liechtensteinie jest  bezpłatne. Jednak musimy uważać, żeby nie przekroczyć granicy szwajcarskiej, w której musimy uiszczać opłaty za przejazd w postaci winietek. Wyprzedzanie z prawej strony jest surowo zabronione. Pierwszeństwo mają pojazdy nadjeżdżające z prawej strony. Wyjątkiem jest znak drogowy, który mówi inaczej. Obowiązkowe jest jeżdżenie w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Ten nakaz dotyczy wszystkich pasażerów. Dzieci poniżej 7 roku życia muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Natomiast te w wieku od 7-12 lat muszą być przypięte pasami bezpieczeństwa.

Zobacz również: Zanim wyruszysz w długą trasę - poradnik

Liechtenstein tak, jak Szwajcaria zakazuje używania antyradarów. Karą za nieprzestrzeganie tego przepisu jest konfiskata sprzętu i grzywna w wysokości 1000 CHF. Ceny paliwa są zbliżone do tych w Szwajcarii, ale za to niższe niż w Niemczech.

Przeszkodę stanowić może fakt, że gaz LPG nie jest w tym kraju rozpowszechniony, więc użytkownicy samochodów na gaz mogą mieć problemy z zatankowaniem. Wybierając się do Liechtensteinu zalecamy zatankowanie samochodu benzyną w celu uniknięciu problemów ze znalezieniem stacji LPG.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK