reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama

Samochodem do Grecji

Przed wyjazdem samochodem do Grecji warto zapoznać się z szeregiem najważniejszych przepisów i regulacji prawnych oraz zwyczajów, które dadzą nam wyobrażenie o ruchu drogowym w tym państwie.

Podróżując po Grecji musimy pamiętać o taryfikatorze mandatów, który może uprzykrzyć nam dobrze rozpoczęte wakacje w tym pełnym słońca kraju. Przejazd na czerwonym świetle będzie nas kosztował w granicach 167 euro, nieużywanie pasów bezpieczeństwa to koszt 83 euro, nieprawidłowe parkowanie – od 34,5 do 65,5 euro. Jeżeli przekroczymy dozwolone limity prędkości to zapłacimy od 32,5 do 155,5 euro. Restrykcyjne prawo mówi, że jeśli przekroczymy dozwoloną prędkość o 40 km/h to możemy się spodziewać skierowania sprawy do sądu.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Grecji?

Bardzo często nasze wojaże po kontynencie greckim tudzież jednej z jej wysp odbywają się z udziałem naszych dzieci, dlatego też warto przyjrzeć się tej kwestii. Jeżeli nasze dziecko ma powyżej 3 lat i jest o wzroście do 1,50 m, to może być przewożone na przednim siedzeniu. Dzieci poniżej 1,35 m i więcej mogą także być zabezpieczane pasami bezpieczeństwa. Jeżeli nasz maluch jest młodszy to musimy bezwzględnie zatroszczyć się o fotelik, w którym będzie przewożony.

Prowadzić samochód można wówczas, gdy kierowca ma skończone 18 lat. Dopuszczalną zawartością alkoholu we krwi jest 0,5 promila. Jeżeli złamiemy to prawo to grzywna oscyluje pomiędzy 78 a 625 euro, grozi nam zatrzymanie prawa jazdy od 3 do 6 miesięcy, a w skrajnych przypadkach także areszt do 2 miesięcy. Nie ma obowiązku używania świateł mijania podczas dnia, chyba, że wymagają tego złe warunki atmosferyczne. Natomiast nocą jest to obowiązkowe.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5‰. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu karane jest grzywną w wysokości od 78 do 625 euro i grozi zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 3 do 6 miesięcy, a nawet aresztem do 2 miesięcy.

Zobacz też: Samochodem do Hiszpanii

Używanie świateł mijania jest obowiązkowe w nocy, a w dzień tylko
w przypadku ograniczonej widoczności spowodowanej złymi warunkami atmosferycznymi. Podobnie jak w reszcie Europy, karze poddawane jest rozmawianie przez telefon podczas jazdy. Należy do tego używać zainstalowanego urządzenia głośnomówiącego.

Jeżeli będziemy poruszać się po Atenach samochodem musimy wiedzieć, że obowiązują tam ograniczenia w ruchu samochodowym w głównych arteriach miasta. W centrum Aten od poniedziałku do czwartku od 7-20 i w piątki od 7-15 obowiązuje zakaz ruchu – naprzemiennie dla pojazdów z parzystą oraz nieparzystą rejestracją. Znacznie ułatwia to przemieszczanie się po mieście, bowiem turystów przepis ten nie dotyczy, chyba, że przebywają na terenie miasta powyżej 40 dni. Jeżeli nasz samochód będzie źle zaparkowany to wiedzmy, że policja ma w zwyczaju zdejmować z takich pojazdów tablice rejestracyjne.

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 14.07.2016

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Przed wyjazdem do słonecznej Grecji warto zapoznać się z szeregiem najważniejszych przepisów i regulacji prawnych oraz zwyczajów, które dadzą nam wyobrażenie o ruchu drogowym w tym państwie Fot. Fotolia
Przed wyjazdem do słonecznej Grecji warto zapoznać się z szeregiem najważniejszych przepisów i regulacji prawnych oraz zwyczajów, które dadzą nam wyobrażenie o ruchu drogowym w tym państwie Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama