reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Grecji?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Grecji?

Grecja jest częstym celem wakacyjnych wyjazdów. Jeśli pomyślelibyśmy, że tym razem warto dotrzeć tam samochodem tudzież wynająć auto na miejscu w wypożyczalni, warto zapoznać się z tym artykułem. W centrum Aten obowiązuje ograniczenie ruchu pojazdów, który funkcjonuje na zasadzie wymiennego pozwolenia na użytkowanie samochodów – raz z parzystymi a raz nieparzystymi numerami rejestracyjnymi.

Podstawowe przepisy i informacje dla kierowców

Aby dostać się na terytorium Grecji wystarczy paszport lub dowód osobisty. Zakaz wjazdu dotyczy jedynie osób, które zostały wydalone na mocy decyzji sądu.
W Grecji nie wymaga się od nas międzynarodowego prawa jazdy, wystarczy polski dokument. Wymaganym wyposażeniem auta w Grecji jest trójkąt ostrzegawczy, gaśnica oraz apteczka pierwszej pomocy. Nie ma szczegółowych przepisów dotyczących zakazu bądź ograniczeń dotyczących jazdy w oponach okolcowanych podczas zimy.

Zobacz też:  Kiedy nie można naprawić przebitej opony?

Obowiązuje poruszanie w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach. Jazda na światłach obowiązkowa jest tylko w nocy, w dzień tylko w razie ograniczonej widoczności. Tak jak w większości europejskich krajów rozmawianie przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego jest zabronione. Prawo jasno określa dopuszczalne wymiary samochodów i przedstawiają się one następująco:
- wysokość – 4,0 m
- szerokość – 2,5 m
- długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) – 18,0 m


Uprawnionym do jazdy samochodem jest osoba, która ukończyła 18 rok życia. Jeżeli podczas naszej podróży wieziemy ze sobą malucha, to pamiętajmy, że panuje bezwzględny zakaz przewożenia dzieci do lat 3 i wzroście do 1,50 cm na przednim siedzeniu samochodu. Dzieci o wzroście 1,35 cm i więcej mogą być przewożone zapięte pasami bezpieczeństwa, bez konieczności jazdy w foteliku. Jest zalecenie, że właśnie w nich muszą podróżować dzieci poniżej 3 roku życia. Ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, na ternie niezabudowanym wynosi 90/110 km/h a na autostrad obowiązuje ujednolicona prędkość – 110 km/h.

Zobacz też: Dział I Kodeksu drogowego- Przepisy ogólne (art. 1-2)

W Grecji policja ma bardzo osobliwy zwyczaj. Jest to zwyczaj zdejmowania tablic rejestracyjnych pojazdom, które zostały niewłaściwie zaparkowane. Ponadto pamiętajmy, że w centrum Aten obowiązuje zakaz ruchu samochodowego od poniedziałku do czwartku w godzinach 7-20 i w piątki od 7-15. Funkcjonuje tak, że jednego dnia dotyczy on samochodów o tablicach rejestracyjnych parzystych a następnego – nieparzystych. Jeżeli nie będziemy go respektować to policja ukarze nas mandatem w wysokości 48,66 euro.
Jeżdżenie pod wpływem alkoholu karane jest wysokimi mandatem. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi – 0,6 promila.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W Grecji jest obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach Fot. Fotolia
W Grecji jest obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Doktor nauk prawnych specjalizujący się w ubezpieczeniach społecznych i prawie pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama