reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Samochodem do Bułgarii

Samochodem do Bułgarii

Przed wyjazdem do Bułgarii należy wiedzieć, jakie wyposażenie samochodu jest wymagane przez władze, znać ograniczenia prędkości oraz wysokości kar za przewinienia drogowe. W Bułgarii obowiązuje system winietek – czyli naklejek na szyby, które pozwalają na czasowe poruszanie się po drogach.

Jak dojechać z Polski?

Najbezpieczniejszą drogą jest droga przez Słowację, Węgry i Rumunię. Przejazd takiej trasy zajmuje nam ok. 36 godzin. Granicę ze Słowacją przekraczamy w Barwinku. Przez  Słowację przejeżdżamy przez Koszyce, następnie dostajemy się na teren Węgier i tamże, mijamy Miskolic i Debrecen. Owa trasa w Słowacji omija autostrady i drogi ekspresowe, przez co oszczędzamy na kupnie winietki. Granicę z Rumunią przekraczamy w Artand-Bors. W Rumunii w przeciwieństwie do Słowacji i Węgier, będziemy musieli poddać się bardziej drobiazgowej kontroli, ponieważ nie jest ona w strefie Schengen.

W Rumunii jedziemy drogą nr.1 na podstawie winiety, którą można zakupić na granicy (7 euro). Jedziemy przez Izvoru Crisului Korosto, następnie autostradą A3 na Turdę, a po zjeździe z autostrady znów drogą nr.1 na Sebes.

Zobacz też: Samochodem do Holandii

Ostatni odcinek rumuńskiej trasy to przejazd znów do drogi nr 7 w kierunku Rm. Valcea, a następnie dojechanie na autostradę PITESTI - BUCURESTI. Pozniej zostanie nam tylko dojechanie do Century i jesteśmy już na granicy z Bułgarią - Giurgiu/Ruse. W Bułgarii kupujemy winietę w cenie 5 euro za tydzień i bez problemu dojeżdżamy do obranego kurortu.

Druga możliwość dojazdu do Bułgarii wiedzie przez Słowację, Ukrainę, Rumunię. Odległość do Bułgarii to ok. 1600 km. Ten rodzaj trasy jest mniej polecany ze względu na drobiazgową kontrolę i długie oczekiwanie na granicy ukraińskiej.

Podstawowe przepisy

Aby przekroczyć granicę Bułgarii wystarczy wylegitymować się paszportem bądź dowodem osobistym. Na terenie Bułgarii obowiązuje obowiązek meldunkowy, którego należy dokonać w ciągu 24 godzin. Należy w nim zawrzeć cel i tymczasowy adres pobytu. Za brak wypełnienia tego formularza grożą grzywny. Nie obejmuje on osób, które przejeżdżają tranzytem przez Bułgarię, jeśli nie przekracza on 24 godzin. Jeżeli wjeżdżamy do Bułgarii pożyczonym samochodem, musimy mieć pozwolenie od właściciela przetłumaczone na język bułgarski i do tego poświadczone notarialnie. W kwestii ubezpieczeń – to wymagane jest OC i zdrowotne.

Zobacz też: Wyjazd samochodem do Norwegii

Przepisy drogowe i wyposażenie auta

Każdy kraj europejski wymaga od nas innego wyposażenia pojazdu, za którego brak drogówka wyciąga nieprzyjemne konsekwencje w postaci mandatu. W Bułgarii w naszym samochodzie podczas podróży musi znaleźć się apteczka pierwszej pomocy wraz z parą gumowych rękawic, trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. Obowiązkowe jest posiadanie odblaskowych kamizelek bezpieczeństwa, których należy używać podczas opuszczania pojazdu w sytuacjach zagrożenia na terenie niezabudowanym. Podróż z dzieckiem do lat 12 wiąże się z zakazem przewozu naszych pociech na przednim fotelu dla pasażera. Muszą być za to przewożone w specjalnie dopasowanych do ich rozmiarów fotelikach dziecięcych.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Bułgaria po wielu latach latach "zapomnienia" znowu stała się popularnym miejscem odpoczynku Polaków.
Bułgaria po wielu latach latach "zapomnienia" znowu stała się popularnym miejscem odpoczynku Polaków.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mycka

ekspert specjalizujący się w tematyce samorządowej, działacz polityczny. Specjalizuje się głównie w polityce społecznej oraz ekonomice pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama