reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Jak spędzić weekend w Puszczy Białowieskiej cz. II ?

Jak spędzić weekend w Puszczy Białowieskiej cz. II ?


Przemierzymy wsie znajdujące się w obrębie Hajnówki. Ich cechą wspólną jest białoruska zabudowa i duża ilość cerkwi. W tej części Puszczy Białowieskiej panuje uboga baza noclegowa, dlatego przygotujmy się na korzystanie z prywatnych kwater, ofert agroturystycznych czy też spanie w namiocie na dzikich polach.

Topiło to mała osada leśna, położona 15 km na południe od Hajnówki. To od niej rozpoczynamy wycieczkę objazdową po rejonie Puszczy Białowieskiej. Należy wyjechać na trasę do Kleszczel, następnie skręcić w lewo na Orzeszkowo za lasem. Później drogą na Długi Bród i wówczas pojawi się drogowskaz na Topiło. W tej osadzie pracowników nadleśnictwa znajduje się ostatni przystanek kolejki wąskotorowej. Malownicze krajobrazy i obecność dwóch zalewów sprzyjają zorganizowaniu ogniska na terenie wsi. Zatrzymać się tu można w małym hoteliku Nadleśnictwa Hajnówka.

Zobacz też: Samochodem na weekend: region Bystrzycy Kłodzkiej

Drugą możliwością wycieczki jest wyjazd z Hajnówki w kierunku Bielska Podlaskiego. Dotrzemy wówczas do Wsi Nowe Berezowo, gdzie znajdują się dwie cerkwie. Są to: cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego z lat 70. oraz pod wezwaniem św. Jana Teologa, pochodząca z 1771 roku. Pierwsza z nich jest murowana, a druga drewniana.

W Trywieży spotkamy się z prawdziwą białoruską zabudową. Nie wyróżnia jej nic szczególnego poza mieszkańcami siedzącymi na drewnianych ławkach i wszechobecnymi sadami. Część z domostw wpisana jest na listę zabytków.

W Łosince znów natkniemy się na cerkiew św. Apostoła Jakuba, sięgająca rodowodem XIX wieku. Drugą z cerkwi znajdujących się we wsi jest drewniana cerkiew grekokatolicka św. Jerzego z 1779 roku.

Zobacz też: Jak przygotować się do wyjazdu do Kazachstanu?

Aby dojechać do Narewki, za Łosinką należy przebić się do trasy Białystok – Hajnówka i w Nowosadach skręcić w lewo. Gmina położona jest na skraju puszczy nad brzegiem rzeki o tej samej nazwie. Ważnym obiektem jest biała murowana cerkiew, która została poświęcona w 1870 roku. 7 lipca odbywa się tu wielki odpust. Miejscowość ma charakter letniskowy, można na jej terenie skorzystać z domków letniskowych rozciągających się nad kąpieliskiem.

Z Narewki mamy dwie możliwości dojazdu do Zalewu Siemianówka, oddalonego o kilka kilometrów. Pierwsza trasa prowadzi asfaltową drogą przez Lewkowo, druga natomiast wiedzie piaszczystą drogą przez Olchówkę. Odległość pomiędzy Narewką a Siemianówką wynosi ok. 16 kilometrów. Wieś położona jest poniżej poziomu wody zalewu, co wyjaśnia ochronę przez wał ze stacją pomp. Miejscowość charakteryzuje się białoruską zabudową i osobliwym układem przestrzennym, ulice położone są pod kątem prostym do siebie.

Pole biwakowe Pod Dębami w Świnorojach, Nadleśnictwo Browsk, tel. 856858344. Dobre miejsce na wędkowanie i grzybobranie.

Zajazd Bronuszka, ul. Parkowa 8, Hajnówka , tel. 856822394. Do dyspozycji 60 miejsc noclegowych w pokojach 2- i 3-os. z łazienkami i TV.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTD Distintctive Fot. Moto.wieszjak.pl
Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTD Distintctive Fot. Moto.wieszjak.pl

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Świder

specjalista z zakresu prawa oświatowego i samorządowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama