| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Samochodem na weekend: region Bystrzycy Kłodzkiej

Samochodem na weekend: region Bystrzycy Kłodzkiej

Proponujemy eksplorację terenów Bystrzycy Kłodzkiej, która jest doskonałym regionem do uprawiania narciarstwa. Pobliskie Mostowice, tworzą idealny punkt wypadowy do Czech, gdzie znajdują się wyciągi tj. Orlickie Zahory, Ricky i Destne.

Wycieczka objazdowa samochodem wiedzie przez region Bystrzycy Kłodzkiej, położonej na terenie Kotliny Kłodzkiej. Sama kotlina charakteryzuje się dużą ilością skał osadowych, głównie piaskowców i zlepieńców. Jest to znany ośrodek turystyczny, który chętnie odwiedzany jest przez narciarzy. Ten dawny ośrodek przemysłu drzewno-papierniczego jest atrakcyjny także za sprawą Muzeum Filumenistycznego. W Bystrzycy Kłodzkiej warto zobaczyć; kościół (XIII, XV w.), fragmenty murów miejskich z basztami (XV i XVI w.), ratusz (XVI, XIX w.), kamienice (XVII w.).

Zobacz również: Wyjaśniamy jak działa dmuchany bagażnik

W oddalonych o 16 kilometrów od Bystrzycy Kłodzkiej - Mostowicach , tuż przy granicy z Czechami, znajduje się „Agroturystyka przy granicy”. Obiekt oferuje pokoje z widokiem na czeskie góry. Za 2 osobowy pokój zapłacimy od 70-80 złotych, dla 3 osób pokoje kosztują w granicach 105,120 złotych. Przy większej liczbie osób możemy wynająć pokój 5 osobowy za 160 złotych. Przed obiektem znajduje się parking. Region stwarza duże możliwości do jazdy na nartach – Zieleniec (8 km), Orlickie Zahory (2,5 km), Ricky (11 km), Destne (11 km).

W Starej Morawie (25 km na wschód od Bystrzycy Kłodzkiej) rekomendujemy pensjonat „Słoneczne Wzgórze”. Nocleg kosztuje od 45 złotych, apartament od 60 zł. Przed obiektem znajduje się parking. W regionie dostępne jest ponad 8 km nartostrad, szlaki górskie, zalew z kąpieliskiem i wieżą widokową, Jaskinia Niedźwiedzia, zabytkowy wapiennik "Łaskawy Kamień" w Starej Morawie, kopalnia uranu w Kletnie, Śnieżnicki Park Krajobrazowy, Muzeum Kamieni i Minerałów w Stroniu Śląskim etc.

Zobacz również: Co robić po zderzeniu ze zwierzęciem? Poradnik

W Bystrzycy Kłodzkiej warto odwiedzić ekspozycję pt.: "Historia niecenia ognia" oraz „Świat etykiet”. Pierwsza z nich zainteresuje nas prezentacją krzesiw o artystycznie zdobionych uchwytach, wykonanych z żelaza bądź skałki. Na terenie tej ekspozycji nie mogło zabraknąć zapalniczek – elektrycznych, benzynowych i gazowych tudzież w kształcie łusek po nabojach. Muzeum eksponuje zwiedzającym także miniaturki zapalniczek, zapalniczki gabinetowe oraz eksponaty, przypominające swoim kształtem beczułkę na piwo.

Zapałczane etykiety zabiorą nas w podróż aż do lat 80-tych XIX w. Jest to symboliczna data powstania tego rodzaju sztuki, która miała spełniać funkcję nalepki towarowej oraz mikroplakatu. Pełniła także funkcję dekoracyjną. Eksplorując powierzchnie muzealne ujrzymy etykiety i opakowania zapałczane z okresu od przełomu XIX/XX w. aż po czasy współczesne. Na postumentach zgromadzone są nie tylko polskie etykiety, lecz również artykuły kolekcjonerskie rodem z Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, USA, Indii i Chin. Oprócz etykiet i krzesiw naszym oczom ukażą się zapalniczki oraz lampy. Najciekawszą częścią zbiorów są etykiety zapałczane. Za perłę kolekcji można uznać zbiory pochodzące z PRL –u. Na niektórych z nich ujrzymy napisy „Hoduj króliki - będziesz miał mięso i futro", czy też "GS skupi każdą ilość królików". Muzeum Filumenistyczne znajduje się przy ulicy Mały Rynek 1, 57-500 Bystrzyca Kłodzka. Tel./fax 0-74 811 06 37 end_of_the_skype_highlighting. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-16.30.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »