REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować się do dalekiej podróży?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
Fot. newspress
Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Gdy wybieramy się w długą podroż, warto zapewnić sobie maksimum komfortu i bezpieczeństwa, przygotowując odpowiednio auto. Podpowiadamy jak to zrobić.

Kontrola płynów

REKLAMA

Płyny są niezbędnym elementem niemal każdego układu samochodu. Upewnijmy się więc, że ich poziom jest prawidłowy. Koniecznie sprawdźmy poziom oleju silnikowego, płynu hamulcowego i chłodniczego. Warto tez skontrolować stan płynu wspomagania kierownicy, jeśli nasz samochód jest wyposażony w taki układ oraz płynu do spryskiwacza. Jeśli któryś z poziomów jest nieprawidłowy, należy uzupełnić go danym płynem.

Opony

Przed wyjazdem w daleką podróż powinniśmy skontrolować stan bieżnika opon. Najłatwiej sprawdzić to wkładając w niego zapałkę i zaznaczając ołówkiem miejsce, w którym bieżnik się kończy. Minimalna jego wysokość dopuszczalna przy ruchu na drogach publicznych to 3 milimetry. Warto tez sprawdzić ciśnienie w oponach i uregulować je, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Zobacz również: O czym należy pamiętać wyjeżdżając za granicę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oświetlenie

Z pewnością należy sprawdzić stan oświetlenia naszego pojazdu. Aby to zrobić, będziemy musieli skorzystać z pomocy drugiej osoby. Skontrolujmy światła przednie (pozycyjne, mijania i drogowe), przednie i tylne kierunkowskazy, tylne światła pozycyjne i stopu. Warto też sprawdzić, czy światło przeciwmgłowe działa. Może ono być nam potrzebne nie tylko we mgle, ale również podczas rzęsistego deszczu lub gęstych opadów śniegu.

Wycieraczki

Gdy podczas długiej trasy, w obcym miejscu spotka nas ulewny deszcz, z pewnością niesprawne wycieraczki przysporzą nam kłopotu. Warto więc sprawdzić, czy działają poprawnie i czy wciąż dobrze zbierają wodę i zanieczyszczenia z przedniej szyby.

Akumulator

Koniecznie sprawdźmy stan płynów w akumulatorze oraz jego bieguny i klemy przewodów. Jeśli w akumulatorze brakuje płynu, należy go uzupełnić. Gdyby klemy były skorodowane, warto oczyścić je drucianą szczotką. Gdyby nasz akumulator zawiódł nas w miejscu oddalonym wiele kilometrów od domu, kiedy w dodatku nie mamy możliwości aby szybko kupić nowy, mogłoby to stanowić bardzo poważny problem, gdyż samochód byłby unieruchomiony.

Zobacz również: Jak dbać o akumulator w samochodzie?

Co ze sobą zabrać?

Warto wyposażyć się w zestaw map lub nawigację GPS, które zapewnią nam komfortowe podróżowanie w obcych miejscach. Telefon komórkowy również się przyda, dzięki niemu wezwiemy pomoc. Pamiętajmy, aby zabrać ze sobą zarówno ładowarkę tradycyjną, jak i samochodową. W ten sposób unikniemy problemu rozładowanego telefonu w krytycznej sytuacji.

Zobacz również: Jak wybrać nawigację samochodową?

Podręczny zestaw naprawczy

REKLAMA

Elementem takiego zestawu powinny być np. zapasowe bezpieczniki. Przepalony bezpiecznik może spowodować nie lada problem, gdyż któreś z urządzeń po prostu przestanie działać. Warto więc mieć co najmniej po jednym każdego rodzaju, aby nie zatrzymała nas błaha usterka.

Powinniśmy też mieć ze sobą zapasowy zestaw żarówek, kable rozruchowe (na wypadek, gdyby jednak akumulator zawiódł), latarkę i taśmę izolacyjną, która wbrew pozorom może rozwiązać niejeden samochodowy problem.

Daleka podróż samochodem może nas zmęczyć, znudzić i sfrustrować. Co prawda, w dobie laptopów, przenośnego internetu i telefonów komórkowych, zepsuty w obcym miejscu samochód wcale nie musi oznaczać katastrofy, jednak odpowiednie przygotowanie do drogi pomoże nam zapewnić sobie maksymalny komfort i bezpieczeństwo.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA