REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego silnik zgasł podczas jazdy i nie daje się uruchomić?

Jakubowski Ryszard
Prawdopodobną przyczyną zgaśnięcia silnika jest brak dopływu paliwa do gaźnika, fot. Fotolia
Prawdopodobną przyczyną zgaśnięcia silnika jest brak dopływu paliwa do gaźnika, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czasem zdarza się, że silnik podczas jazdy niespodziewanie zgaśnie i nie daje się uruchomić. Mogą być różne przyczyny tego zjawiska. Każdej z nich towarzyszą inne symptomy.

Jeżeli podczas jazdy silnik nagle zaczyna przerywać i dławić się, najbardziej prawdopodobną przyczyną jest brak dopływu paliwa do gaźnika lub zatkanie się dysz gaźnika. Jeżeli wskaźnik poziomu paliwa nie sygnalizuje jego braku, nie zawsze oznacza to, że paliwo znajduje się w zbiorniku. Jeżeli jest, należy przekonać się, ze pompa paliwowa podaje je do gaźnika.

REKLAMA

Zobacz też: Archaiczne rozwiązania konstrukcyjne w pojazdach zabytkowych

REKLAMA

Wystarczy, z zachowaniem ostrożności, zdjąć przewód paliwowy z gaźnika i jego wylot umieścić w jakimś naczyniu, np w butelce. Następnie, korzystając z pomocy drugiej osoby uruchomić rozrusznik i zaobserwować, czy pompa pracuje. Jeżeli jest w pełni sprawna, paliwo ze zdjętego przewodu będzie wypływało pod sporym ciśnieniem, dochodzącym nawet do 0,025 MPa. W samochodach z elektryczną pompą paliwa, zanurzoną w zbiorniku, ciśnienie to może być nieco mniejsze, natomiast objawy jej pracy pojawią się z chwilą włączenia zapłonu, bez potrzeby uruchamiania rozrusznika.

Paliwo w zbiorniku może być zanieczyszczone wodą i wówczas objawy dławienia się i samoczynnego gaśnięcia silnika wystąpią nawet przy pełnym zbiorniku i sprawnej pompie paliwa. Aby usunąć wodę z paliwa wystarczy wlać do zbiornika pewną ilość spirytusu skażonego (denaturatu), pamiętając że nie jest to właściwe paliwo, więc gdy trafi do gaźnika, może powodować chwilowe dławienie się silnika, „wypadanie” zapłonów itp. co minie bardzo szybko.

Jeżeli paliwo dopływa do gaźnika, jego dysze są czyste, a mimo to gorący silnik nie chce pracować, prawdopodobnie przyczyna leży po stronie zapłonu. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy pojawia się wysokie napięcie na końcu przewodu łączącego cewkę zapłonową z kopułką rozdzielacza. Potrzebna do tego pomoc innej osoby, która włączy zapłon i uruchomi rozrusznik. W przypadku samochodów bez rozdzielaczy wysokiego napięcia należy sprawdzić, czy iskra występuje na końcu każdego z przewodów zapłonowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jakie paliwo stosować w pojazdach zabytkowych?

REKLAMA

Po zbliżeniu końca przewodu zapłonowego do dowolnego metalowego elementu silnika powinna pojawić się błękitna iskra o długości do 10 mm. Jej brak sugeruje złą pracę cewki zapłonowej. Toteż należy zbadać przy pomocy próbnika żarówkowego, czy dopływa do jej zacisku prąd i czy drugi jej zacisk ma dobre połączenie z przerywaczem. Następnie należy sprawdzić sam przerywacz. Odstęp między jego stykami maleje podczas normalnej pracy dość wolno, ale systematycznie i w końcu zanika zupełnie, co objawi się brakiem iskry mimo sprawnych wszystkich elementów układu zapłonowego.

Najrzadszą przyczyną nieuruchamiania się ciepłego silnika jest rozpadnięcie się „palca” w rozdzielaczu wysokiego napięcia. Element ten jest odpowiedzialny za dystrybucję wysokiego napięcia i jego uszkodzenie uniemożliwia dalszą jazdę. Należy zastąpić go pełnosprawnym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA