| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auta zabytkowe > Eksploatacja > Jak znaleźć przyczynę trudnego rozruchu silnika gorącego?

Jak znaleźć przyczynę trudnego rozruchu silnika gorącego?

Ciepły lub gorący silnik nie powinien stwarzać żadnych problemów z uruchomieniem, ponieważ znajduje się w naturalnym dla normalnej pracy stanie. Jednak w oldtimerach nie zawsze tak się dzieje.

Trudności z uruchomieniem gorącego silnika mają swoje podłoże zarówno po stronie jego stanu technicznego, układu zapłonowego jak i zasilania go paliwem. Jeżeli stan techniczny silnika jest problematyczny, ma on źle wyregulowane zawory, które mogą w skrajnym przypadku nie domykać się po rozgrzaniu, olej przedostaje się do komory spalania przez wypracowane uszczelnienia trzonków zaworów, albo jest w nim wiele innych usterek, wówczas będzie trudno go uruchomić w stanie gorącym, a i na zimno także będzie sprawiał wiele kłopotów.

Zobacz też: Jak umyć stare, zapuszczone elementy silnika, skrzyni biegów itp.

W przypadku silników z zapłonem iskrowym może się zdarzyć, że w podwyższonej temperaturze zawodzi układ zapłonowy. Zdarza się, że po rozgrzaniu się cewek zapłonowych powstają w ich wnętrzu jakieś trudne do zdefiniowania upływności i prądy błądzące, powodujące znaczne lub całkowite obniżenie wysokiego napięcia. Dotyczy to zwłaszcza cewek mocowanych bezpośrednio nad głowicą silnika, jak np. we wszystkich modelach Syreny.

Podwyższona temperatura może także negatywnie wpływać na pracę kondensatora. Jego pojemność może się okresowo zmieniać na tyle, że traci on swoje właściwości i zapłon przestaje działać. Zdarza się także, że świece zapłonowe po nagraniu się do temperatury rzędu 400-600 stopni przestają funkcjonować. Wiąże się to z wadami ich izolatorów, które pokryte nagarem w pewnych warunkach stają się przewodnikami, a to skutkuje zwarciem elektrod świecy i zanikiem iskry. Co ciekawe, czasem taka świeca po ostygnięciu pracuje poprawnie i wówczas znalezienie przyczyn niedomagań gorącego silnika jest bardzo trudne.

Zobacz też: Jakie oleje stosować w pojazdach zabytkowych przy różnym stopniu zużycia silnika i skrzyni biegów?

Najczęściej spotykaną usterką po stronie układu zasilania silnika paliwem jest, w przypadku silników gaźnikowych, rozgrzewanie się gaźnika w wyniku zastosowania niewłaściwej uszczelki, zbyt cienkiej lub nieizolującej termicznie. W rozgrzanym gaźniku paliwo paruje, w komorze pływakowej wytwarza się nadciśnienie, które wypycha paliwo przez dysze do gardzieli gaźnika a stamtąd dostaje się ono w nadmiarze do cylindrów, gdzie z braku dostatecznej ilości tlenu nie dochodzi do zapłonu. Silnik jest więc zalany, świece zawilgocone i jego uruchomienie staje się bardzo trudne.

W przypadku silników z zapłonem samoczynnym brak możliwości uruchomienia silnika rozgrzanego może się wiązać z nadmiernym rozgrzaniem się paliwa, np w wyniku zastosowania dodatkowych podgrzewaczy w dodatnich temperaturach otoczenia. Parujące paliwo tworzy bańki gazowe w aparaturze wtryskowej. Zjawisko jest więc podobne, jak w przypadku zapowietrzenia układu wtryskowego, ale mija samoistnie po ochłodzeniu silnika.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »