Najważniejsze transakcje na rynkach finansowych

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
Dom Maklerski
rozwiń więcej
Słabość rynków finansowych można wytłumaczyć na wiele sposobów.
Na rynkach finansowych nastąpiła korekta. Trudno powiedzieć, ile czasu rynkom finansowym zajmie odreagowanie. Finansowanie długu nie upraszcza sytuacji.

Trzeciej rundy taniego finansowania dla europejskich banków (LTRO 3) najprawdopodobniej nie będzie –  przeciwna temu „jastrzębia” frakcja w Europejskim Banku Centralnym, skupiona wokół Niemca, Jensa Weidmanna,  tym razem zyska zrozumienie większości członków ECB. Z resztą zgadza się też z nią sam Mario Draghi.

Od idei wdrożenia QE3 zdaje się także odchodzić amerykański FED. Wprawdzie Ben Bernanke ostatnio powtórzył swoje ostrożne opinie na temat gospodarki, ale dodał, iż wyższe ceny benzyny mogą przejściowo wpłynąć na inflację. W takiej sytuacji szef FED będzie chciał dodatkowo uniknąć konfrontacji z Republikanami, którzy być może przejmą władzę w Białym Domu po listopadowych wyborach prezydenckich.

O konieczności zwiększania skali zakupu aktywów mniej mówią również przedstawiciele Banku Anglii. Inwestorzy, którzy po cichu liczyli na to, że tani „pusty” pieniądz będzie dłużej wywierał pozytywny wpływ na rynki finansowe, mogą się przeliczyć.

Przeczytaj także: Polityka pieniężna Fed, EBC i Ludowego Banku Chin

Tymczasem na horyzoncie pojawia się szereg potencjalnych zagrożeń. Wprawdzie inspektorzy Troiki wydali w minionym tygodniu pozytywną opinię o portugalskich finansach, spychając temat ewentualnej dyskusji o drugim bailoucie na drugą połowę roku, ale o wiele większym zagrożeniem (ze względu na skalę problemu) może być Hiszpania. Tym samym zastanawia nadmierny optymizm zagranicznych inwestorów na tamtejszym rynku długu – w ostatnich dniach rentowności 10-letnich obligacji spadły poniżej 5,0 proc. Zwłaszcza że w poniedziałek rząd Mariano Rajoya podał, iż deficyt budżetowy w relacji do PKB sięgnął w ubiegłym roku 8,5 proc. (to więcej, niż zakładał poprzedni premier Jose Zapatero – 6,0 proc. – a także nowy rząd we wstępnych założeniach – 8,2 proc.). To sprawia, że założony na ten rok spadek deficytu do 4,4 proc. PKB jest czystą fikcją.

Alternatywą pozostaje jedynie doprowadzenie kraju do głębokiej recesji – Hiszpania już tnie wydatki, a gospodarka w tym roku może skurczyć się o 1,7 proc. W efekcie hiszpański premier próbuje teraz zabiegać o większą wyrozumiałość europejskich polityków, ale ci są podzieleni. Bo co będzie wart nowy pakt fiskalny i zaakceptowane wcześniej ustalenia tzw. sześciopaku, jeżeli znów ma to generować wyjątki?

Całą sytuację zaczyna też komplikować drożejąca ropa, która może stać się przysłowiowym „gwoździem do trumny” dla peryferiów Eurolandu, które teraz wdrażają drakońskie oszczędności kosztem silnego spowolnienia gospodarek?

Nie wiadomo też, jak potoczą się losy oficjalnie podpisanego przez unijnych przywódców nowego paktu fiskalnego. W najbliższych tygodniach irlandzki premier najpewniej oficjalnie ogłosi termin referendum, które zostanie przeprowadzone na przełomie maja i czerwca. Ryzyko jego odrzucenia przez Irlandczyków będzie duże.

O wiele większy problem może stwarzać jednak Francja, jeżeli po wygranych wyborach w maju nowy prezydent Francois Hollande zacznie rzeczywiście tak, jak zapowiada, majstrować przy pakcie fiskalnym. Niewykluczone, że Europa zawróci z drogi reform, zwłaszcza że Angela Merkel nie będzie miała ochoty odgrywać roli samotnego rycerza – skupi się na zaplanowanych na jesień 2013 r. wyborach parlamentarnych i zajmie się sprzątaniem na własnym politycznym podwórku.

Polecamy serwis: Inwestycje

Problemy może nadal stwarzać Grecja i to nie tylko w kontekście zaplanowanych na kwiecień wyborów parlamentarnych. Cały czas nie wiadomo przecież, jak potoczy się zaplanowana na najbliższe tygodnie operacja umorzenia ponad 100 mld EUR długu. Na reakcję rynku finansowego przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Tekst jest fragmentem tygodniowego raportu DM BOŚ z rynków zagranicznych.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...