Zasady zwolnienia najmu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług
Aktualizacja: 17.03.2011
Kwestie związane z opodatkowaniem najmu podatkiem od towarów i usług często przysparza podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą wiele trudności w praktyce, gdyż nie wszystkie przepisy zawarte w ustawie o podatku od towarów i usług są jasno i zrozumiale sprecyzowane. »
Czy niepełnoletni podatnik może odliczyć ulgę z tytułu przychodów najmu
Aktualizacja: 17.03.2011
Podatnik w wieku 15 lat odziedziczył po dziadku mieszkanie, które było wynajmowane. Przychody osiągane z tytułu najmu były opodatkowane ryczałtem. Czy w powyżej opisanym przypadku istnieje możliwość odliczenia ulgi uzyskanych przychodów. »
Czy podatnik posiada uprawnienie do wspólnego zeznania PIT
Aktualizacja: 17.03.2011
Mąż prowadzi najem prywatny, z którego otrzymuje przychody. Natomiast żona podatnika nie prowadzi z mężem najmu, jest ona zatrudniona w ramach umowy o pracę w firmie telekomunikacyjnej. Mąż chciałby złożyć wspólnie zeznanie PIT. Czy w związku z powyżej opisaną sytuacją przysługuje mu owe uprawnienie? »
Czy wydatki poniesione w celu podwyższenia standardu można zaliczyć do kosztów
Aktualizacja: 17.03.2011
Według ogólnej zasady – podatnicy uzyskujący przychody z najmu w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej rozliczają koszty uzyskania przychodu w sposób stosowny dla innych kosztów ponoszonych z działalności gospodarczej. Kosztem uzyskania przychodu dla najemcy jest uiszczany czynsz z tytułu umowy najmu. »
Jak oszczędzić na podatku przy sprzedaży mieszkania?
Aktualizacja: 04.03.2011
Jeśli opracujemy właściwą strategię sprzedaży mieszkania, możemy oszczędzić na podatku, nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Lepiej wystrzegać się sprzedaży mieszkania za gotówkę, w ten sposób zwiększamy prawdopodobieństwo kradzieży, a w najgorszym przypadku czeka nas przesłuchanie przez policję w charakterze podejrzanego. Jak przeprowadzić transakcję bez ponoszenia zbytniego ryzyka i nadmiernych kosztów? »
Czy można uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości?
Aktualizacja: 28.02.2011
Podatek od sprzedaży nieruchomości obowiązuje każdego Polaka, który wyzbywa się w zamian za pieniądze swojego mieszkania. Można go jednak uniknąć, kupując na przykład w przeciągu dwóch lat nowe lokum. Warto pamiętać o tym, że okres rozliczenia liczymy do końca danego roku. »
Jak wzrost podatku Vat odbije się na rynku nieruchomości?
Aktualizacja: 14.02.2011
2011 rok przynosi nam podwyżkę o 1% podatku VAT na mieszkania i materiały budowlane. Nie oznacza to wielkich podwyżek cen. Więcej zapłacić będą musieli, tylko ci, którzy noszą się z zamiarem zakupu mieszkania o metrażu większym, niż 150 m2. »
Czy podatek od nieruchomości można płacić w ratach?
Aktualizacja: 23.11.2010
Podatek od nieruchomości osoby fizyczne mogą zapłacić w 4 ratach – do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Jakie są warunki ponoszenia tej opłaty? »
Nowy limit zwrotu VAT za materiały budowlane- październik 2010
Aktualizacja: 24.11.2010
Nowy wskaźnik ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego powoduje, że od października 2010 r. limit zwrotu VAT, w stosunku do obowiązującego w III kwartale 2010r., wzrośnie o ok. 500 złotych »
Gmina ustala podatek od nieruchomości
Aktualizacja: 05.08.2010
Gminne organy podatkowe, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta, mają obowiązek wydania osobom fizycznym decyzję ustalającą podatek od nieruchomości za konkretny rok. »
Placówki zdrowotne zapłacą mniejszy podatek od nieruchomości
Aktualizacja: 19.07.2010
Każdy właściciel, posiadacz lub użytkownik wieczysty gruntu, budynku lub budowli związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej zobowiązany jest do zapłaty podatku od nieruchomości. W przypadku działalności związanej z udzielaniem świadczeń zdrowotnych mamy do czynienia ze stawką preferencyjną, czyli obniżoną, wynoszącą 4,16 zł/m² powierzchni użytkowej. »
Kto zapłaci podatek od nieruchomości?
Aktualizacja: 28.02.2011
Podatek od nieruchomości jest podatkiem majątkowym. Zasadniczo obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ciąży na właścicielu nieruchomości albo obiektów budowlanych, a w określonej sytuacji na posiadaczu samoistnym. Natomiast posiadacz zależny, który faktycznie korzysta z nieruchomości, będzie podatnikiem podatku od nieruchomości Skarbu Państwa lub jednostek samorządowych. »
Komu przysługuje ulga odsetkowa?
Aktualizacja: 22.02.2011
Jeżeli zaciągnąłeś do końca 2006 roku kredyt na sfinansowanie inwestycji związanej z budową domu lub zakupem mieszkania możesz skorzystać z ulgi odsetkowej. »
Aktualizacja: 19.04.2011
Choć ulga dotycząca systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej już nie obowiązuje, Ci, którzy nabyli do niej prawo, mogą dalej odliczać ją od podatku. Należy jednak pamiętać, że przeznaczenie środków z kasy mieszkaniowej na cele inne niż mieszkaniowe, powoduje konieczność zwrotu odliczeń! »
Nowy limit zwrotu VAT za materiały budowlane- lipiec 2010
Aktualizacja: 08.06.2010
Nowy wskaźnik ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego powoduje, że od lipca 2010 r. limit zwrotu VAT, w stosunku do obowiązującego w II kwartale 2010r., wzrośnie nawet o 3,5 tysiąca złotych. »