| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Które inwestycje drogowe w Opolskiem zostaną zrealizowane w 2016 r.?

Które inwestycje drogowe w Opolskiem zostaną zrealizowane w 2016 r.?

Remont odcinka autostrady A4 oraz budowa nowego mostu w Opolu to jedne z głównych inwestycji drogowych planowanych w 2016 r. w Opolskiem.

Zobacz też: W które drogi zainwestuje Świętokrzyskie w 2016 r?

Dyrektor departamentu infrastruktury i gospodarki opolskiego urzędu marszałkowskiego Bartłomiej Horaczuk powiedział PAP, że w 2016 r. - w ramach podpisanej już w 2015 r. z firmą Newag umowy - dostarczone mają być trzy pierwsze pociągi elektryczne, czyli tzw. elektryczne zespoły trakcyjne (EZT). Łączna wysokość wydatków w 2016 r. na te pociągi to 28,3 mln zł. „Pierwszy nowy skład elektryczny powinien dotrzeć na Opolszczyznę w czerwcu. Będzie obsługiwał trasę Kędzierzyn – Opole – Brzeg. Kolejne dwa pojazdy dostarczone mają być we wrześniu 2016 r.” – wyliczał Horaczuk.

W sumie w ramach umowy firma Newag dostarczy woj. opolskiemu siedem pociągów elektrycznych za ponad 88 mln zł.

W kolejnych latach w woj. opolskim mają być prowadzone trzy duże remonty linii kolejowych na trasach Opole – Nysa, Opole – Kluczbork i Nysa – Brzeg. Horaczuk poinformował, że w 2016 r. ma zacząć się przygotowanie dokumentacji tych zadań.

Które inwestycje drogowe w Opolskiem zostaną zrealizowane w 2016 r?

Inwestycje drogowe na 2016 r. zaplanował też opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Rzecznik oddziału Michał Wandrasz wymienił, że wśród zaplanowanych działań jest przede wszystkim kontynuacja budowanej od 2015 roku obwodnicy Nysy. Ma ona mieć 16,5 km długości, będzie kosztowała blisko 307,5 mln zł, a oddana do ruchu zostanie w październiku 2017 r.

GDDKiA będzie też remontowała kolejny odcinek autostrady A4 – tym razem o długości ok. 27 km na nitce w kierunku Wrocławia, między węzłami Brzeg – Opole Zachód. Wandrasz zapowiedział, że remont ma być prowadzony tak, by nie powodować utrudnień w ruchu w wakacje. Planowana jest też budowa rond – np. na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 46 i 94, na tzw. grzybku pod Opolem, oraz na drodze krajowej nr 45 w Praszce.

Zobacz też: Winiety elektroniczne w Słowacji od stycznia 2016 r.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski wyjaśnił z kolei w rozmowie z PAP, że w 2016 roku w stolicy województwa zacznie się kilka inwestycji wieloletnich. Jedną z nich będzie np. długo oczekiwany remont mostu na ul. Niemodlińskiej. Będzie to właściwie budowa nowego mostu. Ogłoszono już przetarg. Według szacunków sam most może kosztować ok. 35 mln zł i ma powstać do września 2017 r. Stary most, stojący w tym miejscu Opola od 1980 r., jest w złym stanie i ma zostać rozebrany. Wiśniewski przyznał, że w związku z tym, iż stary most będzie musiał być wyłączony z ruchu – według Miejskiego Zarządu Dróg dwukrotnie, na okres ok. 3 miesięcy – mieszkańcy muszą przygotować się na spore utrudnienia.

Prezydent Opola zaznaczył, że budowa mostu będzie elementem większej, kompleksowej inwestycji, związanej z ograniczeniem tzw. niskiej emisji. W jej ramach planowana jest także modernizacja oświetlenia miejskiego na dużą skalę oraz np. budowa ścieżek rowerowych przy ul. Budowlanych i Marka z Jemielnicy. Całość – wraz z szacowanym kosztem mostu – ma być warta 70 mln zł.

Wiśniewski zapowiedział też, że w 2016 r. ma ruszyć budowa obwodnicy południowej od obwodnicy północnej do ul. Wrocławskiej, a rozpoczną się przygotowania do budowy kolejnej przeprawy przez Odrę, której koszt szacowany jest obecnie na ok. 100 mln zł; a także do budowy węzła przesiadkowego Opole Wschód. Na dokumentację tego zadania w 2016 r. według budżetu ma być wydatkowane 2,6 mln zł. Do połowy 2016 r. w Opolu ma powstać także wystawa stała Muzeum Polskiej Piosenki. Zaplanowano też rozbudowę działającego już Parku Naukowo-Technologicznego. (PAP)

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK