| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Dodatkowa tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy od stycznia 2016 r.!

Dodatkowa tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy od stycznia 2016 r.!

Można wyrobić dodatkową tablicę rejestracyjną na bagażnik rowerowy. Oznacza to, że od stycznia 2016 r. można legalnie korzystać z bagażników rowerowych montowanych na haku holowniczym auta.

Dodatkowa tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy w 2016 r. już legalna

Po wielu latach prawnego absurdu kierowcy mogą bez narażania się na ukaranie mandatem użytkować bagażniki rowerowe montowane na haku holowniczym samochodu.

Do tej pory prawo zabraniało ich stosowania jeżeli przewożony w ten sposób rower zasłaniał tylną tablicę rejestracyjną pojazdu.

Zobacz też: Taryfikator mandatów 2016

W myśl obowiązujących przepisów nie można poruszać się samochodem, którego numery rejestracyjne są zasłonięte. Do tej pory nie można było przełożyć numerów rejestracyjnych z auta na bagażnik. Rozwiązaniem nie było też przepisanie numerów na kartkę i umieszczenie ich w przeznaczonym do tego miejscu na uchwycie rowerowym.

Nie było możliwe również dorobienie trzeciej tablicy rejestracyjnej, którą można by umieścić na bagażniku rowerowym i tym samym zapewnić czytelność numerów samochodu.

Zobacz też: Co grozi za przewożenie samochodem większej liczby osób w 2016 r.?

Od stycznia 2016 r. jest możliwość wyrobienia trzeciej tablicy rejestracyjnej

To się jednak zmieniło. Już od 1 stycznia 2016 r. każdy kierowca może w wydziale komunikacji wyrobić trzecią tablicę rejestracyjną.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia wykonawcze do Kodeksu Drogowego.

W ich myśl, koszt wyrobienia trzeciej tablicy rejestracyjnej do samochodu osobowego to połowa kwoty, jaką trzeba wydać za wydanie podstawowych tablic samochodowych oraz koszt naklejki legalizacyjnej. W sumie 52,50 zł

Istotny jest fakt, że trzecią tablicę rejestracyjną trzeba będzie przekazać nowemu nabywcy przy okazji sprzedaży samochodu. O tym, że dodatkowa tablica została wydana będzie świadczył stosowny wpis w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »