REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Na 40 % niemieckich dróg obowiązuje częściowe ograniczenie prędkości. ADAC twierdzi, że nie ma potrzeby rozszerzania limitów na całą sieć autostrad.  Fot. Fotolia
Na 40 % niemieckich dróg obowiązuje częściowe ograniczenie prędkości. ADAC twierdzi, że nie ma potrzeby rozszerzania limitów na całą sieć autostrad. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już w wkrótce na niemieckich autostradach mogą pojawić się ograniczenia prędkości. Wszystko zależy od wyników wrześniowych wyborów do Bundestagu.

Niemieckie autostrady, znane z braku ograniczeń prędkości, już za kilka miesięcy mogą zmienić się nie do poznania. We wrześniu w Republice federalnej Niemiec, odbędą się wybory parlamentarne. Jeśli zwycięży w nich Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) to według zapewnień jej lidera Sigmara Gabriela prędkość na niemieckich autostradach zostanie ograniczona do 120 km/h.

REKLAMA

Debata nad tym nie najnowszym pomysłem ponownie wraca tuż przed wyborami parlamentarnymi. Jego zwolennicy i pomysłodawcy argumentują go tym, że na drogach,  gdzie prędkość jest ograniczona do 130 km/h liczba wypadków jest najmniejsza. Poza tym, za pomysłem przemawia także troska o ekologię. Mniejsza prędkość to jednocześnie niższe zużycie paliwa, opon i innych podzespołów auta.

Zobacz też: Koniec z bramkami na polskich autostradach?

REKLAMA

Wyraźnym przeciwnikiem tego pomysłu jest jednak niemiecki automobilklub ADAC, który znany jest z walki o poprawę bezpieczeństwa na drogach (przeprowadza crashtesty pojazdów, testy nowych opon i rozwiązań motoryzacyjnych wprowadzanych na rynek). Rzecznik organizacji - Andreas Hölzel - stwierdził w jednym z wywiadów, że pomysł SPD jest "niezrównoważony". Hölzel zwraca uwagę, że chociaż aż 1/3 ruchu na niemieckich drogach przypada na autostrady, to dochodzi na nich jedynie do 11 proc. poważnych wypadków. Z danych ADAC wynika, że aż do 60 proc. wypadków z ofiarami śmiertelnymi dochodzi w Niemczech na drogach krajowych. Według rzecznika ADAC, jeśli SPD faktycznie zależy na poprawie bezpieczeństwa na drogach, to należy w pierwszej kolejności przeprowadzić modernizację niebezpiecznych skrzyżowań i śmielej korzystać z koncepcji rond.

Trudno wyobrazić sobie aby Niemcy wprowadziłyby ograniczenia na swoich autostradach. To de facto wizytówka i jedna z atrakcji naszych zachodnich sąsiadów. Czy podróżując np. z Polski do Szwajcarii ktoś myśli o podróży przez Czechy? Osiąganie dużych średnich prędkości pojazdem bez nadmiernego ryzyka poniesienia kosztów związanych z mandatami zachęca do podróżowania właśnie przez Republikę Federalną Niemiec. Pamiętać należy jednak, że prawie 40 % autostrad jest już objętych częściowymi ograniczeniami.Gdy autostrada przechodzi przez obszar zabudowany dopuszczalny limit prędkości wynosi najczęściej 80 km/h. Na nich to możecie się spodziewać mandatów. Przedstawiamy limity i kary za przekroczenia prędkości:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Likwidacja absurdów na polskich drogach

Mandaty za prędkość - Niemcy

Pojazdy o masie własnej nie przekraczającej 3,5 tony, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość na terenie zabudowanym wynoszą:

  • do 10 km/h  15,- EUR
  • 11-15 km/h  25,- EUR
  • 16-20 km/h  35,- EUR
  • 21-25 km/h 80,- EUR, 1 punkt
  • 26-30 km/h 100,- EUR, 3 punkty
  • 31-40 km/h 160,- EUR, 3 punkty oraz jeden miesiąc zakazu prowadzenia pojazdów
  • 41-50 km/h 200,- EUR, 4 punkty, 1 miesiąc zakazu prowadzenia pojazdów
  • 51-60 km/h 280,- EUR, 4 punkty, 2 miesiące zakazu prowadzenia pojazdów
  • 61-70 km/h 480,- EUR, 4 punkty, 3 miesiące zakazu prowadzenia pojazdów
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA