reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Koniec z bramkami na polskich autostradach?

Koniec z bramkami na polskich autostradach?

Według informacji, które obiegły media GDDKiA powoli wprowadza system e-myto także dla samochodów osobowych. W efekcie spowalniające ruch na autostradach bramki mają zostać znacznie ograniczone.

Koniec bramek na autostradach w Polsce - doniesienia

Ostatnio media obiegły informacje sugerujące, że według planów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad bramki, przy których uiszczane są opłaty za przejazd autostradą mają zostać zlikwidowane, a w najbliższym czasie GDDKiA wprowadzi system e-myto na odcinkach autostrad, na których według symulacji inwestycja w zbudowanie punktów poboru opłat ze szlabanami nie zwróci się zbyt szybko.

Docelowo system ma być rozszerzony na całą sieć autostradową w Polsce, choć dla osób którym nowoczesne technologie sprawiają kłopot mogą zostać dostępne tradycyjne bramki. Dodatkowo, żeby płacić za przejazd autostradą elektronicznie należy wykupić specjalny adapter, który jest montowany w samochodzie. Obecnie jego koszt to 130 zł. 

Zobacz też: Nowa Kia Carens 1.7 CRDi 136 KM – wrażenia z jazdy

Koniec bramek na autostradach w Polsce - fakty

Tradycyjna forma płatności - u kasjera przy szlabanie - podczas większego natężenia ruchu powoduje duże zatory i znacznie ogranicza korzyści płynące z jazdy autostradą stąd wprowadzenie systemu elektronicznego poboru opłat ułatwiłoby życie wszystkim kierowcom. Jednak w komunikacie GDDKiA dystansuje się od doniesień prasowych, cyt." Obecnie nie ma żadnej decyzji w sprawie zmiany sposobów poboru opłat na drogach, tym samym zmiany systemu, dla pojazdów osobowych,  ale oczywiste jest, że w przyszłości obecne rozwiązania będą zastępowane nowoczesnymi. Zanim to jednak nastąpi musi być poprzedzone zmianą prawa, podejścia do sposobów płatności, zapewnienia skutecznej kontroli oraz umożliwienia prawidłowego wnoszenia płatności użytkownikom okazjonalnym. "

Zobacz też: Likwidacja absurdów na polskich drogach

Źródło: GDDKiA

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama