REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Używany Skoda Fabia I: twarda sztuka

Robert Kuśpiel
Skoda Fabia pierwszej generacji jest bliźniaczym modelem Volkswagena Polo trzeciej generacji.
Skoda Fabia pierwszej generacji jest bliźniaczym modelem Volkswagena Polo trzeciej generacji.

REKLAMA

REKLAMA

Skoda do 1994 roku była niewielką, niezbyt liczącą się firmą. Przejęcie większości akcji Skody przez Volkswagena dało nowe życie Skodzie.

Czeski Volkswagen, tak można w skrócie przedstawić wszystkie auta, które wyjechały z Mlada Boleslav w Czechach. Za przejściowy model można uznać Skodę Felicię. W większości miała elementy z poprzedniczki – Favorit, jednak powoli zaczęto wdrażać rozwiązania znane z Volkswagena. Dopiero podczas produkcji modelu Fabia I została wykorzystana w pełni niemiecka technologia.

REKLAMA

Fabia doczekała się face liftingu, który nastąpił w 2004 roku. Zmiany stylistyczne zdecydowanie poprawiły wygląd tego auta. Zmieniono przedni zderzak razem z grillem. Modyfikacji zostały również poddane tylne lampy. W ofercie pojawiły się nowe felgi, a także kołpaki kół. Wprowadzono nową wersję wyposażenia – Easy. Wersja Comfort została zmieniona na Ambiente.

Zobacz też: Opinie kierowców o Skodzie Fabii

REKLAMA

Skoda Fabia okazała się idealnym autem na polski rynek. Pomimo małej przestronności szybko zyskała miano auta rodzinnego. Potwierdzały to wersje sedan i kombi, które wyróżniają się dłuższym o 20 cm nadwoziem. Fabia jest dobrą ofertą na rynku aut używanych. Za stosunkowo nie dużą kwotę kupujemy auto, które bądź co bądź, korzysta z technologii Volkswagena.

Najmniej zakupów zapakujemy do hatchbacka. Pojemność bagażnika to tylko 260 litrów. Znacznie większym przedziałem ładunkowym może wylegitymować się sedan. Tutaj jest to już 438 litrów. Nie wiele mniejszy bagażnik jest w kombi – 426 litrów. Jednak maksymalna objętość po złożeniu tylnych foteli to 1225 litrów. Jednak są elementy, które mogą zniechęcić estetów. Jednym z nich jest wykończenie wnętrza. W tej cenie, w tym roczniku, można znaleźć auta o lepszym standardzie wykonania. Stylizacja również pozostawia wiele do życzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Skoda Fabia: demontaż pompy wspomagania

Ceny używanych modeli zaczynają się od 9 000 złotych. Modele z końca produkcji są wyceniane nawet na 27 000 złotych. Dużo jest egzemplarzy poflotowych. Fabia I była jednym z najchętniej wybieranych aut do firm.

Pod względem wyposażenia Fabia wypada dość dobrze. Nietrudno o egzemplarz z klimatyzacją i przyzwoitym wyposażeniem.

Jaki silnik wybrać do Skody Fabii I?

Gama silników jest bardzo bogata, zarówno wśród jednostek benzynowych jak i wysokoprężnych.

Zobacz też: Skoda Fabia I: czyszczenie potencjometru przepustnicy

Silniki benzynowe w Skodzie Fabii I:

REKLAMA

1.0 50KM – Totalne nieporozumienie, jazda takim samochodem to zwykła męka. Przyspieszenie do „setki” w prawie 22 sekundy. Pod żadnym względem nie warto interesować się tym silnikiem. Plus jest taki, że silniki te nie były oferowane w Polsce. Najczęściej są to egzemplarze  z prywatnego importu.

1.2 64KM – trochę większa moc niż w podstawowym wariancie, jednak nie jest to jeszcze na tyle duży przyrost, żeby swobodnie się przemieszczać. Spalanie na poziomie 7 litrów jest zdecydowanie za duże. Nie polecamy.

1.4 60/68KM – Pomimo zwiększonej pojemności jeszcze nie ma poprawy. Te dwa silniki znane są z wcześniejszych modeli Skody, chociażby Favorit. Szereg usterek tego silnika sprawia, że należy się dobrze zastanowić zanim kupimy Fabię z tym silnikiem. Pojawiają się problemy z układem chłodzenia, co powoduje przegrzanie silnika. Zdarza się, że efektem tego jest wypalenie uszczelki pod głowicą. Jeżeli samochód jeździ w większości po mieście, należy wymieniać łańcuch rozrządu razem z kołami co 50 000 kilometrów. Na naszym rynku jest dużo aut z silnikami o mocy 68KM. Zaletą tych silników jest to, że bez problemów przyjmują instalację gazową.

1.4 75/80KM – spalanie na poziomie 6 – 7 litrów. Propozycja warta przemyślenia, biorąc pod uwagę jakie zapotrzebowanie na paliwo ma wersja 1.2. Moc rzędu 75 – 80KM pozwala na stosunkowo sprawne przemieszczanie się. Oferta warta zainteresowania.

Zobacz też: Używany Ford Fiesta MK6: funkcjonalność to podstawa

1.4 101KM – Z czystym sumieniem można powiedzieć, że dopiero z tym silnikiem auto zaczyna jechać. Przyspieszenie 11.5 przy rozsądnym spalaniu – 7 litrów, sprawia, że jest to atrakcyjna oferta dla fanów jednostek benzynowych.

115KM – spalanie na poziomie 9 litrów. Porównując z 1.4, silnik ten wypada znacznie gorzej. Na pewno jest bardziej dynamiczny, szybciej osiąga „setkę”. Jednak 1.3 sekundy różnicy to chyba trochę za mało. Większe spalanie o 2 litry niż w 1.4

Zobacz też: Używany Fiat Punto I: włoska kropka

Silniki Diesla w Skodzie Fabii I

1.4 75KM – silnik na pompowtryskiwaczach, został wprowadzony do oferty na wiosnę 2003 roku. W niektórych silnikach występowała fabryczna usterka – wadliwa obudowa pompy paliwa. Efektem tej usterki było pękanie paska napędzającego pompę. Decydując się na ten silnik należy dowiedzieć się, czy dany egzemplarz podlegał takiej wymianie. Spalanie na poziomie 5 litrów. Warto przemyśleć zakup Fabii z tym silnikiem.

1.4 80KM – spalanie również na poziomie 5 litrów. Pod względem dynamiki i jakości jazdy można porównać z wersją 75KM. (wersja 80KM szybsza o 0.7 sekundy).

1.9 64KM – silnik legenda. Jeśli szukamy bezawaryjnego Diesla o prostej konstrukcji to jest to dobry wybór. Oferta skierowana jest do tych, którym nie zależy na przyspieszeniu i dynamice. Spalanie na poziomie 4.5 – 5 litrów. Jeżeli nie chcemy nowoczesnego „kapryśnego” Diesla to warto zastanowić się nad zakupem Fabii z tym silnikiem.

1.9 101KM – jeden z popularniejszych silników Volkswagena. Auta z tymi jednostkami potrafią przejechać wiele tysięcy kilometrów. Przebieg rzędu 300 000 nie sprawia mu żadnych problemów. Spalanie około 5 litrów, czyni ten silnik poważnym konkurentem dla jednostki 1.4. Zdecydowanie polecamy z jednego powodu. Jest to sprawdzona jednostka i potencjalny nabywca zna wszystkie zalety i wady tego silnika.

Zobacz też: Daewoo Lanos: dobry wybór

1.9 130KM – najmocniejszy Diesel w ofercie Skody Fabii. Spalanie na poziomie 6 litrów. Zazwyczaj są to dobrze wyposażone auta, zdarzają się modele z oryginalną nawigacją. Jeżeli chcemy mieć „coś” więcej niż cywilną Fabię to warto zastanowić się nad tym silnikiem. On również nie ma większych problemów w eksploatacji. Należy uważać na wyjątkowo zamęczone egzemplarze. Może się okazać, że na wstępie będzie trzeba wymienić turbosprężarkę.

Usterki

Pomimo, że Skoda Fabia ma pewne usterki to w rankingach bezawaryjności znajduje się na stosunkowo wysokiej pozycji. Wśród aut 4 – 5 lat zajmuje 37 lokatę. Było kilka akcji serwisowych( wymiana poduszki powietrznej pasażera, wymiana obudowy pompy paliwa), jednak nie wpłynęły one zbyt negatywnie na całkowitą ocenę. Podczas zakupu jednostki benzynowej należy uważać na silniki 1.4 60 i 68KM - nie jest to konstrukcja Volkswagena i posiada kilka znaczących wad, które zostały opisane powyżej.

W przypadku Diesla należy uważać na wycieki, które zdarzają się w autach o dużym przebiegu. Stan turbosprężarki również nie pozostaje bez znaczenia.

Zobacz też: Używany Seat Ibiza: hiszpański wojownik

Jaką wersję wybrać do Skody Fabii I ?

Spośród silników benzynowych zdecydowanie polecamy jednostkę 100KM. Jeżeli znajdziemy dobrze utrzymany egzemplarz to posłuży nam przez wiele lat. Jest to najlepszy wybór pod względem osiągów i spalania. Alternatywą może pozostać mocniejsza jednostka 1.4.

Jeśli zdecydujemy się na zakup Diesla, to warto zapoznać się dokładniej z ofertą silników 1.9. Polecamy wersję 100KM - jest to dobra i sprawdzona jednostka. Ciekawą ofertą jest 1.9 SDI. Prosta budowa zapewnia możliwość przejechania kilkuset tysięcy kilometrów bez usterki. Miłośnikom mniejszych silników polecamy 1.4 TDI.

Na co zwrócić uwagę w przypadku Skody Fabii I ?

Silnik: Sprawdzamy historię serwisową wszystkich napraw jakie zostały wykonane. Tyczy się to przede wszystkim silnika. W modelach 1.4 60 i 68KM kontrolujemy wnikliwie każdy szczegół. Silniki wysokoprężne słyną z niezawodności, jednak turbosprężarki nie są wieczne i warto sprawdzić czy działają one prawidłowo. Jeśli będą nosić widoczne ślady oleju, a auto będzie zostawiać za sobą czarną chmurę dymu, to radzimy odpuścić dalsze oględziny. W silnikach 3-cylindrowych występuje problem z przeskakiwaniem łańcucha rozrządu

Układ kierowniczy: W pierwszych modelach były często spotykane usterki elektrohydraulicznego wspomagania. Źródło problemu najczęściej tkwiło w czujniku kąta skrętu. Wymiana nie jest droga.

Nadwozie: Z korozją nie ma większych problemów. Jednak warto przejrzeć całą karoserię. Poważnym problemem może być uszczelnienie tylnych drzwi. Jeśli wyczuwamy mokre wykładziny po jeździe w deszczu to znak, że uszczelnienie wymaga naprawy.

Zobacz też: Używana Toyota Yaris I i II: miejskie auto

Zawieszenie: Nie należy do najtrwalszych, szybko zużywają się łączniki stabilizatora i sworznie wahaczy i to właśnie pod tym kątem należy wykonać kontrolę. Piszczenie stabilizatora jest często spotykane. Najłatwiej poznać po smarze na tulejach – jest to najtańsza metoda na chwilowe zniwelowanie hałasu. Zerwane odboje amortyzatorów tylnych również są dosyć częstą usterką.

Układ napędowy: sama skrzynia biegów zazwyczaj pracuje prawidłowo. Pojawiają się problemy z siłownikiem sprzęgła i łożyskami kół. W przypadku tych drugich czeka nas wymiana kompletnej piasty.

Ceny części do Skody Fabii I

Piasta przednia – 150 złotych

Tarcze + klocki tył – od 100złotych

Alternator – około 400 złotych

Rozrusznik – 200 złotych

Klocki przód – od 70 złotych

Zobacz też: Używane Renault Twingo I: z polskim akcentem

Podsumowanie

Pomimo, że Skoda Fabia jest bardzo dobrą ofertą na rynku aut używanych, chyba nigdy nie wyjdzie z cienia Volkswagena. Mimo wszystko polecamy zakup Skody. Powszechnie znana opinia, że „Skoda to Volkswagen dla ubogich” nie ma w tym przypadku uzasadnienia. Po co przepłacać za VW Polo, skoro w mniejszej cenie mamy taką samą jakość.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zapłacimy mniej za paliwo. O ile mają spaść ceny?

Według analityków Reflex, w najbliższych dniach możemy spodziewać się spadku cen benzyny o średnio 10 groszy za litr, a diesla o 5 groszy. Obecnie średnie ceny paliw są nieco niższe niż tydzień temu: benzyna 95 kosztuje 6,67 zł/l, a olej napędowy 6,68 zł.

350 rowerów za darmo, wystarczy słowo dziękujemy? To kolejna metoda na kradzież tożsamości w Internecie

Najnowsza pułapka zastawiona przez złodziei tożsamości na internautów to fałszywa oferta zamieszczona na Facebooku o rozdaniu za słowo „dziękuję” 350 rzekomo zadrapanych delikatnie w transporcie rowerów.

Nissan Juke po liftingu. Powrót żółtego lakieru to jedno. Zmieni się też technologia

Mniej znaczy więcej? Tak najwyraźniej uznał Nissan. Bo ile byście nie patrzyli na nadwozie nowego Juke, zmian nie dostrzeżecie. No może poza jedną. Do gamy wrócił żółty lakier. Wbrew pozorom taka sytuacja nie wynika jednak z lenistwa japońskich inżynierów. Oni po prostu skupili się na czymś innym.

Kupno samochodu z drugiej ręki: czym grozi kupno auta bez aktualnego przeglądu technicznego

Prawo nie zabrania sprzedaży auta bez aktualnego badania technicznego i często to się zdarza gdy pojazd stał długo w komisie albo w garażu sprzedającego bez dłuższego okresu użytkowania. Jednak jeśli chce się kupić takie auto – a brak badania może wpływać przecież na obniżkę ceny i czynić całą transakcję okazyjną – trzeba zadbać o kilka kluczowych rzeczy. Oto co radzą eksperci.

REKLAMA

Sezonowa wymiana opon to nie wszystko. Błędy w sposobie ich przechowywania są kosztowne i są groźne dla bezpieczeństwa

Sezonowa wymiana opon to doskonały moment, aby zadbać o prawidłowe przechowywanie kompletu, który nie będzie używany przez najbliższe miesiące. Źle przechowywane opony mogą ulec deformacji, stracić swoje właściwości, a nawet stać się niebezpieczne podczas jazdy. 

1 mld zł. Tyle wynosi zadłużenie firm wobec sektora leasingowego

Według najnowszego raportu, firmy mają obecnie zaległości wobec sektora leasingowego przekraczające 1 mld zł, co stanowi wzrost o ponad 80 mln zł w porównaniu z poprzednim rokiem. Średnie zadłużenie jednej firmy wynosi teraz 91,3 tys. zł.

Miał więcej szczęścia, niż rozumu. Pijany uderzył w naczepę tira na A2. Cudem przeżył wypadek

Noc, autostrada A2 i pijany kierowca mazdy, który nie zauważył... jadącego tira. Japoński sedan uderzył w naczepę ciężarówki, a w wyniku uderzenia stracił praktycznie całe nadwozie. Kierowca wyszedł ze zdarzenia bez szwanku.

Nawet blisko 9 tys. zł kary dla kierowcy i to już po dwóch tygodniach. Stawki niedługo będą aktualizowane

Za niespełna 2 miesiące w Polsce po raz kolejny wzrosną kary dla kierowców. Mowa oczywiście o karach za brak OC. Od 1 lipca 2024 r. brak ważnej polisy będzie oznaczać nawet 8600 zł opłaty karnej. Tyle że ta kwota to dopiero początek kosztów.

REKLAMA

Oto wielkie ułatwienia dla niepełnosprawnych. Nowe przepisy przyjęte

Nadciągają ważne zmiany dla osób korzystających z kart parkingowych. Parlament Europejski uchwalił przepisy o unijnej karcie osoby z niepełnosprawnością oraz europejskiej karcie parkingowej dla osób z niepełnosprawnością. Co to oznacza dla kierowców?

Jak chcemy podróżować? Zmiana myślenia to wynik kwestii środowiskowej i pokoleniowej

W ciągu ostatnich lat sposób postrzegania transportu uległ ewolucji, odzwierciedlając zarówno transformację branży motoryzacyjnej, jak i zmiany wartości społecznych. Co to oznacza w praktyce?

REKLAMA