REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Używany Ford Fiesta MK6: funkcjonalność to podstawa

Robert Kuśpiel
Jedną z najmocniejszych stron Fiesty mk6 są trwałe silniki. fot. Newspress
Jedną z najmocniejszych stron Fiesty mk6 są trwałe silniki. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Ford Fiesta MK6 jest popularnym autem w segmencie B. 3 lata temu zakończono produkcję 6 generacji Fiesty, przez co jesteśmy w stanie znaleźć wiele atrakcyjnych ofert na rynku wtórnym.

Patrząc na Forda Fiestę widzimy mieszankę wszystkich modeli Forda jakie były w sprzedaży podczas prezentacji szóstej generacji Fiesty. Od samego początku samochód ten był „mocnym” graczem na rynku wśród aut swojej klasy. Jego popularność nie skończyła się, pomimo zakończenia produkcji.

REKLAMA

Fiesta MK6 spełnia wszystkie wymagania miejskiego auta. Mała, zwrotna Fiesta bardzo dobrze się prowadzi. Dysponuje stosunkowo przestronnym wnętrzem. Podróżuje się nią przyjemnie, jednak Ford nie zadbał o jakość przednich foteli i tylnej kanapy.

Zobacz też: Opinie kierowców o Fordzie Fiesta

Jak na małe auto, Fiesta VI generacji ma stosunkowo pojemny bagażnik. 285 litrów pozwala na zapakowanie dużych zakupów. Po złożeniu siedzeń mamy do dyspozycji znacznie więcej, bo aż 950 litrów.

REKLAMA

Na naszym rynku jest bardzo duży wybór tego modelu. Za około 10 000 złotych można kupić egzemplarz z początku produkcji. Modele z ostatnich roczników wyceniane są na około 23 000 złotych. Zalecamy szukać aut w cenie około 15 000 złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z racji dużej konkurencji, Fiesty są bardzo dobrze wyposażone. Powinniśmy szukać aut tylko i wyłącznie z klimatyzacją i pełną elektryką. Auta z importu są najczęściej najlepiej wyposażone. Zalecamy szukać samochodów z końca produkcji. Były one pozbawione kilku usterek, charakterystycznych dla aut z początku produkcji.

Fiesta doczekała się również wersji kombi, która występuje pod nazwą Fusion. Na pierwszy rzut da się zauważyć, różnicę w długości nadwozia. Te 10.5 cm sprawia, że pojawia się więcej miejsca dla pasażerów i wzrasta przestrzeń ładunkowa do 337 litrów. Po złożeniu siedzeń jest znacznie więcej – 1175 litrów.

Zobacz też: Ford Fiesta MK6: demontaż tylnego zderzaka

Jakie silniki były dostępne w Fordzie Fieście MK6 ?

1.25 75KM – podstawowa jednostka benzynowa. Pomimo mocy 75KM jest to zbyt mało na sprawne poruszanie się. Spalanie na poziomie 7 litrów wydaje się być zbyt wysokie. Słaby stosunek spalania do osiągów.

1.3 58/68KM – stanowczo za mało mocy. Zerowa dynamika przy spalaniu 7 litrów na „setkę” jest pewnym nieporozumieniem. Zdecydowanie odradzamy ten silnik.

REKLAMA

1.4 80KM – dopiero ten silnik gwarantuje przyzwoitą dynamikę, przy identycznym spalaniu jak powyższe wersje silnikowe. Jeżeli często podróżujemy z kompletem pasażerów i załadowanym bagażnikiem, może się okazać, że momentami samochód sobie nie radzi.

1.6 100KM – najlepszy wybór do Forda Fiesty MK6. Spalanie na poziomie 6.5 litra oraz wysoka dynamika pozwalają na sprawne przemieszczanie się. Tutaj praktycznie nie odczujemy różnicy pomiędzy pustym a załadowanym samochodem.  Największym problemem tego silnika jest uboga oferta na rynku wtórnym. Jednak warto wyszukać dla siebie takiego „rodzynka”.

2.0 150KM – wersja ST. Fiesta z tym silnikiem zyskuje wyjątkowo sportową duszę. Wygląd modelu ST jest bardzo efektowny. Przyspieszenie rzędu 8.4 sekundy do „setki” robi wrażenie w tej klasie aut. Spalanie około 9.5 litra na 100 kilometrów. Jeżeli szukamy czegoś więcej niż cywilna wersja Fiesty to ta oferta skierowana jest do nas.

Zobacz też: Ford Fiesta MK6: wymiana pompy sprzęgła

Silniki Diesla

W gamie silników wysokoprężnych mamy do wyboru tylko dwa modele. Mimo wszystko na rynku jest dostępnych wiele egzemplarzy.

1.4 TDCI 68KM – podstawowa jednostka Diesla, która wyróżnia się małym spalaniem. Fiesta z tym silnikiem potrzebuje 5 litrów oleju napędowego na 100 kilometrów. Jest to naprawdę bardzo dobry wynik. Silniki 1.4 nie ulegają poważniejszym awariom, jeśli są serwisowane na czas. Pomimo braku dynamiki warto wybrać ten silnik ze względu na niskie spalanie.

1.6 TDCI 90KM – silnik wprowadzony w 2004 roku. Na 100 kilometrów potrzebuje około pół litra więcej niż słabsza wersja. Również bardzo dobra oferta. Dynamika na poprawnym poziomie pozwala na sprawne przemieszczanie się. Polecamy ten silnik miłośnikom silników Diesla. Pomimo niewielkiej mocy daje radość z jazdy.

Usterki

Pomimo, że jest to Ford, nie ma większych problemów z awaryjnością. Największe problemy dotyczą korozji nadwozia. Producent przeprowadził kilka akcji serwisowych, w celu wyeliminowania usterki układu hamulcowego tylnej osi i problemów ze wspomaganiem. W ogólnej ocenie Fiesta MK6 wypada nadzwyczaj dobrze.

Zobacz też: Volkswagen Golf V: zdecydowanie nowy Golf

Jaki silnik wybrać?

Spośród silników benzynowych zdecydowanie polecamy wersję 1.6. Moc rzędu 100KM jest odpowiednia dla tego auta. Jeśli marzy nam się mocniejsza Fiesta to warto poszukać modelu ST. 150KM potrafi się zrewanżować za spalanie rzędu 9 – 9.5 litra. Dodatkowo wygląd modelu ST do dzisiaj robi duże wrażenie.

Jeśli chodzi o silniki wysokoprężne, skłaniamy się ku mocniejszej wersji. Tutaj ciężko wskazać zwycięzcę. Silników 1.4 jest zdecydowanie najwięcej. Może się okazać, że chcąc kupić Diesla 1.6 TDCI będziemy zmuszeni kupić słabszą odmianę.

Na co zwrócić uwagę?

Silnik

Silnik to jeden z mocniejszych punktów Fiesty MK6. Problemy mogą się pojawić z osprzętem. Najczęściej awarii ulega układ zapłonowy, pompa cieczy chłodzącej i alternator. Podczas oględzin należy dokładnie obejrzeć pompę cieczy chłodzącej. Jeżeli zauważymy nawet najmniejsze wycieki to możemy być pewni, że zaraz po zakupie czeka nas wymiana.

Nadwozie

Niestety duży minus dla Fiesty z powodu szybko postępującej rdzy. Ford nie przyłożył się do zabezpieczenia antykorozyjnego. Jedynym elementem odpornym na rdzę jest podłoga. Całą karoseria szybko „zakwita”. Należy dokładnie obejrzeć wszystkie elementy karoserii. Najczęściej rdza pojawia się na krawędziach drzwi, błotników, maski przedniej czy też tylnej klapy bagażnika. Należy unikać egzemplarzy mocno skorodowanych.

Zobacz też: Fiat Punto I: włoska kropka

Skrzynia biegów

Wyjątkowo trwała i mało awaryjna. Jednak zdarzają się problemy, które nie są na tyle poważne, żeby przerwały naszą podróż. Wycieki oleju ze skrzyni biegów lub płynu chłodniczego to jedne z bolączek Fiesty. Podczas oględzin zaglądajmy co jakiś czas pod samochód. Jeśli zobaczymy krople z oleju lub płynu chłodniczego to znak, że w danym egzemplarzu występuje nieszczelność.

Układ jezdny

Tutaj należy zwrócić uwagę na pracę łożysk. Zazwyczaj ulegają one szybkiemu zużyciu. Jeśli podczas jazdy próbnej usłyszymy głośne wycie lub nieprzyjemny stukot to znak, że łożyska kwalifikują się do wymiany.

Elektryka

Zdarzają się drobne awarie przełączników szyb i lusterek. Przed zakupem standardowo sprawdzamy działanie wszystkich przekaźników i przełączników. O takich usterkach sprzedający na pewno nas nie poinformuje.

Zobacz też: Mitsubishi Space Star: niezawodny minivan

Ceny części

Pompa ABS – 250 złotych

Kolumna kierownicza – od 60 złotych

Filtr oleju – od 20 złotych

Poduszka silnika – 75 złotych

Przełącznik kierunkowskazów – 50 złotych

Podsumowanie

Ford Fiesta MK6 jest bardzo dobrą ofertą na rynku aut używanych. Pomimo kilku mankamentów jest chętnie wybierany wśród swojej klasy. Silniki są bardzo wytrzymałe, co zdecydowanie można uznać za główną zaletę. Jeżeli uda nam się znaleźć samochód bez oznak korozji to warto przemyśleć taki zakup. Dostępność części zamiennych jest bardzo duża, co zdecydowania zmniejsza koszty eksploatacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ten Opel spala tylko 5 litrów benzyny na 100 km. Ruszają zamówienia na hybrydową Astrę. Ile kosztuje?

    Opel Astra L wykonuje kolejny krok w stronę eko-mobilności. Właśnie stała się hybrydą, a właściwie to lekką hybrydą. Oferuje 136 koni mocy i spalanie wynoszące tylko 5 litrów. Ile kosztuje Astra Hybrid w Polsce?

    Nie tylko na pasach. Tu pieszy ma pierwszeństwo... wszędzie. Niebieski znak zmienia wszystko. Lepiej go poznaj

    Niebieski znak informuje kierowcę o tym, że wjechał właśnie do strefy zamieszkania. A tu reguła jest jedna. To królestwo pieszego. To on ma pierwszeństwo. Choć szczególne zasady ruchu nie ograniczają się tylko do tego wymogu.

    "Rzucimy jeszcze okiem na oponki" Od tych słów często zaczyna się poważny problem kierowców. Mandaty za opony do 3 tys. zł

    Policjant podczas kontroli drogowej może sprawdzić nie tylko dokumenty pojazdu. Równie dobrze może przyjrzeć się oponom. Co to jednak oznacza w praktyce? To ważne pytanie w momencie, w którym rozpoczyna się sezon wymiany opon na letnie.

    Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?

    Koła się kręcą, a więc rower jest sprawny? No właśnie nie. Cykliści przed rozpoczęciem sezonu powinni sprawdzić stan techniczny pojazdu. Przy czym kluczowy jest jeden element. Wyładowana bateria może bowiem kosztować kierującego nawet 3000 zł.

    REKLAMA

    Tracą prawo jazdy za prędkość w mieście, ale nie mają go jak odzyskać przez długie miesiące. Paradoks po wyroku TK

    Kierowca za przekroczenie prędkości w mieście o więcej niż 50 km/h stracił prawo jazdy. Teoretycznie, bo decyzji nie potwierdził starosta. W takim przypadku kierujący trafia w próżnię. Bo prawa jazdy nie ma i nie wiadomo, kto miałby mu oddać dokument. W efekcie zakaz obowiązuje dużo dłużej, niż zakładane w prawie 3 miesiące.

    Oto cennik nowej Dacii Duster III. Za auto trzeba zapłacić co najmniej 79 900 zł. Sprzedaż właśnie ruszyła

    Trzecia generacja Dacii Duster oficjalnie wchodzi do polskiej sieci sprzedaży. Marka wskazała cennik dla roku 2024. Za rumuńskiego SUV-a trzeba zapłacić minimum 79 900 zł. Od tej wartości zestawienie jednak dopiero startuje.

    Małe pojazdy elektryczne miejską przyszłością? Tak twierdzi polska firma

    Polski producent małych pojazdów elektrycznych zaczynał od pojazdów dla... seniorów. Dziś jest jedną z najbardziej popularnych marek pojazdów elektrycznych w Europie. Czy sukces firmy oznacza, że małe pojazdy elektryczne są miejską przyszłością?

    Idzie wiosna. A to oznacza, że na drogach robi się... coraz bardziej niebezpiecznie

    Wiosna za pasem. To dobra wiadomość dla kierowców? I tak, i nie. Tak, bo poprawiają się warunki drogowe. Nie, bo wiosną wcale bezpieczniej nie jest. To od wiosny właśnie zaczyna rosnąć ilość wypadków na drogach. Sprawdźcie, czemu tak się dzieje.

    REKLAMA

    Dostałeś drogową pocztówkę z Warszawy? Nie wskażesz kierowcy auta, a grozi ci 8 tys. zł mandatu

    Pocztówki ze stolicy potrafią być naprawdę drogie. Szczególnie te wysłane jako zdjęcie z fotoradaru. Znak X postawiony nie w tym miejscu, może podwyższyć karę nawet do 8000 zł. Za co należy się tak wysoka grzywna? Za niewskazanie kierującego.

    Jeździsz rowerem po mieście? O tym pamiętaj!

    Niektórzy na rowerze jeżdżą przez cały rok, inni przesiadają się dopiero jak robi się cieplej. Przepisy obowiązują wszystkich, dlatego warto je znać, zwłaszcza, gdy się korzysta z roweru w mieście. Za niektóre przewinienia może grozić mandat. 

    REKLAMA