| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Zasady używania świateł mijania i świateł do jazdy dziennej

Zasady używania świateł mijania i świateł do jazdy dziennej

Czy podczas opadów atmosferycznych w ciągu dnia można stosować światła do jazdy dziennej zamiast świateł mijania? A jakich świateł używać w tunelu?

Kontrola oświetlenia przez funkcjonariusza policji

Wspomniałem wcześniej o zasadach prawidłowego montowania świateł do jazdy dziennej, który można zweryfikować w najbliższej stacji kontroli pojazdów. Pamiętać należy jednak, że kontroli stanu oświetlenia naszego auta może dokonać również funkcjonariusz policji, który posiada uprawnienia do przeprowadzenia kontroli drogowej.

– Podstawa faktyczna zatrzymania pojazdu do kontroli uzależniona jest od konkretnych sytuacji. Policjant jest uprawniony do sprawdzania stanu technicznego, wyposażenia, ładunku, wymiarów, masy lub nacisku osi pojazdu znajdującego się na drodze. Jeśli poweźmie uzasadnione podejrzenie, iż kontrolowany pojazd może zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego ze względu na swój stan techniczny lub zachowanie się kierującego, może nawet kierować kontrolowanym pojazdem w zakresie posiadanego uprawnienia do kierowania pojazdami, jeżeli jest to niezbędne dla dokonania sprawdzenia stanu technicznego pojazdu – zauważa mec. Kozubek.

– Podczas kontroli drogowej policjant zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu, które posiada niehomologowane światła lub umieszczone niezgodnie z warunkami technicznymi. Nadto kierowca korzystający z takiego pojazdu popełnia wykroczenie, za które grozi mandat w wysokości do 500 złotych – przestrzega Gleń.

Zobacz też: Kierowca kontra pieszy - kto ma pierwszeństwo i kiedy?

Obrona przed mandatem za brak oświetlenia

– Nie jest możliwe przytoczenie uniwersalnej linii obrony, gdyż zależy ona od okoliczności zaistniałych w danej sytuacji. Można jedynie zwrócić uwagę, że kierowca powinien skupić się przede wszystkim na wykazaniu, iż nie zaszły przesłanki odpowiedzialności., tj. wykazać, że użył właściwego oświetlenia zewnętrznego, zgodnie z ustawą – wyjaśnia Kozubek, który jednocześnie uspokaja wszystkich, którym tuż przed kontrolą przepaliła się żarówka.

– Warto też wskazać, że za wykroczenie nie będzie odpowiadała osoba prowadząca pojazd, w którym w trakcie jazdy zepsuło się oświetlenie, gdy tej awarii kierujący nie mógł zauważyć (np. przepalenie się żarówki). Co prawda osoba taka narusza zakaz poruszania się bez wymaganych prawem świateł, ale nie można jej w tym przypadku przypisać winy – kończy radca prawny Kamil Kozubek.

Zobacz też: Mandat za jazdę środkowym pasem - dlaczego?

Wysokość mandatów związanych z oświetleniem pojazdu

200 złotych i 4 punkty niestosowanie się do obowiązku używania wymaganych świateł od zmierzchu do świtu
200 złotych i 2 punkty niestosowanie się do obowiązku używania wymaganych świateł w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza
100 złotych i 2 punkty niestosowanie się do obowiązku używania wymaganych świateł od świtu do zmierzchu
200 złotych i 4 punkty niestosowanie się do obowiązku używania wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory roku
100 złotych i 2 punkty naruszenie warunków dopuszczalności używania świateł przeciwmgłowych przednich
200 złotych i 3 punkty zakrywanie świateł
200 złotych i 3 punkty niezgodne z przepisami używanie świateł drogowych
zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i grzywna 50 - 200 złotych umieszczenie niehomologowanego lub niewłaściwego źródła światła lub lampy, nieprawidłowe rozmieszczenie świateł, ich barwa lub połączenie z instalacją pojazdu

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK