reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Zbyt wolna jazda autem - mandat i punkty karne

Zbyt wolna jazda autem - mandat i punkty karne

Jak się okazuje zbyt wolna jazda, podobnie jak zbyt szybka, jest karalna! Zobacz jaka kara jest przewidziana za taką jazdę.

Media przyzwyczaiły nas do tego, że piętnują kierowców poruszających się z nadmierną prędkościach po polskich drogach. Trudno się temu dziwić, skoro co roku taki styl jazdy przyczynia się do śmierci wielu osób (w 2012r. zbyt szybka jazda pochłonęła życie 1059 osób).

Zbyt szybka jazda autem - mandat!

Taryfikator kar za jazdę z nadmierną prędkością jest kierowcom coraz lepiej znany. Najwyższy mandat, nakładany za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h, opiewa na kwotę 500 zł i 10 punktów karnych.

Zbyt wolna jazda autem - też mandat!

W przypadku kar za zbyt wolną jazdę sytuacja wygląda trochę inaczej. Policjant, w zależności od kwalifikacji czynu, może nałożyć dwa odrębne mandaty.

Jeśli prędkość pojazdu wyraźnie utrudnia ruch pozostałym użytkownikom drogi to kierowca musi się liczyć z mandatem karnym w kwocie od 50 zł do 200 zł. Dodatkowo na jego konto wpłyną 2 punkty karne.

„Jazda z prędkością utrudniającą ruch innym kierującym”

Zobacz też: Pieszy na drodze – czego mu nie wolno i za co grozi mu mandat?

Zbyt częste i zbyt gwałtowne hamowanie - mandat!

Innym przypadkiem jest sytuacja, w której np. kierowca szybko rozpędza auto, by po chwili gwałtownie zahamować, narażając na niebezpieczeństwo pojazdy jadące za nim. Poza tym, ograniczanie płynności ruchu na drodze poprzez nadmierne i zbyt częste hamowanie także naraża takiego kierowcę na mandat, na dodatek jeszcze droższy: 100-300 zł.

„Hamowanie w sposób powodujący zagrożenie bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienie”

Zobacz też: Mandat za jazdę środkowym pasem - dlaczego?

Płynna jazda autem - sposób na korki i stres

Jadąc samochodem warto pamiętać, że dobry kierowca to taki, który potrafi dostosować prędkość do panujących na drodze warunków. To że ktoś jeździ wolno, nie oznacza wcale, że jeździ bezpiecznie. Gros wypadków powodują osoby, które źle oceniając prędkość innego pojazdu zajeżdżają mu drogę. Poza tym, płynna jazda poprawia nie tylko bezpieczeństwo, ale i wpływa pozytywnie na rozładowywanie korków na ulicach miejskich aglomeracji i zmniejsza stres jaki powoduje jazda w korku.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama