reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Spłata mandatu w ratach?

Spłata mandatu w ratach?

Jeżeli kwota mandatu przerasta możliwości kierowcy odnośnie jednorazowej spłaty może rozłożyć spłatę kwoty mandatu na raty.

Od momentu wystawienia mandatu obywatel ma obowiązek uiścić należną grzywnę w ciągi 7 dni. Własnoręczny podpis na blankiecie oznacza uprawomocnienie kary i zgodę na przyjęcie. Przeważnie jednak jest tak, że wrzucamy mandat „w szary kąt” i liczymy na przedawnienie sprawy (3 lata od daty wystawienia). Niektórym się udaje „wymigać” od należnej zapłaty, inni zaś mogą mieć spore problemy z Urzędem Skarbowym, który coraz bardziej naciska na drogowych piratów.

Zobacz też: Drogi ekspresowe – za co grozi Ci mandat?

Jak instytucje wyegzekwują należność za mandat?

Jeśli kara, jaką otrzymaliśmy jest bardzo dotkliwa dla naszej kieszeni, mamy prawo zwrócić się z prośbą o rozłożenie grzywny na raty. W większości przypadków udaje się uzyskać taką zgodę i np. gdy otrzymamy mandat w wysokości 1000 zł, to Urząd rozkłada go na 10 rat po 100 zł płatnych co miesiąc. Istotnym faktem jest to, że nie naliczane są odsetki, niezależnie od tego czy uchylamy się od płacenia rat, czy całości. Jednak powszechne unikanie kary, może się dotkliwie zemścić. Najprostszym i najłagodniejszym sposobem egzekwowania grzywny przez Urząd Skarbowy jest zajęcie zwrotu podatku. Jeśli nie zapłacimy ani złotówki na nasz mandat (czyli o nim „zapomnimy), na 100% skarbówka przejmie nasz zwrot w kwocie, która odpowiada mandatowi. Może być to 100 zł, 500 zł albo nawet nasz zwrot może nie starczyć na pokrycie kary pieniężnej i dalej zobowiązanie zostaje.

Zobacz też: Niezapłacony mandat - Urząd Skarbowy nie zapomina!

Jeśli to nie pomoże, Urząd Skarbowy ma jeszcze parę sposobów na wyegzekwowanie należności. Ma prawo wydać decyzję o zajęciu części pensji, przy czym nie może to być kwota przekraczająca 60% płacy minimalnej. Może też zająć inne źródła dochodu kierowcy, takie jak zasiłek, emerytura czy renta. Skarbówka nie omieszka też skorzystać z możliwości zajęcia środków znajdujących się na koncie. Co ciekawe, Urząd nie jest zobowiązany do poinformowania delikwenta o zajęciu jego środków co w konsekwencji powoduje niemiłą niespodziankę, gdy sprawdzamy stan konta.

Najbardziej dotkliwą i niemiłą metodą stosowaną przez Urząd Skarbowy jest wysłanie do ukaranego kierowcy poborcy skarbowego, który uprawniony jest do zajęcia mienia. Taki sposób jest ostatecznością, trzeba mieć naprawdę sporo mandatów, opiewających łącznie na wysokie kwoty. Taki „wysłannik” może zabrać nasz telewizor, sprzęt audio czy obraz wiszący na ścianie.

Zobacz też: Mandat zza granicy trafi do Polski - CEPiK dostosowany

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama