| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Napęd > Opel Astra F: wymiana sprzęgła

Opel Astra F: wymiana sprzęgła

Wymiana sprzęgła to jedna z większych napraw, na której można zaoszczędzić pokaźną kwotę. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić sprzęgło w Oplu Astra F.

Odkręcamy osłonę z obudowy sprzęgła i za pomocą metalowego pręta blokujemy dźwignię wyłączania sprzęgła w położeniu wciśniętym. Przy wyłączonym sprzęgle zakładamy trzy klamry.

Kolejne kroki są takie same dla wszystkich silników. Odkręcamy oprawę sprzęgła od koła zamachowego i wyjmujemy razem z tarczą sprzęgła. Podczas wykonywania tej czynności nie można upuścić oprawy i tarczy sprzęgła. W przeciwnym razie mogłyby wystąpić problemy po zamontowaniu. Po wyjęciu koła zamachowego należy je umyć za pomocą szmatki nasączonej w benzynie.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana paska rozrządu

Przechodzimy do sprawdzenia wszystkich elementów. Na początku sprawdzamy tarczę dociskową. Nie powinna być popękana ani porysowana lub nosić śladów przegrzania. Sprawdzamy dokładnie czy nie są uszkodzone końce sprężyny tarczowej. Oceniamy stan nitów. Sprzęgło z uszkodzonymi lub luźnymi nitami wymaga wymiany. Kontrolujemy powierzchnie roboczą koła zamachowego. Ona również nie może być porysowana lub popękana. Jeśli zachodzi taka potrzeba to wymieniamy koło.

Czyścimy koło zamachowe i tarczę dociskową za pomocą papieru ściernego. Tarczę sprzęgła, która nosi ślady zużycia lub zaolejenia wymieniamy na nową. Warto sprawdzić również łożysko oporowe czy obraca się bez oporów. Poniżej znajduje się opis wymiany łożyska oporowego.

Na początku odkręcamy widełki od dźwigni wyłączania sprzęgła i wyjmujemy łożysko oporowe. Następnie wyjmujemy do góry dźwignię wyłączania i demontujemy widełki. Odkręcamy od obudowy skrzyni biegów tuleję prowadzącą łożysko oporowe. Za pomocą śrubokręta wyjmujemy pierścień uszczelniający z tulei, który jest najczęściej zanieczyszczony.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana przednich sprężyn i amortyzatorów

Przechodzimy do montażu. Wciskamy na prasie pierścień uszczelniający poprzez rurę lub tulejkę o odpowiedniej średnicy. Wkładamy oring w rowek w obudowie skrzyni biegów. Dokręcamy do obudowy tuleję prowadzącą łożysko oporowe, a następnie nakładamy cienka warstwę smaru na powierzchnię współpracującą z łożyskiem oporowym. Teraz montujemy łożysko oporowe z widełkami oraz dźwignią wyłączania.

Przechodzimy do zamontowania sprzęgła. Na początku nakładamy cienką warstwę smaru na wielowypust tarczy sprzęgła.

W silnikach z garnkowym kołem zamachowym należy włożyć tarczę sprzęgła i dosunąć zespół oprawy sprzęgła po czym przykręcić śruby mocujące momentem 15Nm. Kolejny krok to zamontowanie skrzyni biegów (opis w oddzielnym poradniku).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK