Kategorie

Opel Astra F: wymiana pompy paliwa

Robert Kuśpiel
Opel Astra F wymiana pompy paliwa.
Opel Astra F wymiana pompy paliwa.
Zanim podejmiemy się wymiany pompy paliwa należy wykonać dokładną kontrolę. W poradniku tym pokażemy jak sprawdzić pompę paliwa i dokonać ewentualnej wymiany w aucie Opel Astra F.

Zanim podejmiemy się wymiany pompy paliwa należy sprawdzić dokładnie czy wymaga wymiany. Przekaźnik pompy paliwa umiejscowiony jest za poszyciem prawego, przedniego słupka, w okolicach nóg pasażera. W samochodach wyprodukowanych od września 1995 roku wyposażonych w silniki 1.8 i 2.0, montowane są dwa osobne przekaźniki w miejsce podwójnego (który był stosowany wcześniej).

Reklama

Zadaniem przekaźnika jest zasilanie prądem elektrycznej pompy paliwa. Przerywa on zasilanie pompy w momencie kiedy następuje dławienie się silnika. W celu przeprowadzenia kontroli należy wyjąć przekaźnik i mostkować za pomocą przewodu styk 30 – gruby czerwony przewód ze stykiem 87 – czerwono – niebieski przewód. W silnikach 2.0 łączymy styk 30 ze stykiem 87B – przewód czerwono - niebieski.

Pamiętajmy, że podczas wykonywania tych czynności akumulator powinien być bardzo dobrze naładowany. Przystępujemy do przeprowadzenia sprawdzenia zgodnie z określonymi powyżej czynnościami.
Na początku sprawdzamy bezpiecznik w skrzynce bezpieczników, który się znajduje na drugiej pozycji. W silniku 1.8 wyjmujemy przekaźnik i podłączamy woltomierz pomiędzy styk 30 + (gruby czerwony przewód) i pomiędzy styk 87- ( przewód czerwono – niebieski). Na woltomierzu powinna być wartość około 12V.

Reklama

W jednostkach 2.0 podłączamy woltomierz do styku 30+ (gruby czerwony przewód) i do 87B (przewód czerwono - niebieski). Woltomierz powinien wskazywać wartość około 12V. Jeżeli jest inaczej, należy podłączyć woltomierz pomiędzy styk 30 a ujemny biegun akumulatora. Jeżeli miernik pokaże około 12V, należy sprawdzić ciągłość przewodu ze styku 87 lub 87B w zależności od wersji silnikowej.

Włączamy zapłon i podłączamy woltomierz pomiędzy styk 86 (+) a masę (-). Miernik powinien wskazać 12V. W przeciwnym wypadku należy sprawdzić ciągłość przewodu czarnego w jednostkach 1.8 i cienkiego czerwonego w 2.0. Na końcu mostkujemy styki 20 oraz 87/87B. Jeśli pompa zacznie pracować, to należy wymienić przekaźnik pompy. Jeśli nie ma jakiejkolwiek reakcji to należy sprawdzić ciągłość niebiesko-czerwonego przewodu. Uszkodzone przewody wymieniamy. Jeżeli nie znaleźliśmy żadnych nieprawidłowości to najprawdopodobniej pozostaje nam wymiana pompy paliwa (jeśli test wydajności nie przyniesie efektów).

Zanim zaczniemy wymianę, warto sprawdzić wydajność pompy paliwa. W tym celu odłączamy paliwowy przewód zasilający od zespołu wtryskiwacza i wkładamy koniec przewodu do naczynia o pojemności około 2dm3. Jeśli nasze auto ma układ wielopunktowy, to należy odłączyć przewód zasilający od kolektora wtryskiwaczy. Wyjmujemy przekaźnik pompy paliwa i przechodzimy do testu.

Mostkujemy w cokole przekaźnika styk 30 – gruby czerwony przewód, razem ze stykiem 87 lub 87B (silnik 2.0). Teraz zostawiamy pracującą pompę na około minutę i sprawdzamy jaki jest wydatek pompy. Wydatek pompy powinien być około 1.4dm3/min. Jeśli jest mniej paliwa to należy wymienić filtr paliwa. Jeśli to nie pomoże, to możemy być pewni, że pompa paliwa musi być wymieniona.

Wymiana pompy paliwa

Jeżeli zamierzamy wymieniać pompę paliwa, należy zostawić w baku jak najmniejszą ilość paliwa. W przeciwnym razie podczas wykonywania tej pracy wycieknie duża ilość paliwa. Na początku należy wybrać odpowiednie miejsce pracy. Powinno być bardzo dobrze wentylowane i z daleka od wszystkich źródeł ognia. Pompa paliwa znajduje się pod tylnym fotelem, bezpośrednio w zbiorniku paliwa.

Pierwszy krok to odłączenie przewodu masowego od akumulatora. Należy zabezpieczyć klemę przed przypadkowym stykiem z trzpieniem akumulatora. Podnosimy siedzisko tylnego fotela i odwijamy dywanik przy widocznym wycięciu. W nadwoziu typu sedan wyjmujemy z podłogi plastikową pokrywę. Teraz wypinamy złącze przewodów przy zbiorniku paliwa. Podczas wykonywania tej czynności, należy zachować szczególną ostrożność. Paliwo może być pod ciśnieniem, zalecamy podłożyć grubą szmatę pod króciec przewodu.

Odkręcamy opaskę zaciskową i odkręcamy śruby mocujące pompę. Wyjmujemy ją i zbieramy ściekające paliwo za pomocą szmatki.

Przechodzimy do montażu. Wkładamy do zbiornika pompę paliwa razem z osłoną gumową, przewodem elastycznym, sitkiem oraz przewodem elektrycznym. Wkręcamy śruby mocujące razem z nowymi podkładkami. Podłączamy przewód paliwowy oraz elektryczny. Podłączamy akumulator i uruchamiamy auto. Kontrolujemy czy nie ma żadnych wycieków i montujemy plastikową klapę ochronną. Zakrywamy miejsce montażu pompy i ustawiamy fotel na swoje miejsce.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  24 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?

  Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

  Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.