| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Drobne naprawy > Jak bezpiecznie zdemontować świece żarowe i wtryskiwacze?

Jak bezpiecznie zdemontować świece żarowe i wtryskiwacze?

Nowe silniki wysokoprężne z wtryskiem w technologii common rail są wyposażone w długie świece żarowe. W trakcie nieumiejętnego demontażu lub użycia zbyt dużego momentu do odkręcenia, gwint świecy żarowej może ulec zerwaniu. Jest na to sposób.

Do tej pory nie było prostego rozwiązanie tego problemu. Świeca żarowa musiała zostać zdemontowana przy pomocy dodatkowych urządzeń, bez gwarancji, że gwint świecy nie ulegnie uszkodzeniu. Przy uszkodzeniu pojawiały się dodatkowe koszty: demontaż głowicy, rozwiercanie otworu, gwintowanie itp. Tylko w 30-40 % przypadków udawało się zdemontować świece bez uszkodzeń. W innych przypadkach dochodziło do różnych uszkodzeń głowicy, ale w niemal każdym przypadku głowica musiała zostać zdemontowana, a niekiedy nawet wymieniona na nową.

Zobacz również: Czym grozi woda w paliwie?

Obecnie na rynku pojawiają się narzędzia (zestawy), które zapewniają pomoc w takich przypadkach. Wykonane testy i próby wykazały sprawność tego typu urządzeń przy demontażu świec żarowych na poziomie 99,9 % bez przypadków uszkodzenia gwintu. Narzędzia generują w trakcie pracy wibracje o określonej częstotliwości, które są przekazywane na element odkręcający. Dzięki kluczowi dynamometrycznemu przekazywany moment jest w pełni kontrolowany.

Zobacz również: Jak walczyć ze skutkami gradobicia?

Zestawy przystosowane są zarówno do bezinwazyjnego demontażu świec żarowych, jak i do odkręcenia wtryskiwaczy w nowoczesnych silnikach wysokoprężnych w bezpośrednim wtryskiem paliwa typu Common Rail. Warto dodać, że do pracy przy demontażu wraz z takim urządzeniem potrzebny jest dodatkowo specyficzny ściągacz.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Witold Studziński

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »